Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Stříbro – čekají jej zářné zítřky?

Stříbro - čekají jej zářné zítřky?

Stříbro - čekají jej zářné zítřky?

Stříbro je spolu se zlatem jedním z nejstarších platidel na světě. Znali jej již starověcí Egypťané, kteří také dali vzniknout vůbec prvnímu fixnímu poměru mezi těmito dvěma komoditami – 2,5:1.

V té době ještě první egyptský faraon Menes nemohl tušit, že tyto dva drahé kovy budou hýbat světem i o pět tisíciletí později.

V dnešní době důležitost těchto dvou drahých kovů dále roste, a s tím, jak postupně dochází ke ztrátě hodnoty fiat měn (euro, jen, libra, dolar atd.), se zlato se stříbrem stávají velmi zajímavými investičními příležitostmi.

O zlatě toho již bylo napsáno dost. V roce 2019 dosáhla jeho cena závratných výšin a v současnosti se pohybuje vysoko nad 1550 dolary za unci. Centrální banky i vlády jej skupují, jak jen můžou, a posilují tak jeho býčí trend.

Stříbro se však dlouhodobě pohybuje ve stínu svého zářivějšího bratra. Ale bude to takto navěky? Čeká i tento kov zářná budoucnost?

Historický vývoj poměru zlata/stříbra

Odpověď na tuto otázku lze začít hledat v historii. Od poloviny 70. let minulého století až do dnes se poměr ceny zlata ke stříbru pohyboval mezi 15.47 až 93.18. Znamená to, že za jednu unci zlata bylo možné pořídit 15.47 až 93.18 uncí stříbra.

Poměrně velké rozpětí, nemyslíte?

Tento poměr se již od roku 2012 pohybuje nad svým průměrem a v současnosti dosahuje hodnoty zhruba 89:1. Blížíme se teď tedy k historickým maximům.

poměr cen zlata a stříbra v grafu
Poměr cen zlata a stříbra za posledních 100 let v grafu

To by mohlo znamenat, že by se tento poměr mohl brzo snížit, neboli ceny by se měly sblížit. Cena zlata klesat a cena stříbra růst.

Rostoucí poptávka po stříbře

Dalším důležitým faktorem je široké průmyslové využití stříbra. Tento drahý kov totiž najdeme v mobilních telefonech, počítačích, solárních panelech a jiné spotřební elektronice.

Nedá se předpokládat, že by poptávka měla klesat, a spolu s rostoucí ekonomikou by se stříbro mohlo brzy stát nedostatkovým zbožím.

Situace kolem světových měn

stříbro cihly

V neposlední řadě je třeba zdůraznit situaci, které čelí velké světové měny.

Pozvolná ztráta hodnoty, malé nebo dokonce i záporné úroky, manipulace velkých bank – to vše nutí investory vyhledávat jiné, výhodnější způsoby zhodnocení svých finančních prostředků. Výrazný nárůst ceny zlata je toho důkazem.

Ani jiné třídy aktiv neposkytují investorům mnoho možností. Obligace nabízejí malý výnos s velkým rizikem, akciové trhy jsou na absolutním vrcholu a lze jen těžko určit, který titul má v současnosti vysokou hodnotu a potenciál.

I toto jsou důvody, proč by se ze stříbra mohla stát vyhledávaná investiční příležitost a proč by se jeho ceny mohly vydat "na sever".

Tržní sentiment jako klíč k růstu

Klíčem k růstu tohoto drahého kovu však nejspíše bude sentiment tržních účastníků. Centrální banky a vlády stříbro do rezerv neskupují, alespoň prozatím ne.

Případný růst této důležité komodity proto bude ležet na bedrech „obyčejných“ investorů. Pokud dojde k proražení technické resistence na úrovní 21 USD, mohlo by stříbro zaznamenat skutečně spanilou jízdu.

Jak investovat do stříbra

Chcete-li investovat do stříbra, máte na výběr hned z několika možností. Kromě fyzického stříbra si můžete pořídit různé stříbrné ETF, ETN, futures kontrakty nebo akcie, např. akcie důlních společností.

V neposlední řadě také můžete obchodovat XAGUSD u svého oblíbeného forexového brokera.

Stříbrný verdikt

Investice do stříbra se v současné době jeví jako rozumná volba. Z hlediska fundamentů nyní spousta faktorů naznačuje, že by se jeho cena mohla podívat výše.

Palivem býčího pohybu by mohlo být zlato, rostoucí poptávka po drahých kovech (a to jak z investičního, tak průmyslového hlediska), oslabování fiat měn, slabé obligace a vrchol akciových trhů.

Žádná záruka růstu však samozřejmě neexistuje a je na každém traderovi, aby současnou situaci posoudil podle svého.

Z historického hlediska totiž stříbro zaznamenalo několik spanilých ziskových jízd, nicméně investorům dokáže přinést také pořádné ztráty.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo