Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

9 důvodů proč 99 % lidí nikdy nedokáže zbohatnout a zůstanou chudými

Publikováno
9 důvodů proč 99 % lidí nikdy nedokáže zbohatnout a zůstanou chudými
Zdroj: Depositphotos.com

Většina lidí skutečně nikdy nezbohatne. Často je to z důvodu stálého opakování několika chyb, které přitom může být poměrně snadné překonat. Vůbec to není tím, že by k zbohatnutí bylo potřeba nadmíru štěstí, nespočet znalostí nebo že bychom museli znát nějaký tajný klíč.

Svět je posedlý úspěchem a ten se dá snadno měřit právě penězi. Jak je ale získat? Namísto hledání způsobu jak vydělávat více, může být snazší a efektivnější podívat se na opačnou stranu mince – na důvody neúspěchu. Kde ztrácíme nejvíce peněz?

I když vaším cílem není stát se zrovna milionářem, následující body vám mohou pomoci vybudovat si větší bohatství a udržet si stabilnější rozpočet, než jaký máte nyní. Děláte následující chyby?

1. Nepracujete efektivně

Tradiční délka pracovní doby je u nás 8 hodin denně 5 dní v týdnu. Je v pořádku, pokud to tak také máte. Jestli ale chcete dosáhnout něčeho nadprůměrného, možná byste tomu měli obětovat více.

Není však nezbytně nutné pracovat celé dny. K tomu, abyste toho v práci udělali více, může stačit pracovat efektivně. Vypěstujte si cit pro zbytečné pracovní úkony.

Významnou roli mají pracovní návyky. Trávíte třeba polovinu pracovní doby na mobilu na sociálních sítích nebo za den 2 hodiny prodiskutujete v kuchyňce u kávy? Pak je asi něco špatně.

2. Věnujete příliš času pasivní zábavě

Zdroj: depositphotos.com

Pasivní zábavou se myslí televize, poslouchání hudby, brouzdání po internetu, věčné dospávání se atd.

Znáte pravidlo 90-9-1? To říká, že většina populace obsah pouze pasivně konzumuje (konkrétně cca 90 %). Jen okolo 9 % jej komentuje a aktivněji sdílí. A pouhé 1 % jsou ti, kteří obsah internetu vytvářejí.

Dlouhodobé pasivní polykání „zábavy“ vám skutečně nic nepřinese, pouze ztratíte spoustu času.

Přitom stačí svůj zlozvyk pozměnit. Jak? Například filmy si namísto sledování v televizi stáhněte. Jednak tím ušetříte čas na reklamách, ale také si jej můžete pouštět na etapy. Díky tomu nebudete muset trávit tolik času nalepení na obrazovku – ušetříte čas pro přínosnější činnosti. Hodně čtete? Zkuste občas poslouchat audioknihy v autě při cestách a ušetřený čas nějak efektivně využijte.

3. Trávíte celé dny na internetu

Tento způsob trávení času má hodně blízko k pasivní zábavě zmiňované v bodu výše. Stejně tak jako ty předchozí i tento zlozvyk vám brání v cestě za úspěchem.

Opravdu potřebujete hned po probuzení lajkovat statusy na FB nebo pročítat vtipy? Zkuste si na jeden týden vypnout veškeré sociální sítě a uvidíte, že ve skutečnosti téměř o nic nepřijdete.

Mimochodem internet je plný zpráv, ale naprostá většina z nich je nám úplně k ničemu. Jen jimi zabíjíme čas. Potřebujete články o tom, že řidič někde naboural, že se někomu narodily trojčata apod.?

Naučte se tyto informace filtrovat a vypouštějte ty naprosto zbytečné, veskrze nezajímavé. Namísto toho si čtěte edukativní články, třeba o vyjednávání s lidmi, o možnostech spoření, o investicích, prostě vzdělávejte se ve svém oboru.

4. Obklopujete se pasivy

Zdroj: depositphotos.com

tesla akcie

Až příliš mnoho lidí se systematicky zadlužuje. Zvykli jsme si kupovat mnoho zbytných věcí na úvěry – mobilní telefony, dovolené, vánoční dárky, auta, nemovitosti…

Zvažte, jestli skutečně všechno z výše uvedeného potřebujete a jestli vaši finanční situaci nemůže ohrozit (jinak rozumný) úvěr, jako je hypotéka na nákup nemovitosti nebo leasing na auto. Skutečně potřebujete jenom kvůli sociálního statutu jezdit zbytečně drahým Mercedesem či BMW, nebo by vám stačilo i ojeté auto levnější značky?

Co kdybyste zaplatili méně za auto a ušetřené prostředky někam ještě zainvestovali? Namísto abyste úroky platili, by najednou chodily vám. Můžete si třeba místo zbytečně velikého bytu koupit dva menší.

V jednom bydlete, druhý pronajímejte. Stále si ušetříte nájem, ale nebudete mít tak velký náklad na hypotéku – zlepšíte své měsíční cashflow.

5. Nevzděláváte se

Čtením můžete velice rychle a efektivně získat další zkušenosti a dovednosti, které můžete využít nejen v zaměstnání, ale i v osobním životě. Jestli je knížka váš odvěký nepřítel, využijte sílu internetu.

Co takhle namísto holdování pasivní zábavě se věnovat 1 hodinu denně čtení? Za měsíc budete znát spoustu nových informací, ale co teprve třeba za rok nebo 5 let? Pořád si myslíte, že vás čtení nemůže nikam posunout?

Poznámka

Poznámka: Mimochodem víte, kolik času věnuje čtení Warren Buffett? Denně čte solidních 8 hodin! Tvrdí, že vědomosti fungují stejně jako složený úrok. Další zajímavá fakta o Warrenu Buffettovi si můžete přečíst v našem článku.

6. Nejste fit

Ne nadarmo se říká „ve zdravém těle, zdravý duch“. Abyste mohli zvládat dlouhodobý vyšší pracovní nápor, musíte být zdraví tělesně i duševně. Což znamená dodržovat zásady zdravého životního stylu, pravidelně sportovat, dobře se stravovat.

Pokud máte špatný životní styl a dlouhodobě se zanedbáváte, nepříznivě se vás to dotkne. Sice možná ne hned, ale časem rozhodně ano. Následky takového jednání může být těžké odbourávat.

Velké korporáty už před lety zjistily, že šťastný člověk je výkonnější i namotivovanější. Nezáleží tedy na tom, jak velké je vaše pracovní nasazení, jaké je vaše výkonnost ani jak velké cíle jste si dali – dokud při tom zvládáte přiměřeně dodržovat zásady zdravého životního stylu a jste šťastní.

7. Nemáte cíl

Svetlo-na-konci-tunelu-cil-goalPředstavte si, že jste v temném tunelu, kde nic nevidíte. Kterým směrem se vydáte, pokud nevidíte světlo na konci tunelu? Jakmile před sebou uvidíte cíl, získáte směr a budete motivování, abyste tunelem prošli. Cíl je pro každého velmi důležitý.

Efektivní bývá dát si jeden dlouhodobější a ambicióznější cíl. Jaký, je už na vás – může to být stát se milionářem, koupit si vysněný dům, auto, přilepšit si na penzi… Důležité je, aby vás skutečně dlouhou dobu dokázal motivovat, lákal, byl pro vás výzvou.

Pak si dejte krátkodobější a snadněji dosažitelné cíle, které vás postupně povedou ke konečnému cíli. Ty můžete postupně v průběhu času aktualizovat, doplňovat anebo odškrtávat.

Díky nich si zvyknete na plnění průběžných úkolu, zažijete si efektivní návyky, budou vás uspokojovat, začne se vám dařit a uvidíte, co všechno musíte udělat, abyste se opět posunuli o krok dál.

Zároveň se můžete tu a tam ohlédnout zpět a podívat se, co všechno jste už dokázali.

8. Nechápete inflaci

Jestli nechápete podstatu inflace ani jak působí, nepochopíte ani tvrzení, že „čím déle spoříte v penzijku, tím méně máte“.

Inflace je skutečný žrout peněz. Pokud chcete své naspořené peníze ochránit, musíte je zhodnocovat alespoň na úrovni inflace, nebo lépe ještě trochu více. Nemusíte se však držet tolik při zemi, jestliže dosáhnete vyššího zhodnocení, budete na tom dokonce vydělávat.

9. Neumíte investovat

Neumět investovat je drahé. Na jednu stranu proti vašim úsporám působí zmiňovaná inflace, na straně druhé přijdete o potenciální výnos, jelikož byste prostředky mohli zhodnotit více.

Nejčastější problémy nováčku ve světe investování jsou, že nemají dostatečnou znalost o nakupovaném aktivu, nezvládají své emoce, očekávají příliš mnoho (alternativně naopak – drží se příliš zemi) nebo špatně diverzifikují.

Proti všem těmto nešvarům vám pomůže vzdělávat se – nejen proto je to tolik důležité (viz bod 5.)

Za příklad nezvládnutí emocí lze považovat panické prodeje při propadech na trzích, jako tomu bylo např. v době koronavirové pandemie. To lze vidět např. na grafu S&P 500.

Chyba byla dívat se na investici tak, že jsem 30 % prodělal. Lepší pohled je ten, že nyní mohu nakoupit výrazně levněji a pravděpodobně přijde rychlý růst (jak tomu nakonec skutečně bylo). Ten kdo naopak prodával, aby zamezil ztrátě, prodělal nejvíce.

Velice zajímavou a jednoduchou variantou investování do indexů jsou investiční platformy. Pokud byste se rádi o aktuálních možnostech investování dozvěděli více, přečtěte si náš návod, jak a do čeho investovat, kde se dozvíte všechny potřebné informace k tomu, abyste si uměli vybrat a mohli začít.

Rada na závěr

Naše poslední rada je, vydržte ve svém úsilí. Úspěch mnohdy nepřijde hned, někdy je protkán i neúspěchy. Pokud cílů nedocílíte hned, zamyslete se, kde jste udělali chyby a pusťte se do toho znovu a lépe. Přejeme mnoho úspěchů!

Líbil se vám tento článek?
54
10

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Nimbus

Zdravím, přesně jak popisuje článek. Když se člověk snaží a pracuje na tom naplno tak se dokáže každý překonávat a dosáhne zlepšení svého života. Hlavně je to ale v té hlavě. Musíte chtít. A taky pro to obětovat. Úspěch není zadarmo. Já třeba obětoval řadu přátel. Přátelství vychladla. K tomu alkohol. Abstinuji. Volný čas. I ten jsem překopal. Místo sledování seriálů či filmů se učím nebo pracuji. Takto mi vzniká řadově pár desítek hodin týdně které ve finále mohu věnovat učení(zlepšování sám sebe) nebo práci. Je to půl roku co jsem takto obrátil a výsledky jsou neuvěřitelné. Rozjíždím svou vlastní firmu. Mám víc peněz(ať ušetřených nebo přivydělaných, ale už i investovaných). Cítím se psychicky lépe než kdy dříve. Jako vedlejší projekt jsem si dal předělat své tělo z ochablého na pevné(svalnatější). A tady taky úspěch. Za půl roku přes 20kg tuku dole. To taky jde na tom životě znát. Ale to vše je jen začátek. Když mám toto za půl roku tak co bude za rok? 2? 5? :-)

junior

Promiňte ale s polovic vašich glos nelze souhlasit. Když všichni budou spořit na ten svůj meloun. Kdo vlastně bude utrácet za výrobky, které naši fundovani vědci, technici, odborníci a potažmo zlaté ruce vyrábějí?

Nobody

Většina lidí nikdy nezbohatne, protože čtou články jako tento a naivně si myslí, že jejich autor něco o penězích ví

Čurila

V článku je to pravdivě popsáno, ale chybí jedna část. Pokud budování bohatství z nuly obětujete čas v mládí, nikdy už mládí nebudete mít. Neužijete si své malé děti atd. Nic není zadarmo. To neplatí, pokud máte ve 20 letech startovních 10 milionů…

Nimbus

Negativnem se neposuneš nikdy nikam. A kdyby se tím kdokoli rozhodl opravdu řídit tak nevěřím že se mu pak nebude žít lépe. A k těm penězům… O to vůbec v tom článku nejde. Zkuste ještě párkrát přečíst a pak třeba pochopíte.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎