Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 způsobů, jak ušetřit: Zjistěte, kde vám peníze zbytečně utíkají

10 způsobů, jak ušetřit: Zjistěte, kde vám peníze zbytečně utíkají
Zdroj: depositphotos.com

Jak ušetřit? To je otázka, kterou si pravidelně klade drtivá většina lidí. Někomu se to daří poměrně dobře, ale ti ostatní mají pocit, že jejich příjmy jsou tak nízké, že nic ušetřit nedokážou a nemá ani cenu se o to snažit. V drtivé většině případů je to ale naopak. Dobrých a fungujících rad existuje mnoho. Základním stavebním kamenem je změna myšlení, dobrá motivace a výdrž.

Je to vlastně jednoduché. Kdo chce ušetřit, musí utratit méně, než vydělá a všechno, co na konci měsíce zbude pěkně odložit na horší časy, nejlépe ve formě nějaké zajímavé a výnosné investice.

Když opakujete tytéž chyby týden, co týden, těžko vám na konci měsíce nějaký obnos zůstane. Nemusí se vám dařit využít všechny rady, které v tomto článku najdete a ani to není nutné. Důležité je vychytat to, co vám vezme nejvíc peněz, aniž byste se museli radikálně omezit. Každý měsíc se začne vaše finanční situace zlepšovat bez ohledu na to, kolik vyděláte. Věřte, že lidé s nadprůměrnými příjmy dokážou utratit celou výplatu bez ušetřené koruny naprosto stejně, jako ti, co mají mnohem méně.

Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi. (Will Smith)

Finanční experti nabádají, aby si každý odkládal určité procento z platu podle své finanční situace. Třeba tak, že dávají stranou 30 % čistých příjmů po ukončení vzdělání, 30-50 % čistých příjmů, když si chtějí vzít úvěr (hypotéku), 10 % čistých příjmů v případě splácení hypotéky a 0 % tehdy, když vydělává jen jeden z partnerů a druhý je například na rodičovské. Pokud to situace umožní je dobré si odkládat v každém případě.

Jak se můžete naučit šetřit skutečně efektivně a s úsměvem na tváři? Dnes se zaměříme na celou škálu tipy a triků, které vám na cestě k šetrnějšímu životu pomohou.

Osnova článku

Mějte přehled ve svých financích

Než začnete s jakýmkoliv šetřením, potřebujete získat přehled o svých financích. Nemávněte nad tím rukou. Pokud si skutečně nevedete pečlivou evidenci, pravděpodobně brzy zjistíte, kolik vám toho uniká.

Sestavte si finanční plán, který vám pomůže najít tolik potřebné rezervy v rodinném rozpočtu. Poctivým plánováním dosáhnete svých stanovených cílů rychleji a lépe.

Zjistíte, zda vaše příjmy přesahují výdaje a existuje prostor pro šetření, zda jsou na stejné úrovni jako výdaje a potřebujete někde výrazně ušetřit nebo musíte přísun peněz navýšit, abyste dosáhli svých plánů.

Sepište si všechny příjmy a výdaje. Ty rozdělte na pravidelné, které se opakují každý měsíc a nárazové, které přijdou jednou za čas. Tak jste se dostali do výchozí pozice, odkud se můžete dobře odrazit. Následuje poctivé hlídání měsíčních výdajů, které rozdělíte na nezbytné (jídlo, drogerie, léky, oblečení apod.) a zbytné (návštěvy restaurací, kultura, výlety). Veďte si deník, schovávejte účtenky, zapisujte do aplikace.

Postup je jen na vás, ale musíte tak činit opravdu poctivě. Jakmile budete mít v ruce celkový přehled, poznáte svou finanční situaci. Z toho pak určíte, jak vysokou částku můžete měsíčně odkládat a i 1000 Kč měsíčně vám dokáže dát za rok poměrně zajímavou částku.

10 tipů, jak efektivně šetřit s úsměvem na tváři

Neexistuje pouze jediný způsob, jak začít budovat rozpočet a ušetřit peníze. Metod je spoustu a jejich fungování ovlivňují finanční cíle, které si stanovíte a způsob, jakým chcete své finance ohlídat.

1. Šetřete při nákupech

Nepodléhejte impulzivnímu nakupování, i když je to často hodně těžké. Odolat reklamám a slevovým akcím, které ve výsledku nejsou ani zdaleka tak výhodné, jak se tváří, není jen tak. Pomůže pečlivé plánování jídelníčku a napsat nákupní seznam. Nikdy nechoďte do obchodu hladoví a dražší položky důkladně zvažte. Stanovte si na ně pravidlo několika dnů. Počkejte s nákupem třeba čtyři dny a jestli po věci budete stále toužit, kupte si jí. Ve většině případů ale zjistíte, že daný produkt vlastně vůbec nepotřebujete.

Nenakupujte příliš mnoho jídel s krátkou dobou spotřeby, které pak nestihnete spotřebovat. Dívejte se v regálech i do spodních a horních pater, protože ty ve výšce očí zpravidla obsahují nejdražší položky. Dejte přednost sezónním potravinám a využívejte věrnostní programy v obchodech.

Privátní značky obchodních řetězců nejsou horší než jiné. Spíš naopak. Často je kvalita takových produktů až překvapivá. Stačí porovnat složení a hned uvidíte. Tyto značky bývají levnější proto, že nemají tak velkou reklamu a obvykle i méně nákladné obaly. V tomto ohledu je velmi oblíbený například řetězec Lidl, u kterého tvoří privátní zboží až 80 % jeho sortimentu. K porovnání kvality určitého zboží vám může posloužit například dTest.cz

2. Neplýtvejte jídlem

Na jídle se dají šetřit výrazné částky a takřka každý má někde nějakou mezeru. Základem je vařit tak, aby se všechno snědlo. Není nutné jíst každý den maso. Vašemu tělu jeho každodenní konzumace nijak neprospívá a v peněžence nadělá kvalitní kousek pořádný vítr. Nahraďte jej luštěninami, které přetékají vitamíny, výborně chutnají a stojí mnohem méně. Vybírejte sezónní zeleninu a přidávejte víc přílohy na úkor masa.

Víte, že na každého průměrného obyvatele Evropy připadá až 115 kg vyhozeného jídla za rok?

Jídelníček, který si sepíšete, opravdu poctivě dodržujte a vařte podle něj. Zpracujte každý kousek a využijte skutečně všechno. Zbyly vám od oběda brambory? Udělejte z nich k večeři placky. Zbylo vám kuřecí maso? Může z něj vzniknout výborné rizoto. Když něco nesníte, dejte to zamrazit (pokud to samozřejmě jde). Sladkosti raději pečte doma, nekupujte. Zapomeňte na balenou vodu a pijte tu nebalenou, která vyjde mnohem levněji.

Vody z kohoutku se rozhodně nemusíte bát, protože patří k velmi kontrolovaným potravinám. Pravidelně se provádí měření kvality i limitů minerálů. Pokud vám vadí chlór ve vodě, můžete si koupit vodní filtr nebo ji nechat chvíli odstát.

3. Neplýtvejte vodou

Šetřit s vodou není tak těžké a ani vám to nedá tolik práce. Z měsíčního příjmu dokáže ukrojit velkou částku, a přitom stačí málo, aby se situace změnila. Začněte tím, že pořídíte perlátor, který zvládne uspořit až 10 000 litrů vody ročně. Počáteční investice do něj se vám velmi rychle vrátí a jeho cena je zanedbatelná, pokud koupíte nějaký obyčejný. Některé vodovodní baterie se už s perlátorem prodávají. Zjistěte, zda to není ta vaše, než pořídíte nový.

Nainstalovat perlátor zvládne každý, průměrně šikovný, člověk. Proto se ho nebojte a vyzkoušejte. Perlátor rozmělní vodu do všech stran, a i když jí stříká méně, je prudší proud a vy nic nepoznáte.

Ušetřit můžete ještě víc. Používejte vodu ze sušičky třeba na splachování nebo do žehličky, vypínejte kohoutek při čištění zubů, mydlení rukou či holení. Kupte úspornou sprchovou baterii a používejte myčku nádobí namísto mytí v dřezu. Jestliže myčku nemáte, nechávejte nádobí odmočit v napuštěném dřezu a až později umyjte.

Preferujte sprchu před vanou. Na jednu koupel padne klidně 200 litrů vody a na sprchu 70 litrů. To už je dost velký rozdíl, nemyslíte?

4. Pozor na protékající záchod

Starší záchody spotřebují na jedno spláchnutí mnohem více vody než ty nové. V průměru jde o 3 až 12 litrů vody. Úsporu můžete řešit koupí nové toaletní mísy s průtokem 3/6 litrů na jedno spláchnutí nebo pořídit WC Stop. Ten pomáhá dávkovat množství vody v nádržce a uspoří v průměru 30 % vody na jedno spláchnutí. To dělá více než 1000 Kč ročně. Velmi draze vyjde protékající záchod, který vás klidně vyjde na 100 Kč a více denně.

5. Zapomeňte na kouření a alkohol

Tahle rada vám ušetří nejen spoustu peněz, ale zároveň i vaše zdraví. V roce 2019 připadalo podle ČZÚ na jednoho Čecha v průměru 173 litrů alkoholu. Další průzkum ukazuje, že na každého obyvatele staršího 15 let připadá přibližně 2428 cigaret ročně. Jedná se o skutečně vysoká čísla a zkuste si představit, kolik je to naprosto zbytečně vydaných peněz.

6. Úklid levně a ekologicky

Další ze série jednoduchý rad, které ale umí ušetřit spoustu peněz. Také patříte mezi ty, kdo musí mít doma čistit snad na všechno a často se necháte nalákat líbivou reklamou? Pak věřte, že obyčejná soda a ocet vám bohatě stačí. Soda dezinfikuje, odstraňuje pachy a odmašťuje. Ocet čistí a zbavuje pachů. Pár lžic sody a hrnek teplého octa odstraní pachy a usazeniny v odpadech. Mikrovlnku, koš, plastové dózy apod. vyčistíte vlhkým hadříkem s trochou sody. Ocet se zase hodí na trouby, vany, dřezy, keramiku. Samotnou sodu nasypte na koberec, gauči a pelíšky pro zvířata. Nechte chvíli působit a pak vysajte.

Olivový olej dodá lesk a péči dřevěným povrchům a kůži, sůl slouží na čištění a odstranění mastnoty, peroxid vodíku dezinfikuje, a nejen kůži a citron osvěžuje, odstraňuje skvrny a bělí.

7. Šetřete za teplo a energie

Zkontrolujte těsnění kolem oken, nezastavujte radiátory nábytkem a nedávejte přes ně mokré prádlo na sušení. Jen tak může teplo dobře proudit po místnosti. Topení nastavujte na minimum, když odcházíte z domu, ale nikdy úplně nevypínejte. Vytápění studeného domu stojí mnohem více, než když necháte radiátory zapnuté.

Mnoho peněz se dá ušetřit i za elektrickou energii. Každý nový spotřebič mějte v úsporné energetické třídě, vyměňte všechny klasické žárovky za LED, nenechávejte zbytečně rozsvíceno a vyndávejte nepoužívaná zařízení ze zásuvky.

Bydlení, včetně nákladů na vodu, teplo, energie, splátek či pojištění by nemělo přesáhnout 30 % vašich příjmů.

8. Zkuste cashback

Existuje velký počet nejrůznějších cashbackových portálů. Na nich se zaregistrujete, nakoupíte ve vybraném obchodě a poté se vám připíše zpět na účet část peněz z částky, kterou vás nákup stál. Obvykle jde o 2 až 10 %. Registrace nic nestojí a kdo nakupuje na internetu pravidelně, může skutečně vydělat.

9. Neplaťte za pojištění víc, než musíte

Na pojistkách platí lidé často mnohem víc, než skutečně musí. Každý by se měl zajímat o to, co opravdu platí. Proto je vhodné jednou za čas projít všechny pojistné smlouvy a zhodnotit, zda jsou pro vás skutečně tak výhodné, jak se tváří. Porovnejte ceny s jinými pojišťovnami, klidně požádejte o kalkulaci. Změňte pojistné limity na výši, kterou opravdu potřebujete. Pokud má vaše auto hodnotu 50 000 Kč, je zbytečné platit za hodnotu 200 000 Kč. Zbytečně se nezadlužujte a ve chvíli, kdy vám půjčky přerůstají přes hlavu, můžete je zkonsolidovat a platit jen jednu, většinou s výhodnějším úrokem.

10. Omezte zábavu

Zábavy se nikdy úplně nevzdávejte, ale rozhodně na ní můžete výrazně ušetřit. Zaregistrujte se v knihovně a ušetříte za knihy, které často zabírají jen místo. Oblečení, sport, nábytek, spotřebiče a další věci lze pořídit za pár korun na bazarech, secondhandech nebo na internetu. Omezte návštěvy restaurací, na výlety jezděte tam, kde je vstup zdarma a využívejte veřejnou dopravu. Prozkoumejte své okolí, budete překvapeni, kolik krásných míst kolem sebe máte. Využívejte akční a rodinné vstupné.

Ušetřili jste? Začněte investovat

Co se vám podaří naspořit stranou, z toho vám ukousne dost velkou část inflace. Díky bezpečné pravidelné investici ale naopak máte možnost své úpory zhodnotit a našetřit na krásnou dovolenou, nové auto nebo vysněné bydlení. Finanční rezervu, kterou potřebujete mít stále při ruce a rozhodně ji nelze považovat za investici, vložte do něčeho konzervativnějšího a bezpečného.

Nabízí se klasický spořící účet, který patří k velmi oblíbeným možnostem, ale rozhodně ne výnosným. Mnohem zajímavější jsou podílové fondy, které při správném výběru porazí inflaci a přinesou pěkný výnos. Také ETF fondy nejsou vůbec špatné a ač zkratka působí možná “složitě”, jsou vhodné i pro začátečníky.

Složitější dlouhodobé investice s vysokými výnosy už bývají o něco těžší a než se do něčeho takového pustíte, nejdříve se vzdělávejte a raďte s profesionály.

Nastartujte svou motivaci a šetření půjde samo

Než se pustíte do spoření, potřebujete motivaci. Ta je hlavní cestou k finanční svobodě. Dejte si konkrétní cíl, který vás motivuje k šetření. Mezi nejčastější důvody patří touha po koupi něčeho nákladnějšího (dovolená, nové auto, rekonstrukce), vytvoření finanční rezervy, investování, finanční nezávislost, zbavení se dluhů nebo prostá touha po lepším životě. Hodně štěstí.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.