Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia tento týden otřese akciovými trhy!

Nadcházející zpráva o výsledcích hospodaření společnosti Nvidia má - a vlastně i musí - opět ohromit investory. Překoná očekávání a stoupne ještě výše?

Nvidia tento týden otřese akciovými trhy!
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia, jedna z nejvýkonnějších akcií za poslední rok, vydá ve středu zprávu o výsledcích hospodaření, od které se očekává, že bude ohromující. Abychom však pochopili proč, je potřeba se vrátit o pár let zpátky.

Psal se rok 2018, který je pro výrobce čipů rokem, na který by raději zapomněl. Globální ekonomika zpomalovala. Poptávka po polovodičích klesala a Trumpova administrativa stupňovala obchodní válku s Čínou.

Akcie společnosti Nvidia se silně propadly – konkrétně o 54 % – i přesto, že si čipy této společnosti oblíbily firmy vytvářející videohry a další aplikace, které potřebují výpočetní výkon pro zobrazení složité grafiky.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Koupit akcie Nvidia! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nvidia se stala budoucností

Pak se začaly dít věci. V roce 2021 došlo ke splitu akcií Nvidia, mnohem důležitější však je, že si technologičtí giganti uvědomili, že tyto grafické čipy zvládnou zpracovat velkou spoustu dat.

Umělá inteligence pomalu přicházela a její propagátoři si uvědomili, že tato technologie, dokonce i její rané verze, potřebuje čipy, které dokážou zpracovat všechna tato data bleskovou rychlostí.

Po středeční uzávěrce oznámí společnost založená v roce 1993 výsledky za čtvrtletí, které skončilo 31. ledna. Podle odhadů Wall Street by měl zisk činit přibližně 4,60 USD na akcii, což je o více než 600 % více než před rokem, kdy činil 65 centů.

Tržby se předpokládají ve výši 20,5 miliardy dolarů, což je o 238 % více než před rokem. Příjmy jen za podnikání v oblasti datových center mohou činit 17 miliard dolarů a příjmy z her by měly dosáhnout 2,7 miliardy dolarů.

A kdo ví, co se stane, pokud Nvidia překoná odhady Wall Street a její akcie poskočí ještě výše. Pravděpodobně by přišel další růst trhu jako celku a možná v blízké budoucnosti další rozdělení akcií.

Akcie v pátek skončily na hodnotě 726,13 dolaru. Její tržní kapitalizace činí 1,8 bilionu dolarů, čímž v žebříčku nejhodnotnějších společností světa zaostává pouze za společnostmi Microsoft, Apple a saúdským ropným gigantem Saudi Aramco – jenom v minulém týdnu se jí podařilo překonat svou velikostí společnosti Amazon a Alphabet.

Poznámka

Řekněme, že jste si na konci roku 2018 koupili 100 akcií společnosti Nvidia. Po úpravě o pozdější rozdělení by jejich tehdejší cena činila 33 dolarů. Dnes by váš podíl měl hodnotu 726 700 dolarů, tedy o 2,100 % vyšší.

Nvidia je více než dost velká na to, aby rozhýbala trhy

Výsledková zpráva Nvidie je zdaleka nejdůležitější zprávou o výsledcích hospodaření v tomto týdnu a možná i za celé letošní první čtvrtletí.

Důležité samozřejmě byly i výsledkové zprávy společností Meta, Amazon nebo Coinbase, je však možné, že je svým vlivem na vývoj celkového amerického trhu zdaleka překoná právě zpráva tohoto výrobce polovodičů.

Proč? Nvidia již v tomto roce vzrostla o téměř 50 % – po 238% zisku v roce 2023. A všichni, kdo v odvětví umělé inteligence hrají nějakou důležitou roli, chtějí její čipy a grafické procesorové jednotky (GPU).

Meta se údajně chystá zaplatit přes 10 miliard dolarů, aby získala 350 000 grafických procesorů H-100, jednoho z klíčových produktů Nvidie, které budou pohánět její operace v oblasti umělé inteligence.

Zisky společnosti Nvidia se pravděpodobně dostanou na úroveň odhadů Wall Street nebo výše. Pak přijdou na řadu pokyny pro následující kvartál.

Pozor však. Pokud bude prognóza Nvidie nižší, než se očekávalo, lze očekávat, že počítače, které řídí většinu obchodování s akciemi, budou křičet: Prodávat! A akciový trh zamíří na jih, stejně jako se to stalo minulé úterý, kdy zpráva o indexu spotřebitelských cen ukázala vyšší inflaci, než se očekávalo.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.