Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Panika mezi investory? Index Dow Jones během tří dnů ztratil 1000 bodů!

Americké akciové trhy zažily prudký pokles a index Dow Jones ztratil za tři dny 1000 bodů. Investoři jsou vyděšeni silnými ekonomickými údaji, které by mohly vést k delšímu období vyšších úrokových sazeb.

Panika mezi investory? Index Dow Jones během tří dnů ztratil 1000 bodů!
Zdroj: depositphotos.com

Silné ekonomické údaje vyděsily investory, kteří se obávají, že by známky silnější ekonomiky mohly přimět Federální rezervní systém k delšímu udržování vyšších úrokových sazeb v rámci boje za snížení inflace.

Ceny akcií a hodnoty velkých indexů reagovaly poklesem.

Pokles akciového trhu

Americké trhy mají za sebou náročný týden, kdy index Dow Jones Industrial Average zaznamenal v posledních třech dnech výrazný pokles o zhruba 1 000 bodů.

Klesající trend přetrval i ve čtvrtek, kdy Dow uzavřel o 331 bodů níže, což představuje pokles o 0,9 %. S&P 500 a Nasdaq rovněž zaznamenaly pokles, a to o 0,6 %, resppektive 1,1 %.

Pokles 3 velkých akciových indexů v tomto týdnu

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Trápení trhu prohloubily neuspokojivé hospodářské výsledky společnosti Salesforce, která vykázala nižší tržby a snížila svá očekávání pro nadcházející rok. To vedlo k ohromujícímu poklesu akcií Salesforce o 19,7 %, což znamenalo nejhorší den společnosti za posledních dvacet let.

Širší trh se již vzpamatovával z náročné středy, kdy všech 11 sektorů indexu S&P 500 uzavřelo v červených číslech. Ale ve čtvrtek ke zlepšení nedošlo.

Pokles indexu Dow o více než 300 bodů byl z velké části způsoben poklesem akcií společnosti Nvidia, který stáhl dolů i další velké technologické akcie.

Pokles ceny akcií Nvidia v tomto týdnu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co způsobilo aktuální pokles trhů

K poklesu akciového trhu v tomto týdnu přispělo několik faktorů, včetně zpráv o výsledcích hospodaření jednotlivých společností a silnějších než očekávaných ekonomických údajů.

Opačný dopad pak měly ekonomické údaje na dluhopisy, neboť po středeční slabé aukci státních dluhopisů vzrostly obavy z inflace.

Výnos desetiletých státních dluhopisů vzrostl na nejvyšší úroveň od konce dubna, což odráží tyto inflační obavy.

Investoři se obávají, že známky silnější ekonomiky by mohly přimět Federální rezervní systém k udržení vyšších úrokových sazeb po delší dobu.

K ekonomické nejistotě přispěly nové údaje zveřejněné ve čtvrtek, které odhalily, že byl růst hrubého domácího produktu (HDP) v USA v prvním čtvrtletí revidován směrem dolů z 1,6 % na 1,3 %.

Navíc se zpomaluje osobní spotřeba, což naznačuje, že se hospodářská expanze ochlazuje. Tento vývoj představuje pro analytiky a investory dvousečnou zbraň.

Chris Zaccarelli, investiční ředitel společnosti Independent Advisor Alliance, na tuto dichotomii upozornil, když napsal:

“Údaje mohou být pro společnosti a investory na akciovém trhu znepokojující. Na druhou stranu by však zpomalení spotřeby a hospodářského růstu mohlo být právě tou zprávou, kterou potřebujeme vidět, aby se míra inflace nadále snižovala a umožnila Fedu přece jen snížit úrokové sazby”.

S blížícím se koncem týdne účastníci trhu netrpělivě očekávají dnešní zveřejnění indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) za duben.

Poznámka

Index PCE je preferovaným ukazatelem inflace Federálního rezervního systému. Jeho výsledky by mohly poskytnout další vhled do inflačních tlaků, kterým ekonomika čelí, a do potenciálního budoucího směřování úrokových sazeb.

Navzdory poklesu v tomto týdnu skončil index S&P 500 výše po 23 z posledních 30 týdnů, čímž vyrovnal rekord z roku 1989. Nyní je však na cestě k zápornému týdnu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.