Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bývalý CEO burzy FTX zatčen. Věděl, že se dopouští podvodu, myslí si věřitelé

Publikováno
Bývalý CEO burzy FTX zatčen. Věděl, že se dopouští podvodu, myslí si věřitelé
Zdroj: knews.media

Sam Bankman-Fried (SBF), zakladatel a bývalý ředitel burzy FTX, byl zatčen ve svém domě na Bahamách. O jeho zadržení informovala v pondělí večer místní Kancelář generálního prokurátora.

Zdroj: bahamas.gov.bs
SBF FTX zatčení
Stanovisko Kanceláře generálního prokurátora státu Bahamy

Zatčení proběhlo na základě oznámení vlády Spojených států, že proti Sam Bankman-Friedovi vznesla obvinění a nejspíše brzy formálně požádá o jeho vydání. Bahamské orgány se případné žádosti o extradici dle všeho chystají vyhovět, v dokumentu se dále píše, že se Spojenými státy sdílí zájem na vyvození trestněprávní odpovědnosti všech osob spojených s FTX, které mohly zradit důvěru veřejnosti a dopustit se protiprávního chování.

Poznámka

Bankman-Fried byl obviněn ze spáchání následujících skutků:

  • “telekomunikační” podvod (wire fraud),
  • podvod s cennými papíry (securities fraud) a
  • praní špinavých peněz (money laundering).

Zpráva o zatčení přichází pouhé 2 dny před plánovaným slyšením Bankman-Frieda před americkým Kongresem. Zde měl ředitel burzy, která před měsícem zastavila výběry všem svým uživatelům a následně požádala o ochranu před bankrotem, odpovídat na dotazy kongresmanů.

FTX měla zkrachovat už dávno a SBF to věděl

Znepokojivá odhalení kolem burzy FTX se objevují téměř každým dnem. Z veřejně dostupných, ale i uniklých dat v posledních dnech vyplynulo, že závazky burzy přesáhly hodnotu jejích aktiv už téměř půl roku zpátky, během červnového krachu kryptoměnového trhu. Prakticky ve stejný moment se navíc FTX rozhodla poslat příbuzné společnosti Alameda Research 6 miliard USD, které šly už plně z prostředků nic netušících uživatelů.

Zdroj: twitter.com/CryptoKaleo
FTX Spot Collateral
Hodnota jistiny burzy FTX, zeleně jsou prostředky uživatelů

Cizí peníze se utrácí nejlépe…

V posledních dnech bylo také odhaleno, že se FTX snažila posílit svůj vliv v médiích. Tajně investovala do portálu The Block, zabývajícího se průzkumem kryptoměnového trhu. Dokonce tak tajně, že o půjčkách v celkové hodnotě 43 milionů USD věděl jen jediný člověk, dnes již bývalý CEO Michael McCaffrey. Štědrá pobídka měla vést k vymanění se z vlivu ostatních investorů a financování každodenních operací. Za 16 milionů USD nakoupil McCaffrey nemovitosti.

Skutečnost, že McCaffrey transakce nezveřejnil, vybízí k pochybnostem, že jejich pravým důvodem bylo ovlivnění a zkreslení objektivity publikovaných zpráv ve prospěch Bankman-Frieda, FTX, Alameda Research, eventuálně podporovaného blockchainu Solany (SOL) a jejího ekosystému. Dle vyjádření nového vedení společnosti si však zaměstnanci ničeho takového nevšimli.

Poslední a poměrně kuriózní zprávou je, že FTX Foundation investovala peníze i v Česku. O investici 107 milionů Kč informoval během minulého týdne Český Rozhlas. Peníze byly použity na nákup Hostačovského zámku na Havlíčkobrodsku, ve kterém mělo vzniknout mezinárodní vzdělávací centrum. Smlouvu na poskytnutí grantu za FTX podepisoval Nick Beckstead, který na svoji funkci rezignoval ihned po oznámení bankrotu. Dle oslovených odborníků musel už v té době vědět, že fungování burzy a jejích spřízněných organizací není udržitelné.

Zdroj: hotel.cz
Zámek Hostačov FTX
Nádvoří zámku Hostačov
Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎