Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia bude i nadále dominovat oblasti umělé inteligence!

Čipový gigant je připraven prodávat více produktů s opakujícími se příjmy, nikoliv pouze jednorázový hardware.

Nvidia bude i nadále dominovat oblasti umělé inteligence!
Zdroj: depositphotos.com

Ve chvíli, která se zdá být jen jedním z řady kriticky důležitých momentů pro nejsledovanější technologickou akcii na světě, hostila Nvidia tento týden v kalifornském San Jose vývojáře, partnery a analytiky na své každoroční akci GTC.

Jedná se o přední přehlídku všeho, co souvisí s umělou inteligencí – alespoň se jí stala, protože Nvidia přesouvá své zaměření z her a grafiky na výpočetní techniku a umělou inteligenci.

Velkou otázkou spojenou s touto událostí, a v dohledné budoucnosti i se samotnou Nvidií, je, zda se společnost dokáže na této vlně růstu AI a bezprecedentního vedení udržet.

Vývoj ceny akcií Nvidia od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Šéf společnosti, Jensen Huang, oznámil novou generaci procesorů společnosti pro umělou inteligenci s kódovým označením Blackwell a názvy B100, B200 a GB200. Navazuje tak na své v současnosti dodávané produkty s názvem Hopper (H100) a vytlačuje je z pozice nejvýkonnějších čipů pro zpracování AI.

Čipy Blackwell mají oproti současné generaci několik klíčových architektonických odlišností, díky nimž se Nvidia drží v čele. Nové součástky nabízejí 2,5 až 5krát vyšší výkon v celé řadě pracovních zátěží – od trénování novějších a větších modelů AI až po poskytování inferenčních výpočtů nezbytných pro nasazení těchto modelů AI na trhu.

Jsou čipy Blackwell skokem kupředu?

Nvidia uvedla ještě odvážnější tvrzení, jako je 30násobné zvýšení výkonu v oblasti AI-inference, což je však spojeno s několika výhradami ohledně množství čipů použitých v serveru a použití nového formátu dat, který H100 nepodporuje.

Přesto nelze obejít fakt, že B200 bude velkým krokem vpřed v hrubém výkonu AI ve srovnání s tím, co se dodává dnes.

Nový čip nabízí mnohem větší kapacitu paměti, až 192 GB oproti současným 80 GB, což znamená, že může integrovat větší sady dat pro své tréninkové a inferenční modely, což vývojářům, jako je OpenAI, umožní ještě rychleji vytvářet nové schopnosti.

Info

Inference umělé inteligence je aplikace vyškolených modelů strojového učení na nová, pro model dosud neznámá data, s cílem odvodit smysluplné předpovědi, nebo rozhodnutí.

Huang také představil více než půl tuctu dalších procesorů a síťových komponent, které pomáhají společnosti ověřovat a nasazovat řešení umělé inteligence u podnikových zákazníků.

To je hlavním důvodem vedoucího postavení společnosti Nvidia na trhu s výpočetní technikou pro umělou inteligenci, neboť společnost nevyrábí pouze grafický procesor, ale vyrobila nebo získala také všechny okolní hardwarové komponenty pro sítě, přepínače, datové procesory, chlazení a napájení.

Zatímco konkurenti a startupy v této oblasti se mohou snažit předstihnout Nvidii v některé z těchto komponent, Nvidia umožňuje jednoduchý nákup a nasazení celé hardwarové (a softwarové) infrastruktury.

Jedním z mírných posunů v komunikaci kolem oznámení čipů Blackwell byl další důraz na inferenční stránku výpočtů umělé inteligence.

V posledních několika letech se hovořilo především o trénování a extrémně vysokém výpočetním výkonu potřebném k vytvoření nových modelů AI, jaké používá například Microsoft a ChatGPT společnosti OpenAI.

V budoucnu se bude více mluvit o inferenci, tedy o druhu výpočetního výkonu potřebného k využití těchto natrénovaných modelů na nových datech, vstupech od zákazníků a dalších aplikacích.

NIM – Nvidia interference microservices

Dalším zásadním odhalením během akce bylo to, čemu Nvidia říká NIM, neboli Nvidia inference microservices. Jak název napovídá, jedná se o služby, které společnost nabízí, nikoliv jen o produkty.

Cílovými uživateli jsou podniky a vývojáři softwaru, kteří chtějí nasadit umělou inteligenci pomocí předem připravených softwarových komponent, které lze snadno implementovat, ale přesto přizpůsobit, aniž by se museli zabývat hardwarem nebo návrhem systému.

Společnost uvádí, že má připravené modely a řešení pro implementaci AI, které lze využít pro jazykové modely, tvorbu obrázků, objevování léků, lékařské zobrazování a další, včetně funkcí kolem her, jako jsou postavy s umělou inteligencí a modelování animací.

To staví Nvidii do pozice, kdy bude moci prodávat více produktů generujících opakující a trvalý příjem – aktuálně se jedná především o jednorázový prodej hardwaru.

Je to pravděpodobně znamení toho, jak může Nvidia ještě více pokročit na cestě k plnohodnotnému poskytovateli AI řešení pro zákazníky.

Zůstává otázkou, zda Nvidia tento týden udělala dost pro to, aby si udržela svou trajektorii bezkonkurenčního lídra v oblasti AI. Produkty Blackwell, přestože jsou mnohem dražší na výrobu než její v současnosti dodávané čipy, však posouvají společnost dále před všechny ostatní na trhu, včetně Intelu a Advanced Micro Devices.

Možná ještě důležitější je jasné sladění celého ekosystému umělé inteligence kolem společnosti Nvidia a jejího směřování.

Toto strategické rozhodnutí činí z konkurenční výhody Nvidie – která jí pomáhá držet na uzdě konkurenty v oblasti hardwaru i softwaru pro podnikovou AI – ještě větší dlouhodobou výhodu.

Uvažujete o investování do akcií Nvidia? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.