Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč S&P 500 vyletí v příštích 5 letech na dvojnásobnou hodnotu?

Někteří analytici, ekonomové a tržní stratégové předpovídají hlubokou korekci, jiní tvrdí, že akcie růst teprve začaly a to nejlepší ještě přijde, kde je pravda?

Proč S&P 500 vyletí v příštích 5 letech na dvojnásobnou hodnotu?
Zdroj: depositphotos.com

Zdá se, že současný býčí trh s akciemi má dostatek prostoru pro další růst díky silnému růstu zisků a potenciálnímu snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Ben Laidler, vedoucí akciové strategie ve společnosti Bradesco BBI, se podělil o svůj optimistický výhled a naznačil, že trh je v počáteční fázi výrazného růstového trendu.

Info

Historicky bývá snížení úrokových sazeb ze strany Fedu často impulsem pro růst akciových trhů, protože levnější půjčky podporují firemní investice a spotřebitelské výdaje.

Dobrý start roku pro velké indexy

Laidler, který dříve pracoval ve společnostech HSBC a JPMorgan, se domnívá, že Fed může letos provést dvě snížení úrokových sazeb. To by mohlo podnítit ještě větší nadšení investorů a navázat na impuls plynoucí z očekávaného robustního růstu zisků.

Stratég předpokládá, že tyto faktory by mohly v příštích pěti letech potenciálně zdvojnásobit hodnotu akciového trhu S&P 500.

“Zisky by se mohly snadno zhodnocovat tempem 15 % ročně, pokud bude ekonomika pokračovat v růstu a dojde k násobné expanzi, což by podle mého názoru nižší úrokové sazby ospravedlnily,” řekl Laidler.

Za počátek býčího trhu se považuje říjen 2022, kdy index S&P 500 dosáhl svého posledního minima. Od té doby index vzrostl o úctyhodných 55 %. Od začátku roku se index S&P 500 vyšplhal o téměř 17 % a minulý pátek dosáhl nového rekordu.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku

Index zažívá 16. nejsilnější začátek roku od roku 1950, když Index rostl v sedmi z posledních osmi měsíců.

Tento růst byl výrazně podpořen nadšením investorů z pokroku v oblasti umělé inteligence (AI). Společnosti jako Nvidia a Apple dosáhly nebývalých výšin.

TIP

Historické údaje ukazují, že technologické společnosti často vedou trh během býčích trhů díky inovacím a rychlému růstu zisků.

Býčí momentum letos vyhnalo i index Dow Jones Industrial Average na nové rekordní hodnoty a vůbec poprvé nad hranici 40 000 bodů.

Vývoj hodnoty indexu Dow Jones od začátku roku

Výsledkové zprávy za druhé čtvrtletí napoví

Nadcházející výsledková sezóna bude pro Laidlerovu tezi rozhodujícím testem. Zprávy odstartují velké banky jako JPMorgan a Wells Fargo.

Agentura FactSet předpokládá, že růst zisků společností z indexu S&P 500 ve druhém čtvrtletí dosáhne 8,8 %.

Pokud by se tak stalo, jednalo by se o nejvyšší meziroční tempo růstu od prvního čtvrtletí roku 2022. Znamenalo by to také čtvrté čtvrtletí meziročního růstu zisků indexu v řadě.

Očekává se, že v čele s dvouciferným růstem zisků budou sektory komunikačních služeb a informačních technologií.

Podle projekcí by měly růst tempem 18,5 %, resp. 16,1 %. “Nacházíme se na trhu, který je velmi fundamentálně podporován. Zisky se zotavují a blíží se snížení sazeb,” dodal Laidler.

“Navzdory výrazným ziskům, které již akcie AI zaznamenaly, zůstává výhled silný,” podělil se o svůj pozitivní pohled portfolio manažer Goldman Sachs, Brook Dane.

Info

V posledních dvou dekádách došlo ke třem hlavním býčím trhům, které trvaly v průměru více než pět let a vygenerovaly průměrné roční zisky přesahující 20 %.

Navzdory řadě chmurných předpovědí o korekcích a propadech nadhodnoceného trhu, jsou někteří odborníci přesvědčeni, že býčí trh je ještě mladý a ceny akcií mají velkou porci přírůstků ještě před sebou.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.