Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nepodlehněte falešné euforii – Psychologie vrcholů a pádů akciový trhů

Publikováno
Nepodlehněte falešné euforii – Psychologie vrcholů a pádů akciový trhů
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Meta patřila v roce 2022 k nejhorším akciím v indexu S&P 500, když se v průběhu roku propadla o 64 %. Kdo by tušil, že nalít miliardy do vývoje metaverse v době utahování měnové politiky Fedu a 9% inflace bude špatný nápad, že?

Z loňského padoucha se však stal letošní miláček investorů. Akcie Meta vzrostly za leden 2023 o 50 %, včetně jednodenního skoku o více než 20 % krátce po oznámení hospodářských výsledků společnosti. Propad od vrcholu v srpnu 2021 ke dnu v říjnu 2022 – nejhorší propad za dobu působení Marka Zuckerberga u kormidla – však dosáhl více než 76 %.

Cena akcií je stále o více než 50 % nižší než na maximu, ale nyní je o více než 100 % vyšší než na minimu. Meta přitom není zdaleka jedinou společností, která dostala na frak, ve velkém se odrazila, ale zůstává hluboko pod historickými maximy – dalšími žhavými tituly z postcovidového oživení, které následně prodělaly hluboký propad a následné zotavení jsou Netflix, Shopify, Tesla, Peloton a mnoho dalších.

Zdroj: google.com/finance
Propady a zotavení akcií vybraných technologických společností; data k 5. 2. 2023
Propady a zotavení akcií vybraných technologických společností z loňského a letošního roku

Nejtěžší na těchto gigantických pohybech je rozlišovat mezi odrazy mrtvé kočky a skutečnými hodnotnými akciemi, které se pouze navrací ke svému racionálnímu ocenění.

Na Wall Street se říká jedno staré přísloví:

“Jak se říká akciím, které klesly o 90 %? Akcii, která klesla o 80 % a pak se její cena snížila na polovinu.”

Další hříčka tohoto rčení by mohla znít asi takto:

“Jak se říká akciím, které klesly o 70 %? Akcie, která klesla o 90 % a pak vzrostla o 200 %.”

Nejedná se pouze o jednotlivé akcie, ale rovnou celé sektory

Propady a zotavení nejsou v tomto případě až tak extrémní, ale podobná situace nastala i v různých sektorech indexu S&P 500.

V loňském roce se dařilo defenzivním – “nudným” – sektorům, zatímco růstové – “populární” – sektory byly výrazně poraženy. V letošním roce nudné sektory zaostávají, zatímco populární tituly jdou na dračku:

Zdroj: ycharts.com
Porovnání vývoje defenzivních a růstových sektorů v roce 2022 a začátkem roku 2023; data k 5. 2. 2023
Porovnání vývoje defenzivních a růstových sektorů v roce 2022 a začátkem roku 2023

V loňském roce skončil index Dow se ztrátou pouhých 9 %, zatímco index S&P 500 klesl o více než 19 % a index Nasdaq 100 se propadl o více než 33 %. V letošním roce Dow vzrostl o něco více než 2 %, zatímco S&P 500 získal téměř 8 % a Nasdaq 100 vyletěl o 15 % výše.

Zlomové okamžiky nenastávají vždy takto elegantně, ale podobné výkyvy mohou vést k chybám v portfoliu, pokud si nedáte pozor.

Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

John Templeton kdysi řekl: “Býčí trhy se rodí v pesimismu, rostou ve skepsi, dozrávají v optimismu a umírají v euforii.”

Dalo by se říci, že investiční chyby se rodí z lítosti, rostou ze strachu ze zmeškání příležitosti, dozrávají z načasování trhu a umírají z kapitulace.

Velké pohyby z vrcholů nebo ze dna vypadají vždy zřejmé s výhodou zpětného pohledu. V reálném čase však nejste schopní rozpoznat, že se tomu skutečně tak děje. Víte, že jste měli koupit tu akcii, která právě vzrostla o tisíc procent. Víte, že jste měli prodat tu třídu aktiv, která se právě propadla.

Přísahali byste, že jste měli koupit nebo prodat nebo shortovat nebo jít masivně long na tu věc, která právě udělala přesně to, o čem jste věděli, že se stane.

Když se pohyby na trhu zdají být zřejmé, stojí za to se zeptat sám sebe:

  • “Je pravděpodobnější, že bych nakoupil předtím, než to spadlo ještě víc (nebo prodal předtím, než to pokračovalo v růstu nahoru)?”
  • “Opravdu jsem to chtěl vlastnit, nebo si jen něco nalhávám, protože něco hodně vzrostlo a já si přeji, abych to koupil dříve, než to vzrostlo?”
  • “Způsobují velké pohyby na trhu (v obou směrech), že se ve svém portfoliu dopouštím chyb, kterým se dá vyhnout?”

Drtivá většina investorů je obětí těchto myšlenek. Jen není užitečné ztrácet čas přemýšlením o všech obchodech nebo investicích, které byste si přáli uskutečnit.

Vždycky se někde objeví býčí nebo medvědí trh. Myslet si, že se vám podaří odhadnout každý z nich, je chyba. Nikdo nedokáže důsledně trefovat vrcholy a dna trhu. Dobrou zprávou je, že k tomu, abyste jako investor uspěli, nepotřebujete důsledně časovat trh.

Čtěte také: Jak spolehlivě přijít o peníze? Pusťte se do časování trhu – 8 zásadních důvodů, proč byste se o něj vůbec neměli pokoušet
Čtěte také: Jak spolehlivě přijít o peníze? Pusťte se do časování trhu – 8 zásadních důvodů, proč byste se o něj vůbec neměli pokoušet
Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎