Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4. díl Seriálu technické analýzy – Jak a proč používat různé time frames?

Každý obchodník má svůj oblíbený časový rámec, na kterém většinu času obchoduje. Porozumění chování trhů i na jiných time framech však nabízí širší pohled na trh a může výrazně zlepšit kvalitu obchodních rozhodnutí.

Martin Klass Ph.D., MBA
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
4. díl Seriálu technické analýzy – Jak a proč používat různé time frames?
Zdroj: depositphotos.com

Každý obchodník má svůj oblíbený časový rámec (time frame), na kterém stráví většinu svého obchodního dne. To je zcela běžné, ale důležité je znát i chování trhů na nižších a vyšších časových rámcích. Proč?

Protože analýza na různých časových rámcích vám pomůže získat širší perspektivu na trh a tím zlepšit obchodní rozhodnutí.

Analýza různých časových rámců v kostce

Úspěšný trading je postaven na pravděpodobnosti, která hraje v náš prospěch.

To znamená, že bychom se měli snažit o to, abychom obchodovali ve směru hlavního trendu a zároveň o to, aby naše obchody dosahovaly výhodného poměru zisku vůči přijatému riziku.

Toto je možné dosáhnout tím, že trader sleduje více časových rámců zároveň. Této disciplíně se říká multi-timeframe analýza.

Principem této analýzy je, že na vyšším časovém rámci trader identifikuje hlavní směr trhu, a potvrzení obchodního signálu pak hledá na nižším časovím rámci.

The trend is your friend

V tradingu platí toto přísloví “The trend is your friend” (“Trend je tvůj přítel”) je jedním z nejznámějších a stále platných pravidel v obchodování.

To prakticky znamená, že bychom se měli snažit obchodovat ve směru trendu. Jaké jsou k tomu ale důvody?

Obchodování ve směru trendu

Důvody k obchodování ve směru trendu jsou tyto:

  • Trhy mají tendenci k setrvačnosti. To znamená, že pohyb ve směru trendu je pravděpodobnější než to, že se trend obrátí.
  • Trendové pohyby jsi silnější a delší, než protitrendové pohyby. To znamená, že umožňují dosáhnout větších zisků.
  • Také řízení rizika při obchodech ve směru trendů je komfortnější, protože tyto obchody umožňují nastavení výhodného poměru zisku a rizika.
  • Naopak protitrendové obchody vyvolávají více stresu, transakce končí častěji na stop lossech. Je nutné se naučit takové obchody rychle ukončovat.

Konkrétně to znamená, že když je trh v klesajícím trendu (downtrendu), je výhodnější spekulovat short, tedy na pokles ceny. Obchodování long (nákupy) je ze statistického hlediska riskantní a méně výhodné z pohledu poměru zisku vůči riziku.

To samé platí v případě, kdy je trh v rostoucím trendu. Obchody long, tedy spekulace na růst, budou v rostoucím trendu výhodnější a pravděpodobně i úspěšnější než obchody ve směru short.

Obchodování proti trendu

Z výše uvedeného vyplývá, že protitrendové strategie jsou méně výhodné, jsou rizikovější a také psychologicky mnohem náročnější.

Protože trading je o tom, jak naklonit pravděpodobnost ve svůj prospěch, racionálně není mnoho důvodů k tomu, aby trader obchodoval proti trendu.

Najdou se sice tradeři, kteří i na protitrendových obchodech dokáží vydělávat, ale ti jsou velice zkušení a vyznačují se mimořádnou psychickou odolností, nemají problém s včasným ukončením transakce, pokud se obchod vyvíjí proti nim.

Většina retailových traderů se ovšem chová tak, že ztrátový obchod nechá běžet v naději, že se trend otočí.

Tímto způsobem vznikají veliké ztráty. Začátečník by se proto protitrendovým strategiím měl raději vyhýbat.

Aby se traderovi nestalo, že obchoduje proti trendu, potřebuje mít celkový přehled o trhu, který může získat analýzou různých časových rámců, tzv. multi-timeframe analýzou.

Multi-timeframe analýza

Když obchodujete na nižším timeframe, např. na 30 minutovém grafu, můžete vidět klesající trend, a proto vás napadne vstoupit do obchodu ve směru short, a budete spekulovat na pokles.

Ale co když tento signál bude v rozporu s dlouhodobým trendem? V takovém případě je lepší být obezřetný.

Varování

Ačkoli signál na nižším časovém rámci může vypadat slibně, můžete se dostat do ztráty, pokud se na vyšších timeframech trh pohybuje v opačném směru.

Řešením tohoto problému je multi-timeframe analýza – tedy používání více časových rámců pro identifikaci obchodu a potvrzení signálu.

Principy multi-timeframe analýzy

Při využívání multi-timeframe analýzy je vhodné sledovat tři časové rámce, které poskytují komplexní pohled na trh:

  1. Vyšší časový rámec (Higher time frame): Slouží k identifikaci dlouhodobého trendu a celkového tržního sentimentu. Obchodník zde určuje hlavní směr trhu (uptrend, downtrend nebo sideways) a identifikuje klíčové úrovně supportu a rezistence.
  2. Střední časový rámec (Intermediate time frame): Používá se k detailnější analýze trendu a identifikaci obchodních příležitostí v souladu s vyšším časovým rámcem. Zde obchodník sleduje cenové formace, potvrzení trendu a hledá potenciální vstupní body.
  3. Nižší časový rámec (Lower time frame): Slouží k přesnému načasování vstupu a výstupu z obchodu. Obchodník zde hledá konkrétní signály pro vstup do pozice, jako jsou svíčkové formace, indikátory nebo průrazy úrovní.

Časové rámce pro různé obchodní styly

V rámci multi-timeframe analýzy můžeme určit časové rámce, které jsou vhodné pro jednotlivé styly obchodování.

Scalping:

  • Vyšší časový rámec: 15 minut (M15)
  • Střední časový rámec: 5 minut (M5)
  • Nižší časový rámec: 1 minuta (M1)

Scalper identifikuje celkový směr na M15, hledá potvrzení na M5 a vstupuje do obchodu na základě signálů na M1.

Intradenní obchodování:

  • Vyšší časový rámec: 4 hodiny (H4)
  • Střední časový rámec: 1 hodina (H1)
  • Nižší časový rámec: 15 minut (M15)

Intradenní obchodník určuje trend na H4, analyzuje detaily na H1 a načasuje vstup na M15.

Swingové obchodování:

  • Vyšší časový rámec: 1 den (D1)
  • Střední časový rámec: 4 hodiny (H4)
  • Nižší časový rámec: 1 hodina (H1)

Swingový obchodník identifikuje trend na D1, hledá obchodní příležitosti na H4 a vstupuje do pozice na základě signálů na H1.

Alternativní možností pro swingové obchodování také je použití časového rámce W1 pro určení trendu, obchodní příležitost pak hledat na D1 a na H4 (nebo při jemnějším rozlišení na H1) pak potvrdit vstup do pozice.

Poziční obchodování:

  • Vyšší časový rámec: 1 měsíc (MN)
  • Střední časový rámec: 1 týden (W1)
  • Nižší časový rámec: 1 den (D1)

Poziční obchodník identifikuje trend na MN, obchodní příležitosti na W1 a vstupy pak ladí na D1 časovém rámci.

Poznámka

Při pozičním obchodování je potřeba kromě technické analýzy provádět také fundamentální analýzu, a identifikovat faktory, které mají na cenu instrumentu vliv.

Tento přístup umožňuje obchodníkům získat širší perspektivu trhu a přesněji načasovat své obchodní rozhodnutí.

Top-down přístup

Prvním krokem při provádění multi-timeframe analýzy je postupovat shora dolů, tedy tzv. top-down přístup.

To znamená, že analýzu začněte na vyšším časovém rámci, abyste získali přehled o celkovém trendu a klíčových úrovních podpory a rezistence.

Poté přejděte na nižší časový rámec pro identifikaci konkrétních obchodních příležitostí v souladu s trendem vyššího časového rámce.

Tímto způsobem dojde k prolínání časových rámců. Prolínání časových rámců je užitečný způsob, jak získat komplexní pohled na trh.

  • Podpora od vyšších časových rámců:
    • Pokud na denním časovém rámci zjistíte downtrend, je rozumné hledat obchody ve směru short H1 grafu. Naopak, v případě uptrendu můžete na nižších timeframech hledat příležitosti k nákupu.
  • Zobrazování indikátorů z jiných časových rámců:
    • Některé obchodní platformy (např. tradingview) umožňují zobrazovat klouzavý průměr z jiného časového rámce přímo na vašem grafu, což může pomoci lépe vidět trend na různých úrovních.
TIP

Začněte s top-down přístupem a zkoušejte jej na demo účtu, než začnete obchodovat v reálných podmínkách.

Využití různých časových rámců v praxi

Nyní si ukážeme konkrétní příklad top-down postupu pro swingový obchodní styl.

Na vyšším časovém rámci určíme hlavní trend

Hlavní trend identifikujeme na vyšším časovém rámci. Pro swingový obchod bychom mohli začít na denním nebo týdenním časovém rámci.

V naší ukázce začneme na týdenním časovém rámci.

Na následující ukázce máme měnový pár AUD/CAD na týdenním časovém rámci. Na první pohled tak můžeme vidět, co se z dlouhodobého pohledu na tomto páru děje.

Zdroj: www.tradingview.com
Měnový pár AUD/CAD na týdenním časovém rámci

Máme zakresleny základní hranice swing high a swing low (supporty a rezistence) a vidíme, že aktuálně cena klesá.

Preferujeme obchody ve směru trendu. To znamená, že v klesajícím trendu bychom měli spekulovat ve směru short.

Tyto obchody bychom měli hledat u nějaké logické hladiny rezistence, kterou pak můžeme hledat na nižším časovém rámci.

Obchodní příležitost určíme na nižším časovém rámci

Jakmile máme přehled o dlouhodobém trendu, přepneme na denní graf pro identifikaci obchodní příležitosti.

Na H4 grafu (nebo případně na H1 grafu) pak můžeme hledat konkrétní obchodní signály a potvrzení, které nám pomohou rozhodnout o vstupu.

Na denním časovém rámci měnový pár AUD/CAD vypadá takto.

Zdroj: www.tradingview.com
Měnový pár AUD/CAD na denním časovém rámci

Kromě klesajícího trendu, který máme zakreslený z týdenního časového rámce, teď můžeme vidět další hladiny, které si do grafu můžeme zakreslit.

Protože v případě klesajícího trendu budeme preferovat obchody ve směru short, pak nás zajímají hladiny rezistencí, u kterých bychom chtěli případně zvážit vstup do obchodu. Ty máme zakresleny přerušovanou čarou.

Potvrzení vstupu do obchodu hledáme na dalším nižším časovém rámci

Pro potvrzení vstupu u swingového obchodu bychom mohli použít H4 nebo H1 časový rámec. Na H1 nám vznikne jemnější rozlišení, které někdy umožní nastavení lepších parametrů pro vstup.

V našem případě jsme vybrali H1, který máme na dalším obrázku.

Zdroj: www.tradingview.com
Měnový pár AUD/CAD na H1 časovém rámci

Zde vidíme přerušované čáry z denního grafu, které nám označují oblasti rezistence, kde bychom případně chtěli zvážit vstup do obchodu ve směru short.

Také vidíme medvědí Fair Value Gapy, který označují vodorovné červené obdélníky. Tyto gapy se mají tendenci vyplnit.

Takže nyní budeme čekat na to, až se tyto gapy vyplní a cena otestuje některou z hladin rezistence. Tím vznikne obchodní příležitost, která nás bude zajímat.

Poté budeme čekat na to, až vznikne nějaký signál k potvrzení. K tomu můžeme využít různé svíčkové formace.

Na dalším obrázku vidíme další vývoj na H1 časovém rámci.

Zdroj: www.tradingview.com
Měnový pár AUD/CAD na H1 časovém rámci a vstup do obchodu short

Cena nyní otestovala námi stanovenou rezistenci z denního časového rámce a vyplnila medvědí Fair Value Gapy z H1 časového rámce. Došlo tedy ke vzniku obchodní příležitosti.

Na H1 časovém rámci se vytvořila silná medvědí svíčka, která je potvrzením pro obchod ve směru short. Vstoupíme tedy do obchodu a nastavíme parametry stop lossu a zisku.

Stop loss dáme nad poslední swingové high a zisk budeme cílovat tak, aby poměr zisku vůči riziku byl minimálně 2:1, což je úroveň TP 1. Na cestě nejsou žádné překážky, což je dobré znamení.

Další úroveň k zisku pak je poslední swingové low, což je TP 2. Obchod je připraven, parametry jsou nastaveny a nyní můžeme jen čekat, jak to dopadne.

TIP

Pokud máte parametry obchodu v platformě nastaveny, obchod dále nesledujte. Sledování ceny vás totiž bude pokoušet k tomu, abyste obchod předčasně ukončili.

Na dalším obrázku máme výsledek, který v tomto případě dopadl dobře a cílové úrovně byly zasaženy.

Zdroj: www.tradingview.com
Měnový pár AUD/CAD na H1 časovém rámci s realizovaným obchodem ve směru short

 

Toto byla ukázka postupu z vyššího na nižší časový rámec pro klesající trend pro swingovou obchodní strategii.

Pro rostoucí trend nebo boční trend je postup analogický. Pouze v rostoucím trendu se budete snažit hledat obchody ve směru long, tedy odrazy od úrovní supportů.

V případě bočního trendu pak můžete hledat obchody ve směru long i short.

I když předchozí ukázka byla vybrána záměrně tak, aby ukázala ideální obchod, který skončil ziskem, v praxi je třeba počítat s tím, že budou obchody, které nevyjdou.

Proto je nutné si top-down přístup nejprve otestovat na demo účtu.

Shrnutí na závěr

Pro úspěšné obchodování je klíčové obchodovat ve směru trendu. K tomu je potřeba využívat multi-timeframe analýzu, která dává přehled o trhu na různých časových rámcích.

Tradeři začínají analýzu na vyšších časových rámcích pro analýzu trendu. Následně je nutné přejít na střední časové rámce, kde tradeři budou hledat konkrétní obchodní příležitostí. Na nižších rámcích pak čekají na potvrzení do obchodu.

Směr obchodů na nižších časových rámcích by měl být ve směru celkového trendu, který probíhá na vyšším časovém rámci.

I když je analýza více časových rámců užitečná, může vést k informačnímu přetížení nebo ke konfliktům mezi signály z různých časových rámců. Proto je důležité mít jasně nadefinovanou a řádně otestovanou obchodní strategii.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Jaký časový rámec je pro mě nejvhodnější?

Výběr vhodného časového rámce závisí na vašem obchodním stylu a osobních preferencích. Pokud preferujete rychlé obchodování a sledujete trh intenzivně během dne, mohou být pro vás vhodné kratší časové rámce, jako jsou 5minutové (M5) nebo 15minutové (M15) grafy. Naopak, pokud dáváte přednost dlouhodobějším obchodům a máte trpělivost držet pozice několik dní či týdnů, mohou být pro vás vhodnější denní (D1) nebo týdenní (W1) grafy. Důležité je, aby zvolený časový rámec odpovídal vaší osobnosti a psychice.

Proč je důležité analyzovat více časových rámců současně?

Analýza více časových rámců umožní lépe pochopit dynamiku trhu a zlepšit úspěšnost obchodníka. Například obchodník zaměřený na 15minutový graf (M15) může zjistit, že na tomto časovém rámci vypadá situace jako silný rostoucí trend, a chtěl by proto spekulovat long. Ale na vyšším časovém rámci, jako je H1, může být situace opačná. Protitrendové obchody přitom mají menší pravděpodobnost úspěchu a jsou rizikovější. Přehlédnutí trendu z vyššího rámce může vést ke zbytečným ztrátám. Proto je důležité mít celkový přehled o trhu z různých časových rámců a snažit se obchodovat ve směru trendu, který je na vyšším časovém rámci.

Jaký je postup při analýze více časových rámců?

Obvykle se používá tzv. “top-down” přístup: Top-down přistup znamená, že sledujete více časových rámců. Začínáte na vyšším rámci a postupujete směrem k nižším rámcům:

  • Vyšší časový rámec: Analyzujte hlavní trend a klíčové úrovně podpory a rezistence (např. týdenní nebo denní grafy).
  • Střední časový rámec: Vyhodnoťte detaily trendu a obchodní příležitosti.
  • Nižší časový rámec: Přesně načasujte vstupy a výstupy na základě konkrétních signálů.

Co dělat, když signály na různých časových rámcích nesouhlasí?

Rozpor mezi signály na různých timeframech může být matoucí. Pokud se například nižší časový rámec pohybuje proti trendu na vyšším časovém rámci, měli byste raději zůstat mimo trh a počkat na okamžik, až vznikne signál pro obchod, který bude ve směru hlavního trendu z vyššího časového rámce.

Co je multi-timeframe analýza?

Multi-timeframe analýza je metoda, která zahrnuje současné sledování a vyhodnocování tržních dat na různých časových rámcích. Cílem této analýzy je získat komplexnější pohled na trh, pochopit jeho dlouhodobé trendy, identifikovat klíčové úrovně podpory a rezistence a najít optimální vstupní a výstupní body pro obchod.

Líbil se vám tento článek?
17
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat