Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bakkt spustí bitcoinové futures. Zvýší se býčí nálada na kryptotrhu?

Bakkt spustí bitcoinové futures. Zvýší se býčí nálada na kryptotrhu?

Platforma Bakkt 16. srpna oznámila zahájení obchodování s bitcoinovými termínovanými vklady (futures), ke kterému by mělo dojít 23. září. Na rozdíl od současných bitcoinových futures nabízených například americkými společnostmi CME a CBOE však bude vyrovnání na konci splatnosti probíhat přímo v podkladovém aktivu, tedy v bitcoinech, nikoliv ve fiat měně.

Obchodování pod dohledem amerických regulátorů

Bakkt je odnoží americké společnosti Intercontinental Exchange (ICE), která je mimo jiné vlastníkem newyorské akciové burzy NYSE. Své plány na spuštění bitcoinových futures Bakkt oznámil již dříve. Vždy ale narazil na odmítavá stanoviska regulátorů, naposledy v prosinci loňského roku.

Nyní však Bakkt již všechny regulační požadavky nutné pro spuštění obchodování s bitcoinovými futures a jejich vypořádání v bitcoinech splňuje. V září tak naváže na zkušební provoz z července tohoto roku, o kterém jsme psali zde.

Činnost ICE je regulována americkou Komisí pro obchodování s komoditními futures a tato regulace se tak bude vztahovat i na plánované obchodování s termínovanými vklady.

Případní zájemci z řad traderů budou muset podstoupit požadované ověření, které standardně uplatňují vůči svým klientům i banky. Samotný Bakkt bude také pod drobnohledem regulátorů spočívajícím v pravidelných auditech zaměřených zejména na finanční a bezpečnostní kontrolu.

Prostředí uzpůsobené institucionálním investorům

Zvýšený dohled a nutnost podléhat příslušným regulacím vytváří prostředí příznivé především pro velké institucionální investory. Ti také jistě ocení důraz na ochranu samotných bitcoinů, které jsou předmětem vyrovnání na konci splatnosti kontraktů. Jejich úschova bude zajištěna především v tzv. cold peněženkách z důvodu eliminace jejich možného odcizení.

Poznámka

TIP: Chtěli byste vědět, co to je futures obchodování a kde všude se dá takto obchodovat? Přečtěte si náš podrobný článek.

Velikost obchodovaného kontraktu je stanovena na 1 bitcoin, což opět signalizuje záměr zacílit především na větší investory. Futures budou nabídnuty s denní a měsíční splatností, přičemž minimální cenová fluktuace na kontrakt bude 2,5 dolaru.

Je také důležité zmínit, že spotová cena podkladového aktiva bude odvozena pouze od regulovaných trhů, čímž se Bakkt chce vyhnout cenové manipulaci, která je často předmětem kritiky obchodování s kryptoměnami.

Kladná reakce kryptotrhu

Chystané spuštění obchodování s bitcoinovými futures bylo pozitivně přijato trhem, když cena bitcoinu v reakci na oznámení Bakktu zaznamenala rychlý růst o několik procent a do neděle 19. srpna se zvýšila celkem zhruba o 1000 dolarů.

Reakce Bitcoinu
Reakce ceny bitcoinu na Bakkt, zdroj: Yahoo

Pozitivní vliv na cenu bitcoinu je však očekáván především ve střednědobém a dlouhodobém výhledu, neboť vypořádání přímo v bitcoinech by mělo zvýšit přísun kapitálu do kryptotrhu a jeho likviditu. Bakkt také nevyloučil přidání dalších kryptoměn jako podkladových aktiv, na které by byly navázány futures a ve kterých by zároveň byly vypořádávány.

Je podle vás krok Bakkt pro bitcoin a potažmo pro kryptotrh pozitivní zprávou?

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.