Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Budoucnost české ekonomiky je nejistá, hlásají firmy! Chtějí euro a expandovat

Nedávný průzkum ukázal, že se navzdory pozitivním předpovědím ekonomů české podniky připravují na stagnaci. Důvodem jsou vysoké náklady. Chtějí euro, ve kterém vidí naději!

Budoucnost české ekonomiky je nejistá, hlásají firmy! Chtějí euro a expandovat
Zdroj: Freepik.com

Česká ekonomika se podle posledních prognóz odborníků postupně vrací k růstu. Tento optimismus však nesdílí firmy a podnikatelé. Jarní průzkum, který provedla ČSOB ve spolupráci s Hospodářskými novinami (HN), odhaluje rozdíly mezi očekáváními ekonomů a firem působících v České republice.

Průzkum, který zahrnoval odpovědi 400 firem, poukazuje na všudypřítomný pocit skepse v podnikatelské komunitě.

Nadpoloviční většina respondentů předpokládá, že ekonomika bude v letošním roce stagnovat nebo klesat.

To je v rozporu s optimističtějšími prognózami ekonomických odborníků, kteří předpovídají, že česká ekonomika poroste, a případně se vrátí na úroveň před pandemií.

Ekonomové jsou optimisté

Ekonomové vidí vývoj ekonomiky optimisticky. Hlavní ekonom Patria Finance, Jan Bureš, předpokládá růst o 1,6 %, tažený především spotřebou domácností. Podobně ČNB letos očekává nárůst o 1,4 % a příští rok o 2,7 %.

Pozitivně směřující vývoj tuzemského hospodářství potvrzují i dosavadní výsledky. Český statistický úřad zveřejnil zpřesněný odhad růstu HDP, který v prvním čtvrtletí vzrostl mezikvartálně o 0,3 % a meziročně o 0,2 %.

Přestože jsou tato čísla mírně nižší než původní odhady, analytici České spořitelny je považují za dobré.

Analytik České spořitelny Jiří Polanský uvádí, že česká ekonomika se vymanila ze stagnace a začala růst, díky poptávce domácností, poklesu inflace, růstu reálných mezd a zlepšení nálady domácností.

Ve druhé polovině roku by k růstu HDP navíc měla přispět i zahraniční poptávka, zejména z Německa, kde se očekává pozitivní vývoj ekonomiky.

Firmy očekávají spíš boj o přežití

Oslovené firmy však příliš nehýří optimismem. Pouze některé plánují expandovat, ostatní mají obavy a propouštějí. Řeší spíše existenční potíže a upozorňují na nepříznivý vývoj na německém trhu.

“Obávám se, že nebudeme mít dostatek práce, protože podle našich informací německý trh, na který jsme nepřímo napojeni, stagnuje,” říká Libor Kráčalík, jednatel společnosti Hydraulics. Celkově tedy firmy reagují na současnou ekonomickou situaci různými způsoby.

Většina dotazovaných firem zaznamenala meziroční nárůst nákladů. Hlavními důvody byly rostoucí ceny energií, mezd a dalších provozních položek.

Přibližně třetina firem evidovala zvýšení nákladů v rozmezí šesti až dvaceti procent. “Náklady nám výrazně vzrostly, což se zákonitě promítá do cen našich výrobků,” řekl majitel firmy Ruční tkaní Josef Fidler.

Některé firmy dokázaly náklady snížit, ovšem často za cenu propuštění části svých zaměstnanců.

K opatrnému postoji českých podniků tak přispívá několik faktorů. Významné obavy vzbuzují zmiňované vyšší provozní náklady, nejistota na světovém trhu a také přetrvávající následky pandemie COVID-19.

Podniky se obávají možného narušení ekonomiky a připravují se na různé scénáře, včetně možnosti snížení spotřebitelských výdajů a problémů v dodavatelském řetězci.

Euro je firmami žádané

Průzkum také zjišťoval, do jaké míry firmy využívají euro, a ukázalo se, že je obzvláště oblíbené mezi většími podniky. Mnoho českých firem považuje přijetí eura za strategickou výhodu, a to především díky eliminaci kurzových rizik.

Zajímavé je, že 80 % společností s obratem nad 40 milionů korun používá euro ve svém byznysu a další 2 % plánují jeho využití v budoucnu. Celkově euro používá 45 % všech dotázaných firem.

Firmy nejčastěji využívají euro pro platební transakce, přičemž pětina z nich vede účetnictví v této měně. Méně často se euro používá k vyplácení mezd nebo úhradě nájmů, a to v méně než 10 % případů.

Podle průzkumu Deloitte by většina českých firem uvítala zavedení eura v Česku. Hlavními výhodami jsou odstranění kurzového rizika, snížení transakčních nákladů a zvýšená konkurenceschopnost na evropském trhu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.