Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Platorma Bakkt určená k obchodování bitcoinových futures kontraktů byla poslední týdny jedním z nejvíce sledovaných témat kryptokomunity.
Před samotným spuštěním dnes 23. září převládala pozitivní očekávání s tím, že by příliv institucionálního kapitálu skrze tento plně regulovaný nástroj mohl znamenat růst ceny podkladového aktiva, Bitcoinu.
K čemu nakonec během prvních 2 dní obchodování došlo?
Předně je třeba Bakkt stručně představit. Tento projekt americké společnosti Intercontinental Exchange (ICE) nabízí obchodování s bitcoinovými futures s denním a měsíčním vyrovnáním. Velikost 1 kontraktu je stanovena na 1 Bitcoin.
Zároveň mohou investoři využít možnosti úschovy Bitcoinů, v nichž jsou kontrakty fyzicky vyrovnávány. To je hlavní rozdíl oproti ostatním bitcoinovým futures obchodovaných například na amerických burzách CME a Cboe, které jsou vyrovnávány ve fiat měně.
TIP: Chcete se dozvědět více o možnostech uschovy kryptoměn? Přečtěte si naše doporučení.
Důležité také je, že obchodování na Bakkt podléhá přísným podmínkám a dohledu amerických regulátorů. To je podstatné především z hlediska právní jistoty investorů.
V minulosti trh na významné zprávy o blížícím se spuštění obchodování v určité míře reagoval. Ne však tak, že by vykazoval dlouhodobější růst či propad. Zaměřit se přitom můžeme asi na to nejpodstatnější období od oznámení zkušebního testování obchodování.
To v praxi dalo jasný signál k tomu, že ICE se podařilo vypořádat se s regulatorními požadavky a lze v brzké době očekávat spuštění ostrého provozu.
Datem zahájení zkušebního provozu byl 22. červenec 2019. V té době se cena pohybovala okolo 10 200 až 10 600 dolarů, tedy na urovních podobných těm, na které jsme zvyklí většinu září. Cena sice zaznamenala krátký růst k 12 000 dolarům, ale následně opět nahlédla i pod 10 000.
Samotné spuštění ostrého provozu ihned nepřineslo žádný významnější pohyb ceny, jejíž vývoj byl spíše veden technickými determinanty.
Nedošlo ani k nárůstu objemů obchodů s Bitcoinem. Ty oproti první polovině léta dosti pokulhávaly. Nezdá se tedy, že by blížící se spuštění Bakktu nějak aktivizovalo samotné zvýšení poptávky po Bitcoinu.
Dva dny po spuštění platformy však došlo k poklesu ceny bitcoinu o více než 15 % během několika málo minut. Zda-li to se spuštěním Bakkt souvisí zatím není možné říci. Kvůli aktuálním minimálním objemům na Bakkt to ale vypadá, že se jedná pouze o shodu náhod.
Nelze se proto divit, že první den obchodování na Bakktu přinesl pro mnohé investory a obchodníky zklamání. Celkově totiž došlo k zobchodování pouze 2 denních a 71 měsíčních kontraktů dohromady v hodnotě zhruba 750 000 dolarů. Jedná se o velmi malé množství.
Pro porovnání: Denní objem obchodů BTC futures na platformě Binance Futures přesahuje 150 000 000 dolarů.
Lze však také namítnout, že je to jen první den a že počty budou narůstat. To víceméně potvrdil druhý den v historii Bakktu, který přinesl 165 zobchodovaných měsíčních kontraktů, tedy téměř 2,5 násobek oproti předchozímu dni. Třetí den obchodování zatím potvrzuje vzrůstající trend, když počet realizovaných obchodů v době psaní článku dopoledne dosáhl 60.
Zkrátka mnoho investorů vyčkávalo, co přinese první den a zda vše po technické stránce půjde hladce. Vyšší volatilita zejména v průběhu včerejšího večera také mohla mnohé nalákat k nákupu.
Objem obchodů vyjádřený v amerických dolarech je však stále v porovnání s futures s jinými podkladovými aktivy stále velmi nízký. Například počty zobchodovaných futures na zlato na americké burze CME jsou každý obchodní den v řádu statisíců. Při velikosti kontraktu 100 trojských uncí, tedy při dnešních cenách zlata nad 150 000 dolary, tak denní objemy dosahují desítky miliard dolarů.
Na CME obchodované bitcoinové futures vyrovnávané v dolarech evidují také oproti Bakktu zatím výrazně vyšší objemy. Ty jsou v řádu tisíců kontraktů denně, přičemž 1 kontrakt zahrnuje 5 bitcoinů.
Bakkt má co dohánět. Když už jsme zmínili CME, tak se zde naskýtá také jedna paralela s Bakktem. Ta spočívá ve zkreslených očekáváních a neúměrně velké pozornosti, které bylo oběma těmto projektům věnováno.
O obou záměrech se před jejich spuštěním široce psalo a převládalo u nich pozitivní očekávání. CME společně s další americkou burzou Cboe spustily obchodování s bitcoinovými futures v době vrcholu kryptohorečky 18. prosince 2017. O pár dní později již cena Bitcoinu mířila střemhlav dolů. I v nynější situaci druhý den po spuštění cena podkladového aktiva klesala o dvouciferné procentuální hodnoty.
Celkově obchodované objemy na CME a Cboe nenaplnily očekávání a druhá jmenovaná burza je dokonce letos v březnu pozastavila. A to i přesto, že hned první den se na obou burzách obchodovaly kontrakty dohromady ze desítky milionů dolarů.
Budoucnost Bakktu však nemusí být tak šedá. Jedná se o inovativní projekt s doprovodnými službami a silným institucionálním zázemím. A zdá se, že bude chtít cílit i na drobné investory, což například u CME nebylo vzhledem k výši kontraktů úplně možné. Na celkové hodnocení uspěšnosti Bakktu je stejně ještě brzy a proto vyčkejme, co přinesou následující týdny a měsíce.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.