Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato kryptoměna spojí Bitcoin a Ethereum a fondy do ní investovaly už 600 milionů Kč

Připravovaný ZetaChain slibuje revoluci v interoperabilitě blockchainů. Nabídne jednotný ekosystém pro dApps a odemkne nové možnosti i pro Bitcoin.

Tato kryptoměna spojí Bitcoin a Ethereum a fondy do ní investovaly už 600 milionů Kč
Zdroj: zetachain.com

ZetaChain (ZETA) se chystá spustit svůj mainnet, který nabídne interoperabilitu pro decentralizované aplikace (dApps) napříč různými blockchainy.

Cílem iniciativy je vytvořit jednotný ekosystém, který umožní v různých dApps používat digitální aktiva ze všech hlavních blockchainů, jako jsou Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) nebo Cosmos (ATOM) a podpoří tak propojenější a efektivnější kryptoměnové prostředí.

Co je ZetaChain?

Jakožto veřejný blockchain typu omnichain, který umožňuje vytváření generických chytrých kontraktů ale i zasílání zpráv, je ZetaChain navržen tak, aby sloužil jako páteř nového, plynulého víceřetězcového kryptoměnového ekosystému.

Zdroj: zetachain.com
ZetaChain je blockchain pro všechno
ZetaChain je blockchain pro všechno

ZetaChain je Proof-of-Stake blockchain, kde jsou všechny transakce a aktivity na platformě — včetně transakcí napříč řetězci — plně transparentní, ověřitelné a fungují způsobem minimalizujícím složité ověřování.

Nody chainu mají pozorovatele, kteří sledují transakce v každém připojeném řetězci. Díky architektuře TSS ZetaChain může síť podepisovat a ověřovat transakce v každém připojeném řetězci stejně jako peněženka.

Poznámka

Pro zájemce, kteří chtějí proniknout do složitostí ZetaChainu, je dostupný whitepaper s podrobnými informacemi o pozadí a architektuře tohoto blockchainu.

Výzvy a příležitosti ZetaChainu

ZetaChain však čeká náročná cesta. Propojení různých blockchainů s odlišnými bezpečnostními modely a časy k dosažení finality přináší značné riziko, jak bylo vidět u podobného projektu THORchain(RUNE), který v roce 2021 utrpěl několik hackerských útoků.

Zdroj: zetachain.com
Porovnání ZetaChainu s ostatními interoperabilními blockchainy
Porovnání ZetaChainu s ostatními interoperabilními blockchainy

Aby zmírnil potenciální zranitelnosti, plánuje ZetaChain zpočátku omezit celkovou uzamčenou hodnotu (TVL) ve svých smart kontraktech a postupně tento limit zvyšovat, jakmile systém prokáže svou robustnost v reálném provozu.

Projekt provedl důkladné přípravy včetně 20 měsíců testování na testnetu, aby se vypořádal se složitostí integrace blockchainů s různým časem dosažení finality.

Zdroj: zetachain.com
ZetaChain v číslech
ZetaChain v číslech

Zvláště zajímavý je potenciál ZetaChainu co se týče nových funkcí Bitcoinu, například jeho využití jako kolaterálu na decentralizovaných burzách nebo při vzniku stablecoinů krytých Bitcoinem.

Podpora ze strany kryptoměnové komunity

V očekávání svého spuštění ZetaChain oznámil spolupráci s významnými hráči v kryptoměnovém prostoru, včetně integrace s peněženkou OKX a partnerství s decentralizovanou burzou Sushiswap.

K srpnu loňského roku získala Zeta na vývoj projektu 27 milionů USD (v přepočtu 610 milionů Kč) od investorů Blockchain.com, Human Capital, VY Capital a dalších.

Se spuštěním mainnetu sítě započne i obchodování tokenu ZETA. Jeho zalistování na celosvětové burzy jako např. BybitOKX nebo KuCoin je naplánováno již na 1. února!

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.