Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Novinky » Bakkt spustí bitcoinové futures. Zvýší se býčí nálada na kryptotrhu?

Bakkt spustí bitcoinové futures. Zvýší se býčí nálada na kryptotrhu?

Bakkt spustí bitcoinové futures. Zvýší se býčí nálada na kryptotrhu?

Platforma Bakkt 16. srpna oznámila zahájení obchodování s bitcoinovými termínovanými vklady (futures), ke kterému by mělo dojít 23. září. Na rozdíl od současných bitcoinových futures nabízených například americkými společnostmi CME a CBOE však bude vyrovnání na konci splatnosti probíhat přímo v podkladovém aktivu, tedy v bitcoinech, nikoliv ve fiat měně.

Obchodování pod dohledem amerických regulátorů

Bakkt je odnoží americké společnosti Intercontinental Exchange (ICE), která je mimo jiné vlastníkem newyorské akciové burzy NYSE. Své plány na spuštění bitcoinových futures Bakkt oznámil již dříve. Vždy ale narazil na odmítavá stanoviska regulátorů, naposledy v prosinci loňského roku.

Nyní však Bakkt již všechny regulační požadavky nutné pro spuštění obchodování s bitcoinovými futures a jejich vypořádání v bitcoinech splňuje. V září tak naváže na zkušební provoz z července tohoto roku, o kterém jsme psali zde.

Činnost ICE je regulována americkou Komisí pro obchodování s komoditními futures a tato regulace se tak bude vztahovat i na plánované obchodování s termínovanými vklady.

Případní zájemci z řad traderů budou muset podstoupit požadované ověření, které standardně uplatňují vůči svým klientům i banky. Samotný Bakkt bude také pod drobnohledem regulátorů spočívajícím v pravidelných auditech zaměřených zejména na finanční a bezpečnostní kontrolu.

Prostředí uzpůsobené institucionálním investorům

Zvýšený dohled a nutnost podléhat příslušným regulacím vytváří prostředí příznivé především pro velké institucionální investory. Ti také jistě ocení důraz na ochranu samotných bitcoinů, které jsou předmětem vyrovnání na konci splatnosti kontraktů. Jejich úschova bude zajištěna především v tzv. cold peněženkách z důvodu eliminace jejich možného odcizení.

Velikost obchodovaného kontraktu je stanovena na 1 bitcoin, což opět signalizuje záměr zacílit především na větší investory. Futures budou nabídnuty s denní a měsíční splatností, přičemž minimální cenová fluktuace na kontrakt bude 2,5 dolaru.

Je také důležité zmínit, že spotová cena podkladového aktiva bude odvozena pouze od regulovaných trhů, čímž se Bakkt chce vyhnout cenové manipulaci, která je často předmětem kritiky obchodování s kryptoměnami.

Kladná reakce kryptotrhu

Chystané spuštění obchodování s bitcoinovými futures bylo pozitivně přijato trhem, když cena bitcoinu v reakci na oznámení Bakktu zaznamenala rychlý růst o několik procent a do neděle 19. srpna se zvýšila celkem zhruba o 1000 dolarů.

Reakce Bitcoinu
Reakce ceny bitcoinu na Bakkt, zdroj: Yahoo

Pozitivní vliv na cenu bitcoinu je však očekáván především ve střednědobém a dlouhodobém výhledu, neboť vypořádání přímo v bitcoinech by mělo zvýšit přísun kapitálu do kryptotrhu a jeho likviditu. Bakkt také nevyloučil přidání dalších kryptoměn jako podkladových aktiv, na které by byly navázány futures a ve kterých by zároveň byly vypořádávány.

Je podle vás krok Bakkt pro bitcoin a potažmo pro kryptotrh pozitivní zprávou?

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$801,1 mld.
Změna za 24h
+0,21%
Cena
$42 553
Tržní kapitalizace
$340,7 mld.
Změna za 24h
-0,45%
Cena
$2 895
Tržní kapitalizace
$71,64 mld.
Změna za 24h
-2,6%
Cena
$2,24
Aktualizováno 26.9.2021 04:43

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo