Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší investice v moderní historii Česka! Kam přitečou miliardy?

Obří zahraniční investice podpoří český průmysl, Škodu Auto i celou ekonomiku a vytvoří nová pracovní místa. Má proto podporu vlády a snad i EU.

Největší investice v moderní historii Česka! Kam přitečou miliardy?
Zdroj: depositphotos.com

Americký výrobce polovodičů Onsemi (ON Semiconductor Corporation) oznámil pro Českou republiku přelomovou investici do rozšíření svého výrobního závodu v Rožnově pod Radhoštěm.

Tato investice ve výši 46,3 miliardy Kč představuje největší investici soukromého sektoru v novodobé historii země. Je připravena výrazně posílit místní i národní ekonomiku.

Dopady na ekonomiku a pracovní trh

Nový závod se bude specializovat na výrobu inteligentních výkonových polovodičů. Tyto komponenty jsou klíčové pro zvýšení energetické účinnosti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie a datových center pro umělou inteligenci.

Rozšíření naváže na stávající provozy Onsemi v Rožnově, kde společnost v současnosti vyrábí křemíkové krystaly a čipy.

“Rozšířením výroby inteligentních výkonových polovodičů uspokojujeme rostoucí poptávku po inovativních technologiích, ale také přispíváme k cílům Evropské unie v oblasti snižování emisí uhlíku a minimalizace dopadů na životní prostředí,” uvedl Hassane El-Khoury, prezident Onsemi.

Očekává se, že tato investice bude mít významný ekonomický dopad a přispěje k hrubému domácímu produktu (HDP) České republiky více než šesti miliardami korun ročně.

Kromě toho se předpokládá, že expanze vytvoří až 1 000 nových pracovních míst. Tím se počet zaměstnanců v rožnovském závodě zvýší z 2 000 na přibližně 3 000.

Tento příliv pracovních příležitostí pravděpodobně přiláká do oblasti nové obyvatele a měl by mít vliv na kvalitu života stávajících obyvatel.

“Plánovaná investice do výroby čipů má potenciál přinést našemu městu nový růst, přilákat nové obyvatele a zvýšit životní úroveň našich stávajících občanů,” uvedl Jan Kučera, starosta Rožnova pod Radhoštěm.

Podpora vlády i EU

Česká vláda vyjádřila této investici silnou podporu, protože si uvědomuje její strategický význam pro budoucnost průmyslu v zemi.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zdůraznil, že polovodiče mají stále větší význam pro různá odvětví, včetně automobilového průmyslu. V současné době tvoří 10 % hodnoty elektromobilů – toto číslo by se mělo zvyšovat.

Ministr financí Zbyněk Stanjura vyjádřil přesvědčení, že investice přinesou české ekonomice významné zisky. “Očekáváme, že investice přinese do státního, krajského a obecního rozpočtu v příštích deseti letech 45 miliard korun,” uvedl.

Premiér Petr Fiala přivítal tuto investici jako významný úspěch pro Českou republiku.

“Jedná se o největší investici v novodobé historii naší země, která posiluje výrobu s vysokou přidanou hodnotou, vytváří dobře placená pracovní místa a napomáhá regionálnímu rozvoji. Vláda je připravena tento projekt podpořit investičními pobídkami,” prohlásil Fiala.

Pro zajištění této strategické investice jedná česká vláda se společností Onsemi o balíčku pobídek. Očekává se, že tyto pobídky budou zahrnovat daňové prázdniny a přímou finanční podporu v celkové potenciální výši přibližně 20 miliard Kč.

Tyto pobídky bude muset schválit Evropská komise v rámci širší iniciativy Evropské unie na posílení výrobních kapacit v oblasti polovodičů.

Zásadní roli při usnadnění této expanze by mohl sehrát i “Evropský čipový akt”, jehož cílem je podpořit investice do polovodičů částkou přes 43 miliard eur do roku 2030 za účelem dosažení větší soběstačnosti ve výrobě čipů.

Pozitiva pro širší průmysl

Očekává se také, že expanze podnítí rozvoj místních dodavatelských řetězců a technického vzdělávání. To by mohlo sloužit jako katalyzátor dalších investic v České republice.

“Potvrzuje to, že Česká republika je atraktivní destinací pro zahraniční investory,” poznamenal Síkela.

Oznámení se setkalo s nadšením klíčových průmyslových hráčů, včetně Škoda Auto, která s Onsemi spolupracuje na inteligentních napájecích řešeních pro své vozy.

Karsten Schnake, člen představenstva Škody, poznamenal, že investice významně zvýší odolnost dodavatelských řetězců polovodičů a přiláká do regionu vysoce kvalifikované odborníky.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.