Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stane se XRP hlavním motorem přeshraničních plateb?

Publikováno
Stane se XRP hlavním motorem přeshraničních plateb?

Společnost Ripple a token XRP patří neodmyslitelně k sobě. A to i přesto, že představitelé Ripplu opakovaně tvrdí, že na cenu XRP nemají vliv a že jej nemohou zneužít.

Před pár dny společnost vydala pravidelnou čtvrtletní zprávu o své činnosti. Níže přinášíme to nejpodstatnější, co se v ní objevilo.

Jak asi mnozí zaznamenali, kurz Ripple ve čtvrtém kvartálu loňského roku postupně klesal. V prosinci se pak dostal až pod 0,2 dolarů, kde byla naposledy v září 2017, tedy necelé 3 měsíce před raketovým startem směrem ke svému historickému maximu.

Vývoj ceny tokenu XRP za posledních 12 měsíců.
Vývoj ceny tokenu XRP za posledních 12 měsíců. Zdroj: cryptocompare.com

Tlak na cenu

Vývoj ceny nicméně příliš nevybočoval z trendu mezi altcoiny. Tokeny XRP, vytvořené již v létě roku 2012, jsou navíc pravidelně uvolňovány do oběhu, čímž dochází k tlaku na cenu směrem dolů.

Měsíčně se takto uvolní 1 miliarda tokenů a ne jinak tomu bylo i v minulém čtvrtletí.

Zároveň však došlo k vrácení celkem 2,7 miliardy tokenů do nové úschovy. Tento postup je celkem běžný, když pro uvolněné tokeny není dostatečné využití. Zamezuje se tím i dalšímu propadu ceny XRP.

Využití XRP pro zajištění likvidity se prudce zvýšilo

Co často poutá pozornost finančního světa, jsou partnerství, které Ripple uzavírá s jinými firmami. V minulosti na ně často cena XRP výrazně reagovala, ač jejich vliv na využití samotného tokenu byl diskutabilní. Nyní jsou na stole některé hmatatelnější výsledky.

Zajímavé jsou zejména projekty, v rámci nichž XRP podporuje likviditu finančních toků mezi různými měnami. Na tomto poli vešel ve známost zejména platební koridor na podporu likvidity převodů amerických dolarů/mexického pesa MoneyGramu mezi Spojenými státy a Mexikem.

Schéma podpory likvidity preshraničních peněžních převodů.
Schéma podpory likvidity preshraničních peněžních převodů skrze XRP. Zdroj: ripple.com

XRP zde funguje jako médium, které dokáže vypořádávat platby v řádu sekund. Za tímto účelem Ripple investoval do největší mexické kryptoburzy Bitso, skrze kterou jsou platby Moneygramu vedeny.

Podobný koridor funguje i pro převody plateb dolarů/filipínského pesa a vzniká i pro přeshraniční převody euro vs. americký dolar. Celkově Ripple uvádí, že oproti třetímu čtvrtletí loňského roku došlo v rámci těchto koridorů k nárůstu objemů transakcí vyjádřených v dolarech o 550 %.

XRP deriváty v nabídce kryptoburz

I přes tyto úspěchy došlo v posledním čtvrtletí ke snížení denních obchodovaných objemů XRP. Ty byly v průměru okolo 187 milionů dolarů. Zároveň s tím se snížila i volatilita, která byla téměř stejná jako u etherea nebo bitcoinu.

Vývoj denních obchodovaných objemů XRP za posledních 12 měsíců.
Vývoj denních obchodovaných objemů XRP za posledních 12 měsíců. Zdroj: cryptocompare.com

XRP se také etabluje v rámci trhů s deriváty. Mezi burzy nabízející tyto produkty patří například Huobi, OKEx, Binance nebo FTX.

Má cena XRP růstový potenciál?

Z investičního hlediska je problémem příliš velké množství tokenů XRP. Momentálně je v úschově stále skoro 50 miliard tokenů, které mají potenciál při jejich uvolňování do oběhu tlačit cenu XRP dolů.

Ideální by bylo, kdyby alespoň jejich část (40 miliard ?) byla tzv. spálena, tj. zneplatněna. Tím by došlo ke skokovému růstu ceny existujících tokenů a i dlouhodobě by to růst mohlo podpořit. Otázkou je, zda současné velké množství tokenů vůbec najde nějaké využití. XRP rychle roste konkurence v podobě finančních start-upů a zaběhnutých velkých společností.

Poznámka

TIP: Rok 2020 může být pro kryptoměny velmi zajímavý. Přečtěte si naší velkou predikci.

Jeho obliba je však stále vysoká. Zejména korejské a japonské burzy byly v minulosti ty, kde cena rychle rostla a i nyní jsou na nich obchodované objemy na relativně dobré úrovni.

Ripple se také snaží o maximální spolupráci s regulátory. I to může XRP v budoucnu nahrávat, jelikož se tak dostává do podvědomí mnoha vlivných hráčů, což může vést k jeho širší adopci. Ripple také usiluje o větší využití tokenu XRP jako platidla. Zde má však stále značné rezervy a zejména velmi silnou konkurenci v podobě zaběhnutých kryptoměn.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎