Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stagnace cen komodit – Kdo v současné době ovládá trh se zlatem, stříbrem a mědí?

Stagnace cen komodit – Kdo v současné době ovládá trh se zlatem, stříbrem a mědí?
Zdroj: depositphotos.com

Cena komodit je v dnešní době velmi diskutovaným tématem. Ne proto, že by se zrodilo mnoho nových investorů, kteří by se snažili na komoditních trzích zhodnocovat své úspory, ale předmětem zájmu je spíše dopad cen komodit na koncového spotřebitele.

V tomto článku si ukážeme, že komodity v růstu cen zboží nehrají až tak velkou roli, a že je nutné hledat viníka zdražování někde jinde. Na následujících řádcích se podíváme na to, kdo ovládá trh se zlatem, stříbrem a mědí a co to znamená pro budoucí cenový vývoj těchto instrumentů.

Aktuální cena
Změna
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
Stříbro / 1 oz stříbra
Načítání
Načítání
Načítání
Měď / 1 tuna mědi
Načítání
Načítání
Načítání

Na korelačním grafu lze vyčíst mnoho informací. I nezkušené oko začínajícího investora si všimne, že zlato vykázalo v posledních dvou letech nejmenší růst, což může vést k zamyšlení, jak je možné, že “bezpečný přístav” v době mnoha krizí, kterými si svět za tu dobu prošel, vykázalo minimální aktivitu?

Také lze pozorovat, především u mědi a stříbra, zvýšenou krátkodobou volatilitu, která je nejspíše způsobená emocemi. Myslíte, že toto je divný závěr? Volatilita způsobená emocemi? Opak je pravdou. Výskyt krátkodobé volatility totiž napovídá, kdo vládne na trhu s těmito komoditami.

COT report zlata stříbra a mědi

Emoce při obchodování jsou typické především pro jednu skupinu investorů a to jsou soukromí obchodníci. Díky snadné dostupnosti investičních platforem nebo aplikací, mohou na finančních trzích působit i lidé, kteří o obchodování nic nevědí, nemají ekonomické vzdělání anebo cenový graf nikdy neviděli.

Pocit vlastnit zlato, byť jen virtuálně, může být vodou na mlýn nejednoho investičního Ega. Problém ovšem spočívá v tom, že tento druh investorů obchoduje na základě zpráv, které si přečtou na internetu, nebo které jsou jim předloženy v masmédiích. Vzniklá emoce strachu, případně chamtivosti vede tyto investory k činu a takto se lavinovitě vytváří krátkodobá volatilita.

Abychom se nepohybovali pouze v rovině spekulací, podívejme se na výstup z oficiálního dokumentu, který zveřejňuje americká asociace CFTC (commodity futures trading commission) tzv. COT report (Commitments of Traders).

Na grafu níže lze pozorovat rozložení obchodníků na futures trhu se zlatem, stříbrem a mědí. Zelenou křivkou jsou vyznačení Spekulanti, tedy malý investoři, červenou křivkou jsou označení Hedgers, tedy velké investiční instituce. Všechny tři trhy jsou v současné době ovládány především Spekulanty, tedy těmi drobnými investory, kteří podléhají emocionálním výkyvům navzdory dlouhodobé investiční strategii.

Zdroj: spreadcharts.com
Složení obchodníků podle COT reportu pro zlato, stříbro a měď
Složení obchodníků podle COT reportu pro zlato, stříbro a měď

1) Zlato

Trh se zlatem vykazuje v dlouhodobějším měřítku postranní pohyb, který je z jedné strany tvořen maximální cenou a z druhé strany je podporován silnou Volume oblastí. Vytvořená rostoucí trendová čára uvnitř postranního trendu pomohla trhu k atakování historických maxim, na které bylo reagováno opět výprodejem, nicméně tentokrát se nejednalo o nic dramatického.

Vzhledem k aktuálnímu složení tohoto trhu lze předpokládat pokračující konsolidaci, až do té doby, než se trhu opět ujmou velké instituce, které stanoví dlouhodobější trendový vývoj.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf zlata
Týdenní cenový graf zlata

2) Stříbro

Obdobný postranní trend jako zlato, vykazuje i druhý drahý kov stříbro. Po silném růstu ze začátku roku 2020 se stříbro obchoduje v postranním trendu, v jehož rámci se utváří klesající trendová čára. Vzniklá obratová formace Pin Bar v konfluenci s klesající trendovou čarou mohou způsobit pokles stříbra na Low postranního trendu. Pokud by došlo k výraznějšímu oslabení, může být zajímavá cenová úroveň 19 USD, kde je support tvořen silnou Volume.

I na tomto trhu dominují drobní investoři, takže zatím nelze předpokládat vznik silného iniciativního pohybu.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf stříbra
Týdenní cenový graf stříbra

3) Měď

Trh s mědí je jediný, který vykazuje známky dlouhodobého posilování. Mírný růst tohoto aktiva se odehrává uvnitř rostoucího trendového kanálu, na jehož maxima a minima trh velmi dobře reaguje. Nevýhodou ovšem je již jednou testovaný support na ceně 3,75 USD, jehož činnost na cenovém grafu by tak mohla být snížena. Ani na této komoditě nelze očekávat žádné výrazné cenové pohyby, dokud bude trh z velké části ovládán drobnými investory.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf mědi
Týdenní cenový graf mědi

Závěr

Pomocí informací z COT reportu, může investor nyní stanovit svojí obchodní strategii pro tyto tři komodity. Vzhledem k tomu, že velké instituce prozatím nemají zájem na těchto trzích obchodovat, může být výhodnější upřednostnit kratší investiční horizont před tím dlouhodobějším. Rovněž je potřeba počítat se zvýšenou volatilitou, která bude z velké části způsobena emotivním jednáním drobných investorů, kteří jsou právě u kormidla na futures trhu zlata, stříbra a mědi.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.