Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Senát schválil zdanění zisků nadnárodních společností. Google a Apple můžou zaplatit miliardy!

Publikováno
Senát schválil zdanění zisků nadnárodních společností. Google a Apple můžou zaplatit miliardy!
Zdroj: depositphotos.com

Senát schválil zákon, kterým stát získá možnost danit zisky nadnárodních společnosti sídlících v zahraničí, ale působících v Česku. Cílem legislativy je zabránit praktikám přesouvání zisků do daňových rájů. Státní rozpočet by tím mohl získat asi dvě miliardy korun ročně. 

S účinností od posledního dne letošního roku budou nadnárodní společnosti, jejichž příjmy přesáhnou 750 milionů eur ve dvou z posledních čtyř fiskálních období, podléhat nové dorovnávací dani. Stát má možnost tyto společnosti zdanit do výše 15 procent v případě, pokud by jejich efektivní zdanění bylo nižší.

Původní odhady hovořily o tom, že výnos daně přinese čtyři až šest miliard korun. Předpokládá se však, že chystané zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent tuto částku sníží. Vyšší sazba daně by měla přinést 22 miliard korun ročně, což znamená, že roční výnos z dorovnávací daně se tím podle odhadů sníží na polovinu až třetinu.

Info

Důvodem je to, že se při vyšší sazbě daně z příjmů zvýší i míra efektivního zdanění a tak méně společností zůstane pod hranicí zdanění, při níž by se dorovnávací daň uplatňovala.

Ministr financí Zbyněk Stanjura vyzdvihl důležitost přijetí tohoto zákona pro dosažení spravedlivého zdanění. Bez něj by nadnárodní společnosti mohly platit daně pouze v zahraničí, což by vedlo ke ztrátě příjmů českého rozpočtu.

Dopady na tuzemské a mezinárodní společnosti

Předpokládá se, že zákon bude mít dopad na jednotky nadnárodních skupin a asi 3 200 společností, které tyto skupiny sdružují. Ministerstvo financí však připouští, že přesný dopad je obtížně měřitelný a pravidla budou mít spíše preventivní charakter, aby se společnostem nevyplatilo převádět zisky do zahraničí.

Legislativa se dotkne i tuzemských společností, které překročí hranici příjmů, rovněž i zahraničních technologických gigantů, jako jsou Google, Apple a Meta, provozovatel Facebooku.

Cílem zákona je omezit daňovou konkurenci, vytvořit spravedlivější prostředí pro zdanění právnických osob a zároveň umožnit státům lépe chránit své daňové příjmy. Odborníci ale varují, že nová legislativa přinese dotčeným společnostem administrativní zatížení.

Zákon, který čeká na podpis prezidenta, je krokem ve snaze České republiky vyhovět směrnicím EU, které ratifikovala během svého předsednictví v Radě EU v roce 2022.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎