Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

NASDAQ roste nejrychleji za posledních 40 let! Jaké zásadní změny jej nyní čekají?

Publikováno
NASDAQ roste nejrychleji za posledních 40 let! Jaké zásadní změny jej nyní čekají?
Zdroj: Depositphotos.com

Akciový index NASDAQ 100 upoutal investory svým raketovým růstem, který činil v první polovině roku neuvěřitelných 31,7 %. Jako dárek si tento index připravil omezení vlivu velkých technologických společností na svojí cenotvorbu. V tomto článku se podíváme na historické milníky tohoto akciového indexu a povíme si o novince, která začne platit již 24. července, a která může mít na vývoj akciového indexu zcela zásadní vliv.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf akciového indexu NASDAQ
Měsíční cenový graf akciového indexu NASDAQ

Fenomenální výkon indexu NASDAQ v první polovině roku 2023 připomíná vývoj tohoto indexu v letech 1975 a 1983, které svou výkonností letošní růst předčily, ale i tak se jedná o významné růstové milníky tohoto indexu. Pro současné investory ovšem není dobrou zprávou to, že v obou letech ve druhé polovině roku NASDAQ klesal.

Pokles po těchto výrazných růstech nebyl přitom malý. V roce 1975 se jednalo o pokles indexu ve druhé polovině roku o 10,8 %, přičemž v první polovině roku rostl o 43,4 %. V roce 1983 po růstu 38,2 % následoval pokles indexu o 13,4 %. V současné době ovšem prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by k poklesu mělo dojít.

I přes obavy z možné recese akciové trhy rostou, inflace se po celém světě snižuje a technologický boom, kterého jsme díky generativní umělé inteligenci svědky, vytváří spíše prostředí pro růst, než pokles. Nicméně i tak existuje riziko poklesu indexu NASDAQ a to je změna způsobu jeho výpočtu. Pojďme se na toto riziko podívat.

Omezení vlivu dominantních akcií

Akciový index NASDAQ 100 zahrnuje sto největších technologických společností, ovšem některé z nich, mají větší váhu na vývoj indexu, než jiné. Například růst akcií Microsoft má výraznější vliv na index a jeho cenotvorbu, než růst akcií Intel. Také lze říci, že akcie Microsoft mají 13x vyšší vliv na NASDAQ, než akcie Intelu.

Zdroj: slickcharts.com
Přehled dvaceti nejdůležitějších společností v akciovém indexu NASDAQ
Přehled dvaceti nejdůležitějších společností v akciovém indexu NASDAQ

Současné váhové rozložení indexu tak dává vzniknout mnoha spekulacím o důvěryhodnosti růstu technologického segmentu, protože prvních 10 společností v toto indexu svojí vahou 59 % zcela dominie a akciový vývoj ostatních 90 společností, tak není pro vývoj NASDAQ tolik podstatný. Těmto spekulacím by od 24. července měl být konec, protože společnost NASDAQ, provozující tento index, oznámila omezení váhy jednotlivých dominantních společností na cenotvorbu indexu.

Změna složení váhy jednotlivých společností může mít výrazný vliv jak na samotný index, tak i na společnosti v něm obsažené. Z těchto změn by mohly těžit menší společnosti, jako je například PayPal nebo Airbnb, jejichž akcie by mohly růst, díky přesunu kapitálu z velkých společností, které ztratí svoji váhu v indexu.

Ke změnám v investičních portfoliích, které mohou zasáhnout složení také mnohých technologických ETF, by mělo dojít nejpozději 21. července, kdy by již měla být známa konkrétní podoba nového váhového rozložení akciového indexu NASDAQ.

Závěr

Akciový index NASDAQ v první polovině roku 2023 vykázal třetí nejvyšší růst ve své historii. Špatnou správou pro investory je, že v minulosti po takto silném růstu v první polovině roku, následoval pád ve druhé polovině roku.

Index NASDAQ si pro investory připravil změnu ve váhách jednotlivých společností v něm obsažených. K této změně by mělo dojít 24. července a může mít vliv jak na hodnotu indexu, tak i jednotlivých akcií, přičemž se očekává, že by ze změny měly těžit menší akcie, zatímco ty velké by se měly dostat pod tlak.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎