Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Ethereum se potýká s rekordně nízkým zájmem uživatelů, kteří migrují na novější, atraktivnější a živější sítě. Co to pro smartchain znamená?
Transakční poplatky (gas) na Ethereu (ETH) byly za posledních 7 dní na nejnižších úrovních za posledních pět let. V čase mimo denní špičku dokonce klesly pod 1 gwei, tedy pod 0,000000001 ETH, slovy jednu miliardtinu etheru.
Nízké transakční poplatky mají vliv i na tokenomiku nativní mince blockchainu. Ethereum je totiž od updatu London deflační, pakliže gas přesáhne hodnotu 16 gwei. Pak je více ETH z transakční poplatků páleno, než kolik jich dostávají z poplatků a emisí nových mincí validátoři stakující ETH a ověřující transakce.
Pokud by poplatky zůstaly na současných hodnotách, každý rok by vzniklo cca 943 tisíc ETH, zatímco spáleno by jich bylo jen 83 tisíc. Ke 120 milionům mincí v oběhu by se jednalo o roční inflaci 0,72 %, což je stále příjemné a menší než u Bitcoinu (BTC), který má po letošním halvingu inflaci 0,83 %.
Historická data navíc ukazují, že nízké poplatky za transakce a úpadek zájmu o aktivity na síti vždy předcházely období cenových růstů. Jinými slovy, Ethereum nikdy “neumřelo” a menšina, která na něj v jeho temných obdobích nezanevřela, byla později odměněna pěkným zhodnocením.
“Pokaždé, když poplatky za gas klesnou na úplné dno, často to ve střednědobém horizontu signalizuje i cenové dno,” uvedl Ryan Lee, hlavní analytik Bitget Research.
Odpověď znáte – protože Ethereum využívá málo uživatelů a málo lidí zde provádí transakce. Příčina je také jasná – obchodníci přešli na alternativní smartchainy, na kterých vidí více příležitostí. Zejména na Solanu (SOL).
Poplatky poklesly velmi rychle. Z průměrných 80 gwei v březnu, kdy síť zaznamenala prudký nárůst aktivity, se jedná o přibližně 95% propad.
Jaký je výhled Etherea do budoucna? Smartchain je stále neotřesitelnou dvojkou co do tržní kapitalizace, navíc nedávno získal své burzovně obchodované fondy (ETFs) a na přelomu roků 2024 a 2025 jej čeká další hard fork s názvem Pectra.
Silné fundamenty by tak měly zaručit, že Ethereum se dříve či později vrátí do středu zájmu, což se projeví jak na jeho ceně, tak na jeho poplatcích, které opět zdraží.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.