Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obavy z recese visí ve vzduchu! 3 indikátory, podle kterých akciový růst brzy skončí

Obavy z recese visí ve vzduchu! 3 indikátory, podle kterých akciový růst brzy skončí
Zdroj: world-grain.com

Odvěký souboj mezi medvědy a býky je z akciových trhů cítit při každém sebemenším cenovém pohybu. I přestože akciové indexy v letošním roce lámou rekordy, existuje několik ukazatelů, které náladu ze současné rally velmi rychle zchladí. V tomto článku se podíváme na 3 grafy, které poskytují informace o tom, že růst se může velmi rychle překlopit do globálního akciového výprodeje a z nákupního FOMO se rázem stane výprodejová panika.

Odborníci ze švýcarské banky UBS přinášejí ukazatele, které se zarputilým býkům určitě líbit nebudou. Podle nich se akciový trh ve zbytku roku dočká výrazného oslabení valuace těch nejdůležitějších akcií z indexu S&P 500 následovaném cenovým poklesem.

Poznámka

Index S&P500 v letošním roce vzrostl o 16,5 % a akciový index NASDAQ dokonce o více jak 39 %.

Nedůvěru v současný akciový optimismus vzbuzuje především výrazný cenový růst akciových indexů, které v letošním roce lámou rekordy, přičemž silné cenové růsty si říkají minimálně o technickou korekci. Ta se ovšem velmi snadno může zvrhnout v globální akciový výprodej, protože jak všichni víme, rychlý růst předchází ještě rychlejšímu pádu. Nyní se již pojďme podívat na důležité ukazatele, které podle UBS mohou predikovat akciový pokles, nebo rovnou ekonomickou recesi.

1) Z trhu je stahována likvidita

Na grafu níže lze vyčíst jednu zásadní informaci. Z akciového trhu je stahována likvidita. Především v roce 2022, kdy si akciový trh prošel cenovým propadem, na trhu nebylo dostatek zájemců o obchodování. Nízká likvidita akciového trhu v roce 2022 byla hlavním důvodem, proč mnoho společností vykázalo největší propad ve své historii. Zkrátka na trhu nebyla dostatečná poptávka.

K nízké likviditě přispívá i trend posledních let, kdy především velké technologické společnosti začaly od svých akcionářů vykupovat akcie. Tímto krokem společnosti redukují volatilitu svých akcií, nicméně tímto krokem z trhu také mizí likvidita. Lídrem ve zpětných odkupech akcií je společnost Apple, který v prvním kvartálu letošního roku schválil odkup akcií za dalších 90 miliard dolarů.

Zdroj: bloomberg.com
Porovnání cenového vývoje indexu S&P500 s vývojem likvidity
Porovnání cenového vývoje indexu S&P 500 s vývojem likvidity

2) Negativní ratingy společností rostou

Na trhu výrazným způsobem vzrostl počet společností, které dosahují hodnoty kreditního ratingu stupně B. Tento stupeň hovoří o tom, že společnost (dlužník) je vystaven nejistotě a čelí nepříznivým obchodním, finančním nebo ekonomickým podmínkám, které mohou zapříčinit jeho neschopnost splácet závazky.

Za nárůstem křivky B ratingu stojí především vysoká inflace, v kombinaci s vysokou mírou úrokových sazeb. Trochu pozitivnější informace je, že rating stupně D, který o hovoří o neschopnosti splácet své závazky, se v současné době drží na svých dlouhodobých minimech, takže většina akciového trhu prozatím dokáže období vysokých úrokových sazeb ustát. Otázkou v tomto bodě zůstává, jak dlouho budou společnosti v tomto prostředí schopny generovat zisky.

Zdroj: pitchbook.com
Vývoj hodnot ratingu od roku 1997 do současnosti
Vývoj hodnot ratingu od roku 1997 do současnosti

3) Firemní EPS nerostou

Podnikání bez zisků není podnikání, ale boj o přežití. Informaci o tom, jak se akciové společnosti daří generovat zisk, přináší ukazatel EPS (Earnings Per Share). Jedná se o hodnotový ukazatel, který informuje o tom, kolik společnost dokáže vydělat peněz na jednu akcii. Obecně platí, čím vyšší EPS, tím lépe, protože akcie této společnosti mohou být tzv. podhodnocené.

Jak můžeme pozorovat na grafu níže, hodnota EPS v technologickém segmentu od roku 2022 klesá, což značí, že technologické společnosti vydělávají méně, zatímco jejich hodnota akcií je čím dál tím více přeceňována.

Situace v netechnologickém segmentu je o něco lepší, kdy si většina společností drží svojí hodnotu EPS. Jak je také možné pozorovat, z dlouhodobého pohledu (od roku 2018) se stále jedná o rostoucí trend, při kterém za posledních 5 let technologický segment vykazuje roční složenou míru růstu (CAGR) 8,9 % a netechnologický segment 7,1 %. Riziko v tomto případě spočívá především v tempu zpomalování růstu, než že by docházelo k poklesu ziskovosti společností.

Zdroj: factset.com
Vývoj kvartálních EPS v technologickém a netechnologickém segmentu
Vývoj kvartálních EPS v technologickém a netechnologickém segmentu

Závěr

I v rostoucím trhu se můžeme setkat s obavami ohledně recese a akciového propadu. S nejnovějšími indikátory věštícími negativní události přišla švýcarská UBS. Pode nich dochází na akciovém trhu k výraznému snižování likvidity, nárůstu počtu společností, které mohou mít problémy se splácením svých závazků, a také ke zpomalení tempa růstu ziskovosti akciových společností.

Tyto ukazatele podle UBS mohou předikovat příchod příchod buď technické prodejní korekce, po silném akciovém růstu, nebo dokonce vypuknutí recese, která nezasáhne pouze akciový trh.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.