Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technologické akcie táhnou investiční portfolia vzhůru: Které jsou vůbec nejvýkonnější?

V tomto článku se ohlédneme za druhým kvartálem letošního roku a představíme si nejvýkonnější a nejslabší akciové segmenty. Také se podíváme na akcie, které tyto segmenty táhnou vzhůru.

Technologické akcie táhnou investiční portfolia vzhůru: Které jsou vůbec nejvýkonnější?
Zdroj: depositphotos.com

Druhý obchodní kvartál (Q2) je již minulostí, takže investoři mohou začít hodnotit svá minulá investiční rozhodnutí. I my se v tomto článku ohlédneme a povíme si, který akciový segment byl nejziskovější, a který naopak nejztrátovější.

Také se podíváme na jednotlivé akcie, které jsou v rámci daného sektoru zajímavé.

Zdroj: finviz.com
Výkonnost jednotlivých segmentů ve druhém kvartálu (Q2) 2024
Výkonnost jednotlivých segmentů ve druhém kvartálu (Q2) 2024

Druhý kvartál obchodního roku 2024 suverénně ovládl technologický segment, který si polepšil o 12,79 %. Na druhém místě se rovněž s velkým náskokem před konkurenčními sektory umístil segment komunikačních technologií s nárůstem 9,35 %.

Další akciové segmenty výrazně za těmito dvěma giganty zaostávají. Dalších pět segmentů sice nevykazují taková procenta, ale i tak se v kvartálním měřítku pohybují v zisku.

To se ovšem nedá říci o průmyslu, energetice a o základních materiálech, které v Q2 vykázaly ztrátu. Nejvýraznější odliv kapitálu zaznamenal segment základních materiálů se ztrátou 6,22 %.

Segment technologií

Technologie posledních pár let vládnou celému investičnímu světu a jinak tomu nebylo ani v Q2. Nejvýkonnější akcií tohoto segmentu se stala akcie Nvidia, která si polepšila o 36,58 % a v letošním roce její cena vzrostla již o více než 152 %.

Druhou nejlépe rostoucí akcií je akcie First Solar, která si ve druhém kvartále polepšila o 34,31 %, čímž se jí podařilo negovat mírný propad v Q1. Jinak se tento segment stabilně drží nad hodnotou svého průměru, což svědčí o dlouhodobém růstovém trendu.

Zdroj: finviz.com
Vývoj tržní kapitalizace technologického segmentu
Vývoj tržní kapitalizace technologického segmentu

Segment komunikačních služeb

I tento akciový segment se v letošním roce pohybuje nad hodnotou svého průměru a to s menšími technickými korekcemi, než můžeme pozorovat u technologického segmentu. Nejvýkonnější akcií se stala akcie Reddit, která si v Q2 polepšila o 54 %.

Druhou nejvýkonnější akcií se stala akcie Snap s výkonností necelých 44 %, což potvrdilo dominanci společností poskytující internetový obsah v tomto segmentu.

Zdroj: finviz.com
Vývoj tržní kapitalizace segmentu komunikačních služeb
Vývoj tržní kapitalizace segmentu komunikačních služeb

Segment základních materiálů

Výkonnost tohoto akciového segmentu je v roce 2024 poměrně volatilní s tím, že nejnovější data udávají klesající tendenci. I přes negativní vývoj ve druhém kvartále letošního roku se i zde našly rostoucí akcie.

Tou nejvýkonnější akcií tohoto segmentu se stala akcie Kinross Gold, jejíž hodnota vzrostla o 29,34 %. Na druhém místě se umístily akcie Newmont Mining, které vzrostly o 16 %. V tomto segmentu dosáhlo růstu v Q2 pouze 15 akcií.

Zdroj: finviz.com
Vývoj tržní kapitalizace segmentu základní materiály
Vývoj tržní kapitalizace segmentu základní materiály

Závěr

Druhý obchodní kvartál letošního roku dopadl pro většinu akciových segmentů ziskově. Nejvýkonnějším segmentem se stal ten technologický a v závěsu za ním byl segment telekomunikační.

Ztrátu v Q2 vykázaly pouze tři akciové segmenty, z nichž nejhorší výsledky vykázal segment základních materiálů. V článku jsme se také věnovali představení akcií z nejvýkonnějšího a nejslabšího akciového segmentu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.