Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Solana láká institucionální investory a tvrdě konkuruje Ethereu. Cena překonává maxima!

Solana láká institucionální investory a tvrdě konkuruje Ethereu. Cena překonává maxima!

Solana láká institucionální investory a tvrdě konkuruje Ethereu. Cena překonává maxima!
Zdroj: poemnuts.site

Americký blockchainový startup s názvem Solana byl spuštěn teprve v dubnu roku 2020, ale již dnes se ocitá na 8. příčce dle tržní kapitalizace, která momentálně činí více než 35 miliard dolarů.

Co je to vlastně Solana?

Nadace Solana se sídlem ve švýcarské Ženevě a pod vedením Anatolyho Yakovenka vyvíjí od roku 2017 blockchainovou síť, umožňující, podobně jako Ethereum, tvorbu smart contracts neboli chytrých smluv.

To v zásadě znamená, že funguje jako platforma pro decentralizované aplikace (dapps). Ty nabízejí uživatelům obdobné produkty jako tradiční finanční služby – spořicí účty, půjčky, pojištění či burzovní obchody.

Jako hlavní výhoda této sítě je často uváděna schopnost zpracovat až 65 tisíc transakcí za vteřinu. Jen pro srovnání, Ethereum jich zvládá jen cca 15 za stejný čas. Solana tak svou rychlostí míří spíše na platební síť jakou je například Visa, jež dokáže zpracovat i několik tisíc transakcí za sekundu.

Výhodou takové rychlosti je fakt, že aplikace fungující na této síti nemusí čelit problémům, které souvisí s vysokými poplatky a dlouhou dobou transakcí.

Graf posl. 7 dní
Graf Solana
Změna za 24h
-2,8%
Aktuální cena
$13,7

Funguje na Proof of History

Možná si říkáte, že možnost odbavit tolik transakcí a zároveň zajistit maximální bezpečí a decentralizaci nejde. Solana ke konsenzu však přistupuje trochu jinak, než Bitcoin i jiné kryptoměny. Funguje na tzv. mechanismu Proof of History (POH), jenž řeší v podstatě problém s vnitřními hodinami. Jednoduše řečeno – jde o důkaz, že mezi dvěma transakcemi uplynul čas. Jednotliví validátoři sítě dokazují, že se určitá událost stala až po jiné a zároveň před jinou.

Tento systém zajišťuje, že produkce nových bloků probíhá každých 400 ms, aniž by trpěla decentralizace nebo bylo nutné použít sharding (rozdělení blockchainu do více částí). A právě tím Solana vyniká oproti svým konkurentům, jako jsou Ethereum, Cardano či Polkadot.

Ekosystém Solana

Solana je od začátku svého vzniku velmi populární zejména mezi developery, jenž na ní staví zajímavé projekty, jako jsou např. Serum, Audius či Sushiswap.

Solana je nejrychlejší blockchain na světě a nejrychleji rostoucí ekosystém v kryptoprostoru s více než 400 projekty zahrnujícími DeFi, NFT, Web3 a další…

Institucionální investoři

Zájem institucí o tento projekt neustále roste. Nedávná zpráva od společnosti CoinShares uvádí, že do projektu Solana bylo přineseno těmito investory během jednoho srpnového týdne více než 7,1 milionu USD. Jednalo se o třetinu všech peněz odeslaných do kryptoinvestičních produktů.

Solana je tak překvapujícím lídrem. Ethereum zaznamenalo ve stejném období příliv pouze 3,2 milionu USD.

Token SOL

Solana disponuje tokenem s názvem SOL, jenž v době psaní článku dosahuje svého historického maxima na hodnotě přesahující 110 USD. Během posledního měsíce Solana předvedla razantní růst o 290 %, za což vděčí jak institucionálním investorům, tak i retailovým obchodníkům, kteří v této kryptoměně vidí působivou budoucnost.

Vývoj ceny tokenu SOL za posl. měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Aktuální novinky

Cena kryptoměny SOL se během posledních několika dnů navýšila z 80 USD na 121 USD. Můžou za to spekulace, které se objevily po zveřejnění projektu „Ignition“ na oficiálních stránkách Solany a jejich twitteru.

Jiskření zapalovače a zveřejnění data 31. srpna vyvolalo v mnoha obchodnících dojem, že Solana plánuje pálení svých tokenů, čímž by snížila nabídku a naopak navýšila poptávku, tedy i cenu tokenu. Tento katalyzátor poslal cenu kryptoměny ihned o 17,62 % výše, další den o 9 % a od včerejšího dne o dalších 21 %.

Doposud jde však pouze o spekulace a je možné, že se událost bude týkat spíše vývojářů decentralizovaných aplikací nebo tvůrců nezaměnitelných tokenů.

Závěr k aktuální situaci u Solany

Představitelé Solany se již několikrát nechali slyšet, že jsou pouze na začátku cesty, protože nás čekají další důležité aktualizace. Bude zajímavé sledovat, kam až se cena Sol vyšplhá a jaká budoucnost tento projekt čeká.

Aktuálně však analytici předpovídají krátkodobou korekci, jelikož 446% cenový boom z minima na hodnotě 21,96 USD z 20. července způsobil, že Sol je nadměrně překoupená.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,89%
Aktuální cena
$16 869
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-1,9%
Aktuální cena
$1 234
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-1,6%
Aktuální cena
$284,3

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo