Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » O 14 let později jsou akcie ČEZ opět na ceně 1000 Kč – Jedná se o dlouhodobý trend, nebo důsledek energetické krize?

O 14 let později jsou akcie ČEZ opět na ceně 1000 Kč - Jedná se o dlouhodobý trend, nebo důsledek energetické krize?

O 14 let později jsou akcie ČEZ opět na ceně 1000 Kč - Jedná se o dlouhodobý trend, nebo důsledek energetické krize?
Zdroj: ihned.cz

Svět si musel projít mnoha krizemi a mnoha změnami, aby se akcie jedné z předních evropských energetických společností, opět podívaly na magickou hranici 1000 Kč.

K pokoření této hranice došlo po silném růstu akcií, který byl způsoben nejnovějším válečným děním. Jaké vlivy dále ženou akcie ČEZ vzhůru a jedná se o dlouhodobější sentiment? Podíváme se na technickou a fundamentální analýzu, které by nám tyto otázky snad dokázaly zodpovědět.

Akciový graf společnosti ČEZ
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Růst akcie ČEZ je bezesporu způsobem aktuálním děním ohledně energetické krize, které postihlo Evropu. To je ovšem pouze špička ledovce. Růst akcií totiž započal roku 2020, při vypuknutí světové pandemie, což je poměrně zajímavá korelace. Tehdy se jednalo naopak o atakování historických minim, kdy se jedna akcie obchodovala za 350 Kč. Po prolomení klesající trendové čáry se akcie dostaly do dlouhodobějšího růstu, který byl zakončen současnou čtyřcifernou částkou.

Jedná se po prolomení této hranice a signál dlouhodobého růstu, který může souviset s negativním pohledem investorů na cenu energií? Určitě to takto může být! Trend zdražování energií je totiž možné pozorovat v celém světě, takže se nejedná pouze o příznaky způsobené konfliktem na starém kontinentu. Na obrázku níže je možné sledovat růst jednotlivých segmentů v rámci energetického průmyslu.

Roční výkonost akcií v jednotlivých segmentech energetického průmyslu
Roční výkonost akcií v jednotlivých segmentech energetického průmyslu
Zdroj: finviz.com

Fundament tedy určitě hraje do karet růstu energetických akcií. A jak jsou na tom akcie ČEZ po technické stránce? Na to se podíváme právě nyní.

Technická analýza

Pokoření hranice 1000 Kč za akcii, po 14 letech cenového vývoje, je jistě oslavy hodný úspěch, ovšem v současné době to spíše vypadá pouze ta otestování této cenové úrovně. Z dlouhodobého pohledu se totiž jedná o silnou rezistentní zónu, která je tvořena maximálními cenami z roku 2009. Pro pokračující růst ovšem hovoří fakt, že tato cenová úrovně byla již dvakrát testována a to v letech 2009 a 2011. Nejbližší support se nachází na 900 Kč za akcii.

V případě pokračujícího růstu bude první překážkou cena 1150 Kč, kde se nachází začátek silné rezistentní zóny. To, zda se cena akcií ČEZ vyšplhá takto vysokou bude záležet především na zprávách z východu Evropy a na výši inflace.

Měsíční graf akciové společnosti Čez
Měsíční graf akciové společnosti ČEZ
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Akcie společnosti ČEZ pokořily hranici 1000 Kč. Hnacím motorem pro ně byl celosvětový růst cen energií, v kombinaci s válečným děním na Ukrajině a všeobecnou energetickou nejistotou. Dosažení této cenové úrovně bylo po více než dvouletém nepřetržitém růstu, což naznačuje důvěru investorů v tuto společnost. Z technického pohledu se akcie nyní nacházejí na rezistentní zóně, která může vést k technické korekci na nejbližší support, kde lze očekávat opětovnou nákupní aktivitu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo