Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Nvidia budou dále růst. Její nový čip je budoucností AI!

Nvidia na vývojářské konferenci představila čip GB200, který slibuje obrovský nárůst výpočetního výkonu. K tomu přidává i software pro snadnější nasazení AI.

Publikováno
Akcie Nvidia budou dále růst. Její nový čip je budoucností AI!
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Nvidia, přední hráč na trhu čipů pro umělou inteligenci (AI), představila na své vývojářské konferenci v San Jose novou generaci čipů a softwaru.

Cílem tohoto strategického kroku je upevnit pozici společnosti jako preferovaného dodavatele mezi podniky zaměřenými na umělou inteligenci.

Řada Blackwell, včetně čipu GB200, představuje významný skok ve výkonu. Na trh se přitom má dostat ještě letos.

Řada Blackwell

Řada Blackwell není jen o čipech – představuje platformu, která zahrnuje hardware i software pro nasazení AI do praxe. Čip GB200, který se skládá ze dvou GPU a jednoho CPU, slibuje monumentální nárůst výkonu, neboť nabízí 20 petaflopsů ve srovnání se 4 petaflopsy svého předchůdce H100.

Nárůst výpočetního výkonu umožní trénovat větší a složitější modely AI a postaví společnost Nvidia do čela této technologie.

Nový čip by měl mít rovněž zhruba 25x nižší spotřebu energie oproti H100 a snížit tak náklady na provoz. Přestože je tu otazník kolem ceny – generální ředitel Nvidia naznačil, že každý grafický procesor by mohl stát 30 000 až 40 000 dolarů.

Nvidia počítá i s tím, že její zákazníci budou kupovat velké množství těchto čipů, a proto je “balí” do větších konstrukcí, jako je GB200 NVL72, který do jediného kapalinou chlazeného stojanu zapojuje 36 CPU a 72 GPU pro celkový výkon 720 petaflopsů při tréninku AI nebo 1 440 petaflopsů při inferenci.

Info

Nvidia už uvádí, že Amazon, Google, Microsoft a Oracle již plánují nabízet přístup k výkonu NVL72 ve svých nabídkách cloudových služeb, i když není jasné, kolik jich nakonec koupí.

Nvidia Inference Microservice

Kromě hardwaru představila společnost Nvidia v rámci předplatného podnikového softwaru službu NIM (Nvidia Inference Microservice).

NIM zefektivňuje využití starších grafických procesorů Nvidia pro inferenci a umožňuje firmám maximalizovat využitelnost nových čipů.

Info

Inference umělé inteligence je aplikace vyškolených modelů strojového učení na nová, pro model dosud neznámá data, s cílem odvodit smysluplné předpovědi, nebo rozhodnutí.

Předplatné, jehož cena za činí 4 500 dolarů za GPU ročně, je součástí strategie, jejímž cílem je udržet si zákazníky, kteří si zakoupí servery s procesory Nvidia, a zajistit optimální výkon pro modely umělé inteligence.

Software společnosti Nvidia navíc rozšiřuje možnosti AI na notebooky vybavené GPU, což dokazuje odhodlání společnosti zpřístupnit a zefektivnit AI na různých platformách a zařízeních.

Komplexní přístup, zahrnující hardware i software, staví společnost do pozice klíčového hráče, který je hnací silou revoluce v oblasti AI. Propojenost jejího úspěchu s AI je doslova hmatatelná – vždyť akcie Nvidie vzrostly 5násobně od spuštění ChatGPT na podzim 2022.

Vývoj akcií Nvidia od představení ChatGPT

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mezi její zákazníky patří největší firmy světa jako jsou Microsoft a Meta, které i prostřednictvím čipů Nvidia do AI napumpovaly značné investice.

Očekává se, že nově představená řada Blackwell s výkonnějšími čipy podnítí novou vlnu objednávek, protože poptávka po současných grafických procesorech zůstává enormně vysoká.

Uvažujete o investování do akcií Nvidia? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎