Historická rally na akciových trzích od října nevykazuje téměř žádné známky zastavení – poprvé od roku 1971 rostl index S&P 500 v 16 z posledních 18 týdnů.
Od druhé světové války přitom existovaly pouze dva další scénáře, kdy americké akcie stoupaly tak rychle během jakéhokoli čtyřměsíčního období, a současný růst má silné paralely s oběma.
Prvním scénářem byla doba, kdy se ekonomika dostávala z recese, například po pandemii covid-19 nebo po globální finanční krizi v letech 2007-2008, zatímco druhým scénářem byla doba dotcom bubliny na konci 90. let, kdy akcie zaznamenaly rychlé zisky, které se ukázaly jako neudržitelné.
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední 4 měsíce
Období po recesi
Naposledy jsme takto rychlý růst indexu S&P 500 v průběhu čtyř měsíců zaznamenali do července 2020, kdy akcie předvedly prudké zotavení po propadu v důsledku rostoucí nestability způsobené nástupem pandemie covid-19 na začátku téhož roku.
Růst v polovině roku 2020 byl podpořen masivním množstvím měnových (kvantitativní uvolňování) a fiskálních stimulů (podpůrné ekonomické balíčky pro americkou populaci), přičemž index S&P 500 vzrostl od dubna do července o 26,6 %.
Pokud se podíváme dále do minulosti, americké akcie rostly také poté, co index S&P 500 v roce 2008 po globální finanční krizi klesl na nová minima – index během čtyř měsíců, které skončily v červnu 2009, jakmile pominula nejostřejší fáze krize, posílil o více než 25 %.
Vývoj indexu S&P 500 v prvních 7 měsících roku 2020
Éra dotcom bubliny
Zdánlivě neutuchající akciová rally však také připomíná dotcom bublinu před více než dvaceti lety, kdy index S&P 500 vzrostl o 26 % během čtyř měsíců, které skončily v červenci 1997.
Co však následovalo po tomto růstu asi dobře víte – splasknutí bubliny, kdy akcie v letech 2000 až 2002 tři roky po sobě klesaly.
Od října 2023, kdy dosáhl svého lokálního dna, přitom vzrostl benchmark S&P 500 o více než 20 %, což bylo podpořeno rostoucími nadějemi na měkké přistání americké ekonomiky, očekáváním, že Federální rezervní systém brzy začne snižovat úrokové sazby, a nadšením investorů pro umělou inteligenci.
Takto rychlý růst však vidíme jen zřídka, a když k němu dojde, je to obvykle proto, že se ekonomika dostává z recese a akciový trh právě prošel propadem.
Jediným případem v období po druhé světové válce, kdy tomu tak nebylo, byla éra dotcom bubliny.
Vzácnost podobných výrazných růstů tak může vyvolat obavy, že současný růst amerického akciového trhu je také bublinou.
Můžeme se sice pouze dohadovat o tom, zda růst akcií takzvané velkolepé sedmičky – skupiny, která zahrnuje výrobce čipů Nvidia a další technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací – připomíná éru dotcom bubliny.
Mezi současným růstem a dotcom bublinou však vidíme jistou paralelu. Obě období, se vyznačovala tím, že se akcie vezly na vlně technologického boomu.
V prvním případě se však posléze zhroutily a vyvolaly recesi.
A ještě jednou věc mají obě období společnou. Během obou růstových cyklů byla americká ekonomika překvapivě odolná, a to i přesto, že základní úroková sazba Fedu byla vysoká – nyní je již od července na 22letém maximu.
Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.