Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Bývalý CEO burzy FTX zatčen. Věděl, že se dopouští podvodu, myslí si věřitelé

Bývalý CEO burzy FTX zatčen. Věděl, že se dopouští podvodu, myslí si věřitelé

Bývalý CEO burzy FTX zatčen. Věděl, že se dopouští podvodu, myslí si věřitelé
Zdroj: knews.media

Sam Bankman-Fried (SBF), zakladatel a bývalý ředitel burzy FTX, byl zatčen ve svém domě na Bahamách. O jeho zadržení informovala v pondělí večer místní Kancelář generálního prokurátora.

SBF FTX zatčení
Stanovisko Kanceláře generálního prokurátora státu Bahamy
Zdroj: bahamas.gov.bs

Zatčení proběhlo na základě oznámení vlády Spojených států, že proti Sam Bankman-Friedovi vznesla obvinění a nejspíše brzy formálně požádá o jeho vydání. Bahamské orgány se případné žádosti o extradici dle všeho chystají vyhovět, v dokumentu se dále píše, že se Spojenými státy sdílí zájem na vyvození trestněprávní odpovědnosti všech osob spojených s FTX, které mohly zradit důvěru veřejnosti a dopustit se protiprávního chování.

Zpráva o zatčení přichází pouhé 2 dny před plánovaným slyšením Bankman-Frieda před americkým Kongresem. Zde měl ředitel burzy, která před měsícem zastavila výběry všem svým uživatelům a následně požádala o ochranu před bankrotem, odpovídat na dotazy kongresmanů.

FTX měla zkrachovat už dávno a SBF to věděl

Znepokojivá odhalení kolem burzy FTX se objevují téměř každým dnem. Z veřejně dostupných, ale i uniklých dat v posledních dnech vyplynulo, že závazky burzy přesáhly hodnotu jejích aktiv už téměř půl roku zpátky, během červnového krachu kryptoměnového trhu. Prakticky ve stejný moment se navíc FTX rozhodla poslat příbuzné společnosti Alameda Research 6 miliard USD, které šly už plně z prostředků nic netušících uživatelů.

FTX Spot Collateral
Hodnota jistiny burzy FTX, zeleně jsou prostředky uživatelů
Zdroj: twitter.com/CryptoKaleo

Cizí peníze se utrácí nejlépe…

V posledních dnech bylo také odhaleno, že se FTX snažila posílit svůj vliv v médiích. Tajně investovala do portálu The Block, zabývajícího se průzkumem kryptoměnového trhu. Dokonce tak tajně, že o půjčkách v celkové hodnotě 43 milionů USD věděl jen jediný člověk, dnes již bývalý CEO Michael McCaffrey. Štědrá pobídka měla vést k vymanění se z vlivu ostatních investorů a financování každodenních operací. Za 16 milionů USD nakoupil McCaffrey nemovitosti.

Skutečnost, že McCaffrey transakce nezveřejnil, vybízí k pochybnostem, že jejich pravým důvodem bylo ovlivnění a zkreslení objektivity publikovaných zpráv ve prospěch Bankman-Frieda, FTX, Alameda Research, eventuálně podporovaného blockchainu Solany (SOL) a jejího ekosystému. Dle vyjádření nového vedení společnosti si však zaměstnanci ničeho takového nevšimli.

Poslední a poměrně kuriózní zprávou je, že FTX Foundation investovala peníze i v Česku. O investici 107 milionů Kč informoval během minulého týdne Český Rozhlas. Peníze byly použity na nákup Hostačovského zámku na Havlíčkobrodsku, ve kterém mělo vzniknout mezinárodní vzdělávací centrum. Smlouvu na poskytnutí grantu za FTX podepisoval Nick Beckstead, který na svoji funkci rezignoval ihned po oznámení bankrotu. Dle oslovených odborníků musel už v té době vědět, že fungování burzy a jejích spřízněných organizací není udržitelné.

Zámek Hostačov FTX
Nádvoří zámku Hostačov
Zdroj: hotel.cz

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo