Americký blockchainový startup s názvem Solana byl spuštěn teprve v dubnu roku 2020, ale již dnes se ocitá na 8. příčce dle tržní kapitalizace, která momentálně činí více než 35 miliard dolarů.
Co je to vlastně Solana?
Nadace Solana se sídlem ve švýcarské Ženevě a pod vedením Anatolyho Yakovenka vyvíjí od roku 2017 blockchainovou síť, umožňující, podobně jako Ethereum, tvorbu smart contracts neboli chytrých smluv.
To v zásadě znamená, že funguje jako platforma pro decentralizované aplikace (dapps). Ty nabízejí uživatelům obdobné produkty jako tradiční finanční služby – spořicí účty, půjčky, pojištění či burzovní obchody.
Jako hlavní výhoda této sítě je často uváděna schopnost zpracovat až 65 tisíc transakcí za vteřinu. Jen pro srovnání, Ethereum jich zvládá jen cca 15 za stejný čas. Solana tak svou rychlostí míří spíše na platební síť jakou je například Visa, jež dokáže zpracovat i několik tisíc transakcí za sekundu.
Výhodou takové rychlosti je fakt, že aplikace fungující na této síti nemusí čelit problémům, které souvisí s vysokými poplatky a dlouhou dobou transakcí.
Funguje na Proof of History
Možná si říkáte, že možnost odbavit tolik transakcí a zároveň zajistit maximální bezpečí a decentralizaci nejde. Solana ke konsenzu však přistupuje trochu jinak, než Bitcoin i jiné kryptoměny. Funguje na tzv. mechanismu Proof of History (POH), jenž řeší v podstatě problém s vnitřními hodinami. Jednoduše řečeno – jde o důkaz, že mezi dvěma transakcemi uplynul čas. Jednotliví validátoři sítě dokazují, že se určitá událost stala až po jiné a zároveň před jinou.
Tento systém zajišťuje, že produkce nových bloků probíhá každých 400 ms, aniž by trpěla decentralizace nebo bylo nutné použít sharding (rozdělení blockchainu do více částí). A právě tím Solana vyniká oproti svým konkurentům, jako jsou Ethereum, Cardano či Polkadot.
Ekosystém Solana
Solana je od začátku svého vzniku velmi populární zejména mezi developery, jenž na ní staví zajímavé projekty, jako jsou např. Serum, Audius či Sushiswap.
Solana je nejrychlejší blockchain na světě a nejrychleji rostoucí ekosystém v kryptoprostoru s více než 400 projekty zahrnujícími DeFi, NFT, Web3 a další…
Institucionální investoři
Zájem institucí o tento projekt neustále roste. Nedávná zpráva od společnosti CoinShares uvádí, že do projektu Solana bylo přineseno těmito investory během jednoho srpnového týdne více než 7,1 milionu USD. Jednalo se o třetinu všech peněz odeslaných do kryptoinvestičních produktů.
Solana je tak překvapujícím lídrem. Ethereum zaznamenalo ve stejném období příliv pouze 3,2 milionu USD.
Token SOL
Solana disponuje tokenem s názvem SOL, jenž v době psaní článku dosahuje svého historického maxima na hodnotě přesahující 110 USD. Během posledního měsíce Solana předvedla razantní růst o 290 %, za což vděčí jak institucionálním investorům, tak i retailovým obchodníkům, kteří v této kryptoměně vidí působivou budoucnost.
Aktuální novinky
Cena kryptoměny SOL se během posledních několika dnů navýšila z 80 USD na 121 USD. Můžou za to spekulace, které se objevily po zveřejnění projektu “Ignition” na oficiálních stránkách Solany a jejich twitteru.
https://twitter.com/solana/status/1431305888967512064?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1431306275044868104%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fsol-burn-solana-price-hits-100-for-the-first-time-after-mysterious-ignition-event-revealed
Jiskření zapalovače a zveřejnění data 31. srpna vyvolalo v mnoha obchodnících dojem, že Solana plánuje pálení svých tokenů, čímž by snížila nabídku a naopak navýšila poptávku, tedy i cenu tokenu. Tento katalyzátor poslal cenu kryptoměny ihned o 17,62 % výše, další den o 9 % a od včerejšího dne o dalších 21 %.
Doposud jde však pouze o spekulace a je možné, že se událost bude týkat spíše vývojářů decentralizovaných aplikací nebo tvůrců nezaměnitelných tokenů.
Aktualizováno: Projekt Ignition souvisí s plánovaným hackathonem, při kterém by účastníci měli zhmotnit své vize v DeFi a NFT. Mezi partnery této akce patří např. Microsoft.
Závěr k aktuální situaci u Solany
Představitelé Solany se již několikrát nechali slyšet, že jsou pouze na začátku cesty, protože nás čekají další důležité aktualizace. Bude zajímavé sledovat, kam až se cena Sol vyšplhá a jaká budoucnost tento projekt čeká.
Aktuálně však analytici předpovídají krátkodobou korekci, jelikož 446% cenový boom z minima na hodnotě 21,96 USD z 20. července způsobil, že Sol je nadměrně překoupená.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.