Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Sazby hypoték klesají 6 měsíců za sebou! Která fixace se nyní vyplatí nejvíce?

Publikováno
Sazby hypoték klesají 6 měsíců za sebou! Která fixace se nyní vyplatí nejvíce?
Zdroj: depositphotos.com

Už 6 měsíců v řadě mírně klesají sazby hypoték. V listopadu sazba klesla na hodnotu 6,01 %. Ještě v říjnu tato sazba byla na 6,05 %. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Zlevňování hypoték nekončí, k většímu zásahu do úrokových sazeb prý může dojít ještě před koncem roku, a to zásahem České národní banky. Už nyní pozorujeme zvýšený zájem o byty menších dispozic.

Hypoteční sazby i nadále víceméně stagnují, protože pokles Swiss Life Hypoindexu o čtyři bazické body na současnou hodnotu 6,01 % je změnou spíše kosmetickou. Stojí za ní mimo jiné velmi krátkodobá nabídková akce jedné z bank, které Swiss Life Hypoindex tvoří. Obecně však banky i nadále kopírují chování ČNB, která na svém listopadovém zasedání opět ponechala sazby na stávajících hodnotách,” uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

Zdroj: Hypoindex.cz
Vývoj úrokových sazeb od roku 2023 do současnosti.

Celkově se však podle Jiřího Sýkory hypoteční splátka v tomto roce snížila v průměru už téměř o 700 korun.

Pro přiblížení, měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 mil. Kč sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti na 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,01 % klesla o 68 Kč na 22 582 Kč.

Fixace nad 3 roky zlevňuje, na 1 rok zdražuje

Nejvýraznější pokles úrokových sazeb zaznamenaly hypotéky fixované na tři roky, a to v průměru o 0,13 procentního bodu. Úrokové sazby hypotéky do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti klesly na 5,91 % . U hypoték pro mladé do 36 let to je 6,26 %.

Nepatrně zlevnily i hypotéky fixované na pět a deset let. Sazby pětiletých fixací klesly na 5,81 % u hypoték do 80 % LTV (poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti) a na 6,15 % u hypotéky pro mladé.

Proti proudu se vydaly hypotéky fixované na jeden rok. V průměru zdražily o tři body. Banky je mladým nabízejí za 6,04 %, ostatním žadatelům za 6,46 %. Jednoleté fixace hypoték do 80 % LTV zůstávají i nadále nejdražší na trhu, nejlevnější jsou naopak pětileté fixace.

Příznivější sazby lákají do poboček bank více klientů. České domácnosti si jen v září vypůjčily 3,5 tisíce nových hypoték za téměř 14 miliard korun, což je skoro dvojnásobný objem půjček oproti stejnému měsíci loňského roku.

Čeká se na impuls z ČNB

Změnu by mohlo přinést rozhodnutí bankovní rady ČNB, a to 21. prosince, kdy se bude rozhodovat, zda snížit úrokové sazby. Naposledy při rozhodování o sazbách letos v listopadu ČNB sazby ponechala beze změny. Podle Jiřího Sýkory lze předpokládat, že pokud snížení proběhne, bude velmi pozvolné a na bankách bude, zda případné snížení promítnou do sazeb hypoték okamžitě, nebo počkají na začátek roku 2024.

Nicméně sebemenší impuls od ČNB je pro hypoteční trh světlo na konci tunelu. Signál, že období vysokých sazeb končí.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎