Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Amazon a další desítky společnosti nezaplatily v roce 2018 žádné daně

Amazon a další desítky společnosti nezaplatily v roce 2018 žádné daně

Velkým podnikům ve spojených státech se daří lépe než kdykoliv předtím. Vděčné mohou být za daňové zákony prosazené administrativou Donalda Trumpa. Podle analýzy institutu pro daňovou a hospodářskou politiku (ITEP), se 60 amerických firem z 500 nejbohatších vyhnulo v roce 2018 placení federální daně. Všechno to jsou velké firmy, které jsou zahrnuty ve známém akciovém indexu S&P 500.

Zajímavé je, že se jedná se o více než trojnásobek počtu společností, které si užívaly daňových prázdnin před nástupem Donalda Trumpa do oválné pracovny.

Podle ředitele ITEP, Steva Wamhoffa, existuje v daňových zákonech celá řada nedodělků a mezer. “Lidé si většinou myslí, že má nový daňový zákon odstranit nedostatky předchozího a zabránit daňovým únikům. To, co však bylo schváleno na konci roku 2017, je pravý opak. Nové daňové zákony zanechaly v legislativě spoustu nedostatků, a navíc vytvořily i několik nových,” doslova řekl Steve Wamhoff.

Ještě v roce 2017 činila efektivní daňová sazba daně z příjmu právnických osob 13,6 %. Podle údajů zveřejněných na webu Yahoo Finance, zaplatily v loňském roce společnosti pouhých 7 % ze svého zisku na federální dani.

Které společnosti využily “korporátních daňových slev”?

Amazon v loňském roce vydělal rekordní částku – 11 miliard dolarů a akcie Amazonu se v roce 2018 dostaly přes hranici 2.000 USD, kde se však moc dlouho neohřály. Díky této ohromné vydělané sumě by mohlo české ministerstvo školství fungovat více než rok a Amazon z ní neodvedl na daních z příjmu ani dolar. Aby toho nebylo málo, podobný husarský kousek se mu povedl už druhý rok po sobě.

Amazon je sice největší, není však jedinou známou firmou, na seznamu společností, které si v USA užívají daňového ráje. Hned za ním se v žebříčku umístily letecký přepravce Delta Air Lines, těžařský gigant Chevron nebo automobilka General Motors. Trumpovy nové daňové zákony sice měly snížit federální korporátní daň z příjmu z 35 % na 21 %, jak ale ukazuje realita, některým z velkých podniků klesla daň až na nulu.

Amazon zákony neporušuje, ale jeho chování je minimálně na pováženou

amazon akcieZdá se že veškeré kroky, které podnikají z míněné společnosti jsou legální. Korporáty jsou schopny kreativně využít koktejl daňových úlev, mezer a výjimek. “Je těžké rozpoznat, jak přesně americké společnosti odvádějí daně. Ve svých veřejných dokumentech nezveřejňují jasnou daňovou strategii. Je tedy nejasné, jakých daňových výjimek a mezer Amazon využívá,” řekl Wamhoff v rozhovoru o Amazonu.

“Navzdory novému daňovému právu se nejedná o nic nového. Mnoho z firem se každoročně vyhýbalo placení federální daně z příjmu, přitom byly trvale ziskové,” dodal.

Co si myslíte o těchto daňových slevách vy? 

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jindra

Asi šikovná účetní.. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.