Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Ke konci roku 2022 šlo 1 bitcoin nakoupit za 16 000 USD. Ani ne o rok a půl později dosáhl 73 500 USD. Ne všem se však vývoj kolem největší kryptoměny tak moc vyplatil.
Kritickou situaci zažívají těžařské společnosti jako Northern Data AG a Argo Blockchain PLC. Ty byly kdysi alternativním způsobem, jak sázet na Bitcoin (BTC) (a před přechodem na Proof of Stake i na Ethereum (ETH)), aniž by bylo potřeba vysoce volatilní aktiva přímo držet.
Akcie první jmenované firmy jsou oproti vrcholu v roce 2021 o 80 % níže, a to i přesto, že rozšířila okruh své působnosti i do odvětví umělé inteligence a cloudu.
Akcie druhé jmenované spadly od vrcholu rovnou o 97 %.
Stejně tak akcie Marathon Digital Holdings (MARA), největší veřejně obchodované těžařské společnosti, jsou od svého IPO v minusu 84 % a zatímco Bitcoin na konci každého bull marketu utvoří vyšší vrchol, ony nižší.
Snížení zisků těžařských společností způsobilo zejména těchto 5 faktorů:
Burzovně obchodované fondy (ETFs) s podkladovým aktivem v bitcoinech, v kterých se týdně zobchodují miliardy dolarů sebraly těžařům část transakcí, které by jinak proběhly na bitcoinovém blockchainu, nikoli na centralizovaných serverech burz.
Malá obchodní aktivita na bitcoinovém blockchainu pak vede k nižším zaplaceným poplatkům za transakce a menším odměnám za vytěžený blok pro těžaře.
Za méně práce pro minery mohou nejen ETFs, ale také to, že se v poslední době na bitcoinovém blockchainu nic nestalo. Boom v aktivitě způsobený novým protokolem Ordinals a BRC-20 tokeny opadl ještě před posledním halvingem a od té doby musejí mineři počítat každé satoshi (nejmenší jednotka BTC — pozn. red.).
A zatímco 20. dubna 2024 kryptoměnový svět slavil, jelikož Bitcoin prošel v pořadí již čtvrtým úspěšným halvingem (půlení nově emitovaných bitcoinů v každém bloku, které se koná každé 4 roky) a bitcoiny investorů se tak díky omezené nabídce staly ještě vzácnějšími, pro těžaře bylo toto datum velmi smutné.
Místo 6,25 BTC za blok teď dostávají pouze 3,125 BTC. Ačkoli je cena BTC nyní na 60 000 USD, dalo by se říct, že pro těžaře to po halvingu je, jako by byla na 30 000 USD.
I přes zhoršující se atraktivitu těžařského businessu však do odvětví vstupuje stále nová konkurence, což je vidět na stále se zvyšující hashrate (celkový výkon strojů zapojených do těžby bitcoinů — pozn. red.).
Pro investory a Bitcoin jako takový se opět jedná o skvělou zprávu – Bitcoin je ještě více zabezpečen a decentralizován. Ale pro těžaře nikoli – o odměnu se musí dělit s více konkurenty.
Generální ředitel společnosti Argo, Thomas Chippas, k neuspokojivé situaci uvedl, že zatímco náklady na těžbu 1 BTC vyšly Argo v roce 2023 zhruba na 16 360 USD, letos je to již 31 000 USD. Marže společnosti je letos 0,38 USD na 1 USD.
Northern Data AG zase sdělila svým akcionářům, že očekává snížení příjmů z kryptoměn ze 74 % svých současných příjmů na pouhých 20 %. Společnost se snaží zhoršení zisků na poli těžby snaží kompenzovat přesměrováním svého know how a hardwaru do aktuálně výnosnější oblasti, a to umělé inteligence.
Z poskytování výkonu GPU čipů Nvidia očekává Northern Data AG tržby až 240 milionů USD, což je třikrát více, než měla loni z těžby kryptoměn.
Ne všechny těžařské společnosti však budou mít takové štěstí jako Northern Data AG. O čipy Nvidia soutěží celý svět a menší společnosti jen těžko obstojí v konkurenci největší zákazníků Nvidie jako OpenAI či Microsoftu.
Posledním hřebíčkem do rakve pro veřejně obchodované akcie těžařských společností jsou opět bitcoinové ETFs. Jejich výnos značně překonává výnos těžařských akcií, část zákazníků, která chtěla mít expozici do bitcoinu skrze cenné papíry, tak mineři nyní ztratili.
Investoři mají ale i další alternativy –např. akcie kryptoměnové burzy Coinbase (COIN), která poslední dobou přesvědčuje investory o svých dobrých výsledcích nebo MicroStrategy (MSTR) Michaela Saylora, držitele 226 500 BTC, která své cenové maximum z roku 2021 letos překonala více než dvakrát.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.