Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Meziroční inflace v USA zase 5,4 % – hrozí inflační spirála?

Meziroční inflace v USA zase 5,4 % – hrozí inflační spirála?

Meziroční inflace v USA zase 5,4 % - hrozí inflační spirála?
Zdroj: rte.ie

Meziroční inflace v USA dosáhla za říjen 5,4 %, takže se tento makroekonomický ukazatel prakticky vůbec nezměnil. To znamená, že se inflace již pět měsíců drží na 5 % a více. Taková situace je pro Federální rezervní banku vážně nemilá a pro investory implikuje hned několik věcí.

Fed bude muset brzy začít s restriktivní politikou

Po zářijovém zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) jsem psal, že Fed avizoval brzké zužovaní nákupů aktiv v rámci kvantitativního uvolňování. Nespecifikovali datum, ale v obecné rovině se předpokládá, že k tomu dojde již následující zasedání FOMC, které je začátkem listopadu.

Inflace v USA
Inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Že inflace zůstává soustavně vysoká, jenom dokládá, že americká centrální banka musí již utahovat šrouby. V opačném případě jim totiž hrozí, že se tamní ekonomika dostane do inflační spirály, o čemž se i v USA dost často mluví. Co je inflační spirála jsem popsal v srpnové analýze na zlato.

Kromě snížení nákupů aktiv ze strany Fedu však hrozí i předčasné zvýšení základní úrokové míry. Federální rezervní banka avizovala, že se tak nestane dříve jak během následujícího roku.

Vzhledem k všudypřítomné vysoké inflace se ovšem čím dál více spekuluje, že budou muset učinit dosti nepopulární krok a sazby rychle navyšovat. A mnohem dříve než následující rok. Pokud by k této hypotetické situaci došlo, finanční trhy by se jistě mohly začít otřásat.

Záleželo by samozřejmě i na dalších okolnostech. Ono je hodně důležité, jak by to Fed podal. Hlavně je obrovský rozdíl mezi tím, když by se sazby zvedly o 0,25 procentního bodu nebo o 1 procentní bod. V případě druhé možnosti, může začít panika. Není totiž standardní, aby došlo k tak velkému jednorázovému zvýšení. Fed by tím dal najevo, že už i oni nemají zrovna pozitivní inflační očekávání.

Závěrem

V aktuální době je dobré se připravit na možný turbulentní vývoj na finančních trzích, který může odstartovat rychlá změna měnové politiky. Nikdy samozřejmě nevidíme do budoucnosti, ale vše nasvědčuje tomu, že Fed bude muset konat.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo