Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Spolupráce Winding Tree a American Airlines, aneb jak pomáhá blockchain komerčnímu letectví?

Spolupráce Winding Tree a American Airlines, aneb jak pomáhá blockchain komerčnímu letectví?
Zdroj: alpora.com

Blockchain má velký potenciál v cestovním ruchu a již se využívá ke zlepšení zážitků z cestování. Snadno přístupné a levné decentralizované obchodní modely z něj mohou udělat atraktivní alternativu k tradičním systémům, přičemž jednou z klíčových výhod je odstranění prostředníků. Příkladem může být nynější nová spolupráce mezi American Airlines a Winding Tree.

Obsah dnešního článku

O společnosti Winding Tree

Jedná se o platformu pro distribuci “cestování” založenou na blockchainu. Díky této spolupráci budou mít v Americe největší zájemci o firemní lety přístup na tržiště Winding Tree, kde si mohou přímo rezervovat lety a získat jedinečně přizpůsobené a nákladově efektivní možnosti cestování. Alespoň to tvrdí společnosti.

Winding Tree zákazníkům poskytne bezproblémový přístup a snadnou cestu k získání ubytování na cestách,” řekl výkonný ředitel pro oblast digitalizace a distribuce.

Další spolupráce

Kromě American Airlines si tržiště již zajistilo partnerství s Air Canada, jedním z největších dopravců v Severní Americe. Před dvěma lety získala platforma také Hahn Air, další leteckou firmu. Ta díky ní spustila firma projekt na vydávání letenek založený na blockchainu, přičemž už jich také tímto způsobem mnoho prodala. Další dohody se uskutečnily s řadou známých leteckých společností, včetně Air France-KLM, Lufthansa a s jejich dceřinými společnostmi.

Poznámka

American Airlines je největší leteckou společností pro přepravu cestujících v Severní Americe, která v roce 2020 obsloužila více než 95,3 milionů cestujících. Počet zákazníků dosáhl vrcholu v roce 2019, kdy počet odbavených pasažérů činil téměř 215,2 milionů.

Odstranění provizí třetím stranám

Winding Tree také našla způsob, jak obejít provize účtované hotelovými službami. Tým říká, že vytvořil specializovanou blockchainovou platformu, která lidem umožňuje provádět transakce, aniž by jim byly účtovány poplatky třetích stran. Ačkoliv některé transakční náklady zůstávají, nejsou absolutně srovnatelné s těmi v dnešních službách, jako je Expedia, Booking.com a Airbnb, kde se poplatky agentur mohou pohybovat od 10 % do 30 %.

Obrovský potenciál blockchainu

Blockchain lze využít pro širokou škálu účelů. V oblasti cestovatelského letectví se dá použít od fáze identifikace cestujících až po prodej letenek, sledování zavazadel a správu věrnostních programů.

Mimořádná úspora času

Například S7 Airlines, jeden z největších ruských leteckých dopravců, také vydává a prodává letenky prostřednictvím této technologie. Přesněji řečeno, používá blockchain založený na protokolu Ethereum. Platforma je nyní aktivně využívána a podle údajů odhalených S7 v roce 2019 přesahuje měsíční objem transakcí zpracovaných prostřednictvím blockchainu 1 milion dolarů.

Poznámka

Díky smart kontraktům, kdy dochází k výměně dat mezi stranami, se zkracuje doba vypořádání mezi leteckou společností a agenty ze 14 dnů na pouhých 23 sekund.

S7 Airlines se stala první leteckou společností, která nasadila tuto infrastrukturu k provádění plateb od začátku do konce, čili od rezervačního systému letenek až po platební systém banky. V tiskové zprávě S7 poznamenala, že zavedení platformy umožnilo zvýšit rychlost transakcí a snížit papírový workflow a zároveň zaručit bezpečnost operací.

Technologie blockchain vedla ke snížení transakčních nákladů až o 20 % u spotřebitelských rezervací vstupenek,” uvedla redaktorka cestovatelského časopisu pro cointelegraph.

Reklamace zpožděných letů

Francouzská pojišťovna AXA začala používat blockchain již v roce 2017 k automatizaci procesu vyplácení kompenzací pro cestující, jejichž lety jsou zpožděny. Pokud je zaznamenáno zpoždění delší než dvě hodiny, je náhrada poskytnuta automaticky, odpadá nutnost podávat reklamaci a zkracuje se doba zpracování žádosti.

Poznámka

Řešení funguje na bázi smluv, kdy se zákazník u pojišťovny zaregistruje k pokrytí zpoždění letu, platforma následně vytvoří smart kontrakt a připojí se ke globálním databázím letecké dopravy.

Odměny

Firmy mohou přesunout své věrnostní programy na technologii typickou pro kryptoměny za účelem snížení nákladů. Některé americké společnosti utrácejí za taková řešení až 35 miliard dolarů ročně a zavedení bonusů založených na kryptoměnách, které se rozdělují automaticky, by mohlo znamenat značné ušetření peněz.

Příkladem tohoto schématu v reálném světě je věrnostní program, jež nabízí společnost Singapore Airlines. Ta umožňuje svým klientům utrácet své “uletěné” míle v obchodech. Společnost se stala prvním operátorem na světě, který spustil digitální věrnostní peněženku s názvem KrisPay založenou právě na této technologii.

Digitální identita cestovatele

Hodiny strávené čekáním na letišti a celním odbavením mohou značně znepříjemnit každou cestu. Společnost Accenture však přišla s digitálním pasem pro cestovatele. Kanada a Nizozemsko byly prvními zeměmi, které souhlasily s používáním tohoto systému na svých letištích, přičemž dohody o spolupráci byly uzavřeny mimo jiné s Air France-KLM a Air Canada.

Vychytávka spočívá zejména v tom, že blockchainový identifikační systém vyvinutý společností Accenture umožní cestujícím informovat celní a hraniční kontrolu o své trase a biometrických charakteristikách předem – to může zkrátit čekání někdy až o hodiny. Zkušenosti globálních společností s používáním blockchainu ukázaly, že tato technologie má velký potenciál pro zjednodušení výměny dat mezi účastníky.

Poznámka

Světové letecké společnosti přepraví ročně více než 3 miliardy cestujících a roční zisk tohoto odvětví přesahuje 600 miliard dolarů. Analytici předpovídají nárůst osobní dopravy o 50 % v příštích 10 letech. To znamená, že společnosti budou čelit potřebě optimalizovat své obchodní procesy prostřednictvím automatizace a zaváděním nových technologií.

Průzkum jako důkaz iniciativy

Průzkum poradenské společnosti Accenture v roce 2018 ukázal, že 86 % společností v oblasti letectví a obrany plánuje implementaci blockchain technologie během příštích tří let.

Další zpráva zveřejněná společností SITA zase říká, že 59 % leteckých společností zavádí pilotní nebo výzkumné projekty s cílem integrovat technologii do svých interních procesů do roku 2021. Spolu s leteckými společnostmi pokračují i ​​letiště ve svých experimentech. Až 34 % z nich plánuje do roku 2021 dokončit výzkum a vývoj v této oblasti.

Neúspěšné projekty

I když to tak nemusí vypadat, ne všechny projekty dojdou pokaždé do zdárného konce. Příkladem může být startup Beenest, který slíbil, že během úvodní nabídky coinů vybuduje decentralizovanou síť hostitelů a hostů bez prostředníků. Projekt byl následně opuštěn.

Decentralizovaná platforma FlightChain naopak zase zaznamenala více než 2 miliony letů, ale ukázala se jako obtížnější na používání než datové služby založené na cloudu.

Adopce na letišti

Mezinárodní letiště ve Venezuele, Simon Bolivar v hlavním městě Caracas, je připraveno poskytnout alternativní platební metodu pomocí kryptoměn. Reaguje tak na rostoucí popularitu digitálních aktiv. Momentálně pracuje na integraci krypto plateb v souladu s místními zákony. Letiště plánuje přijmout mnoho kryptoměn, včetně bitcoinudash a venezuelské digitální měny vázané na ropu – Petro.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.