Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

19. díl Seriálu technické analýzy – Indikátor stochastic oscillator

Zjistěte, jak stochastic oscillator pomáhá obchodníkům identifikovat obraty trendů a proč je důležité ho kombinovat s dalšími nástroji. Díky tomuto indikátoru můžete zvýšit svojí obchodní úspěšnost a maximalizovat své zisky.

Ověřeno
19. díl Seriálu technické analýzy – Indikátor stochastic oscillator
Zdroj: depositphotos.com

V tomto článku se seznámíme s jedním z velmi oblíbených technických indikátorů, který patří do skupiny oscilátorů.

Jedná se o stochastic a na následujících řádcích se dozvíte jak pomocí něj analyzovat finanční instrument a také jak pomocí něj obchodovat.

Indikátor stochastic v kostce

Obrat trendu nebo konec cenové korekce. To jsou události, které obchodníkům pomáhá určit indikátor stochastic.

Jednou z hlavních nevýhod tohoto oscilátoru je velké množství falešných signálů, které jsou vykreslovány především při trendovém pohybu. Stochastik je tak vhodný spíše do postranního trendu.

Stochastic oscillator

Tento indikátor existuje již desítky let. Jeho fungování poprvé popsal pan George Lane v 50. letech minulého století. Jedná se o indikátor, který neukazuje ani cenu daného aktiva, ani objem provedených obchodů, ale ukazuje rychlost změny cen.

Tyto změny potom vyjadřuje číslem na škále od 0 do 100, která lze jednoduše zakreslit do grafu. Stochastic oscillator vypadá následovně:

Indikátor stochastic

Z obrázku je zřejmé, jak už jsme řekli, že hodnoty stochastického oscilátoru oscilují mezi hodnotami 0 a 100. To je celkem jednoduché, ale co to znamená?

Jednoduše řečeno:

  • Když je linie (hodnota stochastic oscilátoru) nahoře (blízko k 100, dejme tomu 80+) znamená to, že je aktivum překoupené.
  • Naopak když je linie dole (pod 20), můžeme hovořit o stavu přeprodání.

Překoupené a přeprodané oblasti

Tyto pojmy, přeloženy z anglických slov overbought/oversold, znamenají pouze jednu věc. A to, zda je dané aktivum momentálně hodně nakupováno, nebo naopak prodáváno.

Přesně tuto informaci nám stochastic indikátor ukazuje. To ale může znamenat dvě věci:

Poznámka

Na grafu níže jsou zobrazeny okamžiky, kdy stochastik vstoupí do překoupené oblasti (nad hodnotu 80), po které by měl následovat cenový pád.

Na grafu jsou také zobrazeny přeprodané oblasti (pod hodnotou 20), po kterých by měl následovat růst finančního instrumentu.

 

Zdroj: tradingview.com
Měnový pár EUR/USD a stochastik oscilátor

Jak stochastic indikátor využít?

Tento indikátor je vhodné používat například v kombinaci s technickou analýzou.

Na obrázku níže je zobrazená situace, kdy trh provádí pullback v rámci down trendu na úroveň nejbližší rezistence.

Zároveň se indikátor stochastic nachází v překoupené oblasti, což signalizuje brzké oslabení.

Zdroj: tradingview.com
Cenový graf EUR/USD s vyznačeným short obchodem potvrzeným podle stochastiku

Falešné signály

Jednou z velkých nevýhod tohoto indikátoru je velké množství falešných signálů.

Stochastic generuje falešné signály především v období, kdy se trh pohybuje směrem do strany a nevykazuje žádný trend.

Na obrázku níže jsou tyto dvě situace zobrazeny. I přes to, že v obou situacích nakonec k mírnému cenovému poklesu došlo, bylo by velmi složité na těchto signálech generovat zisk.

Proto ještě jednou připomínáme důležitost obchodování pomocí konfluencí.

Zdroj: tradingview.com
Cenový graf EUR/USD s vyznačenými falešnými signály na stochastiku

Indikátor stochastik je samozřejmě možné kombinovat nejen s price action, ale také s jakýmkoliv dalším technickým indikátorem.

Například, když cena instrumentu klesne na hodnotu rostoucí trendové čáry a stochastic signalizuje přeprodanou oblast, zvyšuje se pravděpodobnost na odraz s pokračování růstového trendu.

Shrnutí

Technický indikátor stochastik je u obchodníků velmi oblíbený. Nejčastěji je používán jako pomocník při rozhodování, zda do obchodu vstoupit nebo ne.

Mezi jeho hlavní výhodu patří jednoduchost použití a univerzalita. Lze aplikovat na jakýkoliv časový rámec a jakýkoliv instrument.

Naopak jeho nevýhodou je generování velkého množství falešných obchodních signálů.

Z tohoto důvodu se nedoporučuje k samostatnému obchodování ale spíše jako pomůcka pro hledání konfluencí.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Na jakých instrumentech stochastik nejlépe funguje?

Tento indikátor je univerzální a lze jej použít na jakémkoliv instrumentu. Jeho výsledky spíše budou záviset na konkrétní obchodní strategii, než na samostatném použití.

S čím mám stochastik kombinovat?

Nejlepší je jej využít jako konfluenci s price action, trendovými čarami nebo klouzavými průměry.

Mohu být konečně díky stochastiku ziskový?

Žádný indikátor nezaručí ziskovost. Trading musí obsahovat obchodní plán, money management a pevnou psychiku. Použité technické nástroje jsou až druhořadé.

Líbil se vám tento článek?
18
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat