Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Varování! Nejnovější trik kyberpodvodníků, kterým vás chtějí okrást

Publikováno
Varování! Nejnovější trik kyberpodvodníků, kterým vás chtějí okrást

Odborníci na kybernetickou bezpečnost z ČSOB varují před novou variantou telefonického podvodu, prostřednictvím kterého se kyberzločinci snaží vylákat z lidí přístup k jejich bankovním údajům. Většinou se jedná o hlasový automat, který volaného informuje o nutnosti aktualizace mobilního bankovnictví.

Jak podvod probíhá?

Podvod začíná hovorem od hlasového automatu, který se vydává za hovor z banky a vyzývá příjemce k nutné aktualizaci aplikace mobilního bankovnictví. Pokud se příjemce řídí pokyny automatu a stáhne si údajnou aktualizaci z odkazu zaslaného prostřednictvím SMS, je přesměrován na falešnou webovou stránku připomínající stránky banky. Tam je vyzván k zadání citlivých přihlašovacích údajů nebo údajů o platební kartě, což podvodníkům umožní přístup k jeho účtům a finančním prostředkům.

Pokud se volanému podaří naléhání odolat, ještě nemá zcela vyhráno.

Ve druhé fázi jej totiž kontaktuje živý kyberzločinec, který se vydává za zaměstnance banky, a varuje svou “oběť” před samotným podvodem, který uskutečnil. Touto taktikou se často podaří oběť přesvědčit, že tento volající je již důvěryhodný, což vede k další spolupráci a ztrátě citlivých informací nebo peněz.

Pozor i na další internetové podvody

Kromě tohoto nového způsobu, jak se dostat do mobilních a internetových bankovnictví a vykrást účty, stále přetrvávají i další internetové podvody. Nejčastější z nich jsou tyto:

  • Stále se objevují tzv. “nigerijské dopisy“, které přešly z fyzické pošty na e-maily.
  • Phishing, další rozšířená forma internetového podvodu, se vyvinul spolu s moderními technologiemi.
  • Další diskutovanou taktikou je spoofing, kdy se podvodníci vydávají za důvěryhodné subjekty, aby získali přihlašovací údaje.
  • Významnou hrozbou zůstává e-mailový phishing, kdy podvodníci klamou oběti příslibem zisku nebo strachem ze ztráty. Tím je přinutí kliknout na škodlivé odkazy.
  • Pozor také na bazarové podvodníky na portálech jako je Bazoš nebo Sbazar, kteří jeví velký zájem o vaše zboží, ale sami si vyberou doručovací službu, přes kterou se má zboží dopravit. A vy máte za tuto službu zaplatit. Celé to samozřejmě nedává smysl, ale očividně tento podvod stále funguje.

Podvody se rozšiřují čím dál více

Podvodníci využívají významné rozšíření digitálních technologií. Často se vydávají za legitimní instituce nebo služby, aby oběti oklamali a přiměli je ke sdělení osobních údajů.

Z toho důvodu je potřeba být obezřetný a nepodléhat nátlaku. Pamatujte, že žádná banka ani ověřená finanční instituce (ani kdokoliv jiný), po vás nebude naléhavě chtít vaše přístupové údaje do bankovnictví nebo osobní údaje. Proto, než někomu svěříte citlivé údaje, vše si nejprve pečlivě ověřte.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎