Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Meziroční inflace v USA zase 5,4 % – hrozí inflační spirála?

Publikováno
Meziroční inflace v USA zase 5,4 % – hrozí inflační spirála?
Zdroj: rte.ie

Meziroční inflace v USA dosáhla za říjen 5,4 %, takže se tento makroekonomický ukazatel prakticky vůbec nezměnil. To znamená, že se inflace již pět měsíců drží na 5 % a více. Taková situace je pro Federální rezervní banku vážně nemilá a pro investory implikuje hned několik věcí.

Fed bude muset brzy začít s restriktivní politikou

Po zářijovém zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) jsem psal, že Fed avizoval brzké zužovaní nákupů aktiv v rámci kvantitativního uvolňování. Nespecifikovali datum, ale v obecné rovině se předpokládá, že k tomu dojde již následující zasedání FOMC, které je začátkem listopadu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Že inflace zůstává soustavně vysoká, jenom dokládá, že americká centrální banka musí již utahovat šrouby. V opačném případě jim totiž hrozí, že se tamní ekonomika dostane do inflační spirály, o čemž se i v USA dost často mluví. Co je inflační spirála jsem popsal v srpnové analýze na zlato.

Kromě snížení nákupů aktiv ze strany Fedu však hrozí i předčasné zvýšení základní úrokové míry. Federální rezervní banka avizovala, že se tak nestane dříve jak během následujícího roku.

Vzhledem k všudypřítomné vysoké inflace se ovšem čím dál více spekuluje, že budou muset učinit dosti nepopulární krok a sazby rychle navyšovat. A mnohem dříve než následující rok. Pokud by k této hypotetické situaci došlo, finanční trhy by se jistě mohly začít otřásat.

Záleželo by samozřejmě i na dalších okolnostech. Ono je hodně důležité, jak by to Fed podal. Hlavně je obrovský rozdíl mezi tím, když by se sazby zvedly o 0,25 procentního bodu nebo o 1 procentní bod. V případě druhé možnosti, může začít panika. Není totiž standardní, aby došlo k tak velkému jednorázovému zvýšení. Fed by tím dal najevo, že už i oni nemají zrovna pozitivní inflační očekávání.

Závěrem

V aktuální době je dobré se připravit na možný turbulentní vývoj na finančních trzích, který může odstartovat rychlá změna měnové politiky. Nikdy samozřejmě nevidíme do budoucnosti, ale vše nasvědčuje tomu, že Fed bude muset konat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.