Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Past na příjmové investory? Proč je dividenda společnosti AGNC Investment tak vysoká?

Past na příjmové investory? Proč je dividenda společnosti AGNC Investment tak vysoká?

Past na příjmové investory? Proč je dividenda společnosti AGNC Investment tak vysoká?
Zdroj: depositphotos.com

Začínající příjmoví investoři mají tendenci investovat do akcií s vysokým výnosem, protože je lákají vysoké dividendy. Příliš často však rizika těchto investic převažují nad potenciálními výnosy.

Pokud jde o masivní 12,6% výnos společnosti AGNC Investment, většina investorů by měla postupovat opatrně a ti konzervativní by se jí pravděpodobně měli vyhnout.

Tento hypoteční REIT má lákavý dvouciferný procentní výnos, ale nenechte se jím zlákat, aniž byste plně pochopili riziko spojené s investicí do těchto akcií.

Pro většinu investorů je byznys model AGNC příliš náročný na pochopení

Realitní investiční fond – REIT, který vlastní nemovitosti, je poměrně jednoduchý na pochopení. Tyto společnosti nakupují fyzické nemovitosti, pronajímají je nájemcům a inkasují poměrně stabilní nájemné. Nejméně 90 % zdanitelného příjmu každého REITu musí být každoročně předáno investorům prostřednictvím dividend. Hypoteční REITy však takto nefungují.

Hypoteční REIT vlastní soubory hypoték, které byly spojeny dohromady a obchodují se jako dluhopisy – tato aktiva se obvykle nazývají zajištěné hypoteční závazky (collateralized mortgage obligations, CMO). Tyto REITy standardně využívají pákový efekt, přičemž portfolio hypoték slouží jako kolaterál.

Cílem je vydělat více, než kolik činí náklady na pákový efekt, což vede ke zvýšení výnosů. Problémem je, že hodnota CMO roste a klesá v závislosti na úrokových sazbách, nabídce a poptávce po aktivech a dalších faktorech. Pokud podkladová hodnota portfolia příliš klesne, může to vést k výzvě k úhradě marže. Asi není divu, že během Velké recese v letech 2007 až 2009 skončila řada hypotečních REITů v úpadku.

To neznamená, že je v takové situaci dnes AGNC, protože tomu tak není. Nicméně výzva k úhradě marže je nejhorší možný scénář, který musí investoři zvažovat. Není třeba dodávat, že veškeré dividendy, které hypoteční REIT vyplácí, skončí buď před tímto okamžikem, nebo velmi krátce po něm.

Klíčovým poznatkem je, že hypoteční REITy jsou komplikované a mohou být rizikové a je třeba plně porozumět tomu, co kupujete. Pokud jste konzervativní dividendový investor nebo někdo, kdo nechce trávit mnoho času sledováním svých investic, nejsou pro vás hypoteční REITy vhodnou volbou. I když jsou jejich dividendové výnosy lákavě vysoké, odolejte pokušení.

Vývoj ceny akcií AGNC za poslední dva roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

AGNC za sebou má náročný rok 2022

Pokud jde o AGNC, tento REIT snížil v roce 2020 svou dividendu o 25 % na 0,12 dolaru na akcii měsíčně. Od té doby udržuje výplatu na této úrovni. Její výnos dnes činí 12,6 %. Pro srovnání, průměrný REIT – využijeme-li výnos ETF Vanguard Real Estate Index – vynáší 3,5 %. Takto značný rozdíl má svůj důvod.

Ve zprávě o hospodaření za Q4 2022 AGNC uvedla, že v roce 2022 nabídla investorům záporný 28,4% ekonomický výnos z hmotného kmenového kapitálu za rok. Takže ano, investoři inkasovali na dividendách 1,44 dolaru na akcii, ale účetní hodnota hypotečního REITu na akcii meziročně klesla o 5,91 dolaru – o 37,5 %. To pomáhá vysvětlit, proč cena akcií v roce 2022 klesla o více než 30 %.

Mezitím REIT odkoupil zpět 4,7 milionu akcií za průměrnou cenu 10,78 dolaru na akcii. Prodal však 56 milionů akcií za průměrnou cenu 9,39 dolaru za akcii. Po započtení těchto dvou skutečností to nevypadá, že by tato aktivita byla pro investory výhrou.

Celkově vzato, nebyl rok 2022 pro AGNC nijak zvlášť skvělý, a i když investoři možná inkasovali velké dividendy, jejich celkový výnos (za předpokladu reinvestice dividend) byl stále záporný, a to 21 %. To je typ volatility, který je pro hypoteční REITy normální, zejména v turbulentních finančních obdobích.

Abychom byli spravedliví, hmotná účetní hodnota AGNC vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí o něco málo přes 8 %, ale i to jen ukazuje, jak rychle se věci mění. Pokud se ocitnete na špatné straně těchto změn, může vás to bolet.

Makroekonomické podmínky stále nejsou pro AGNC nikterak pozitivní

Rostoucí úrokové sazby si vybírají daň na trhu s bydlením a hypotékami a vytvářejí vážné překážky i pro společnost AGNC. Vývoj úrokových sazeb se stále ubírá znepokojivým směrem, takže není důvod očekávat, že by se hospodaření společnosti AGNC náhle obrátilo k lepšímu.

A vzhledem ke složitosti, která je této společnosti vlastní, bude pro většinu investorů pravděpodobně lepší, když své peníze vloží jinam.

Hledáte-li bezpečnější dividendové akcie z odvětí REIT, můžete se blíže podívat na akcie Realty Income, což je dividendový aristokrat nebo akcie Federal Realty, což je jediný REIT, který je dividendovým králem.

Tyto dvě společnosti možná nenabízejí tak zajímavý dividendový výnos, ale prokázaly svou odolnost v čase, když už desítky let dokážou nepřetržitě navyšovat svou dividendu.

Určitě není na místě společnost AGNC nějak znevažovat. V případě těchto akcií je však třeba zdůraznit, že poměr rizika a výnosu je zde jednak složitý na pochopení a za druhé se zdá, že je pro investory nyní vychýlen špatným směrem.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo