Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rok 2023: Rekordní růst investic, o kterých jste dosud možná neslyšeli

Aktiva, o kterých neslýcháme tak často, mohou skvěle vynášet. Které alternativy nejznámějších komodit, akcií a kryptoměn rostly v loňském roce nejvíce?

Publikováno
Rok 2023: Rekordní růst investic, o kterých jste dosud možná neslyšeli
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2023 přinesl velké zisky ve světě kryptoměn, akciím velkolepé sedmičky i hlavním indexům. Dařilo se ale i aktivům, které nepatří k těm tradičně nejsledovanějším. Zde je výběr pěti nejvýnosnějších.

Abercrombie & Fitch

Akcie krále módního maloobchodu pro mileniály se po boomu na začátku století vrací a investoři na tom profitují. Akcie Abercombie za loňský rok rostly o 290 %, čímž držely krok s technologickými giganty jako Nvidia a Meta.

Společnost Abercrombie překonala svou poslední čtvrtletní zprávou veškerá očekávání. Dosáhla příjmů ve výši 1,06 miliardy dolarů, což znamenalo 30% meziroční nárůst v prodejích. Růst této maloobchodní společnosti naznačuje, že se domácnosti vrací k dřívější úrovni spotřeby.

Olivový olej

V Evropě způsobila letos velká sucha škody na sklizni oliv, což způsobilo obrovský nedostatek olivového oleje. Komoditní trh zareagoval a ceny vystřelily nahoru.

International Olive Council na konci roku oznámil, že cena extra panenského olivového oleje vzrostla během roku 2023 o téměř 50% na 0,23 dolaru za unci.

Strmý růst cen dokonce způsobil nárůst krádeží oliv a olivového oleje. V Řecku to vedlo některé podnikatele k propagaci produktu jako luxusního zboží.

Kakao

Ceny kakaa byly letos také otřeseny nepříznivým počasím. Přívalové deště v západní Africe rozšířily v průběhu roku chorobu způsobující vadnutí lusků a roční větrné období nazývané “harmattan” výrazně zasáhlo Pobřeží slonoviny.

To vedlo k nejvyššímu růstu cen kakaa od roku 2008. Za rok 2023 si kakao připsalo přes 60 %. Minulý měsíc se ceny pohybovaly na 45letých vrcholech, s futures obchodovanými za více než 4 000 dolarů za metrickou tunu.

Vývoj ceny kakaa za posledních 12 měsíců

Solana

Mezi kryptoměnami, které utrpěly strmý pád v roce 2022, byla i Solana. Ta se před rokem dala koupit za 10 dolarů. Během roku 2023 ale její hodnota víc než desetinásobně vzrostla a nyní se obchoduje na úrovni kolem 116 dolarů.

Jedním z klíčových faktorů růstu mohly být i kroky obchodní platformy Robinhood. Americká společnost poskytující finanční služby rozšířila své možnosti obchodování s kryptoměnami na klienty v Evropské unii. Uživatelé přitom nyní mohou obchodovat s více než 25 digitálními aktivy, přičemž Solana je po vylistování v polovině loňského roku nyní znovu jedním z nich.

Vývoj ceny Solany za posledních 12 měsíců

Uran

Ceny uranu letos strmě stoupaly, poháněny znovu rostoucí poptávkou po jaderné energii. V rámci probíhajícího odklonu od fosilních paliv totiž zažívá jádro svůj nový boom.

V listopadu dosáhly ceny poprvé za 15 let více než 80 dolarů za libru uranu. Vyhlídka rostoucího sektoru jaderné energetiky vedla hedge fondy k sázkám na akcie těžařských společností a deriváty uranu.

Od konce roku 2020 cena uranu vzrostla o úžasných 125%. Ve stejném časovém rámci pak objem spravovaných aktiv ETF zaměřených na uran vzrostl dvacetkrát.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎