Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Megaobchod Googlu: Dohoda za více než půl bilionu korun změní svět technologií

Mateřská společnost Googlu vede pokročilá jednání o akvizici startupu Wiz, který se zabývá kybernetickou bezpečností. Pokud by byla dokončena, jednalo by se o největší akvizici Alphabetu v historii.

Megaobchod Googlu: Dohoda za více než půl bilionu korun změní svět technologií

Alphabet, mateřská společnost Googlu, je v pokročilém stádiu jednání o koupi startupu Wiz, který se zabývá kybernetickou bezpečností, za zhruba 23 miliard dolarů (536 miliard korun), což by byla jeho největší akvizice v historii.

Alphabet usiluje o tuto transakci v době intenzivního antimonopolního dohledu nad vyhledávačem Google a dalšími technologickými giganty.

Akvizice by také mohla pomoci posílit úsilí Alphabetu v oblasti cloud computingu, což je důležitý a rostoucí obor, ve kterém však společnost zaostává za svými konkurentyMicrosoftem a Amazonem.

Info

Pokud bude akvizice dokončena, Alphabet překoná svou dosud největší akvizici, kterou byla koupě Motorola Mobility v roce 2012 za 12,5 miliardy dolarů.

Ocenění společnosti Wiz od jejího založení v roce 2020 šéfem Assafem Rappaportem a několika jeho kolegy prudce vzrostlo. Společnost, která nabízí kyberbezpečnostní software pro cloud computing, získala na začátku tohoto roku miliardu dolarů při ocenění 12 miliard dolarů a nyní by ji Alphabet akvíroval téměř za dvojnásobek.

Je to jeden z mála startupů mimo odvětví umělé inteligence, který v roce 2024 získal peníze s podobnou valuací.

Většina startupů stále trpí následky kocoviny z technologického boomu, který dosáhl vrcholu na začátku tohoto desetiletí, během něhož prostředí nízkých úrokových sazeb podpořilo ocenění, které daleko předčilo růst podnikání.

Vývoj ceny akcií Alphabet za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Koupit akcie GOOGL! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Google čeří stojaté vody trhu fúzí a akvizic

Wiz uvedla, že po 18 měsících dosáhla ročních opakujících se příjmů ve výši 100 milionů dolarů a v roce 2023 dosáhla ročních opakujících se příjmů ve výši 350 milionů dolarů.

Pokud bude transakce s Googlem dokončena, bude to pro tyto investory znamenat vzácný odchod z trhu v době, kdy se trh prvotních veřejných nabídek akcií zastavil, a antimonopolní prostředí způsobilo, že se startupy zdráhají provádět fúze a akvizice.

Zakladatelé společnosti Wiz ji založili poté, co v roce 2015 prodali svůj první startup Adallom společnosti Microsoft za 320 milionů dolarů. V technologickém gigantu pracovali několik let, než ho opustili a založili Wiz.

Wiz sídlí v New Yorku a má další pobočky v USA a Izraeli. Startup podle svých webových stránek spolupracuje s řadou největších cloudových společností, včetně Amazonu a Microsoftu a také Googlu.

Info

Sledujte, jak se trh kybernetické bezpečnosti vyvíjí, protože akvizice jako tato naznačují rostoucí důležitost tohoto sektoru pro velké technologické hráče.

Wiz je výjimkou potvrzující pravidlo

Navzdory své tržní kapitalizaci přesahující 2 biliony dolarů byl Google v posledních letech konzervativnějším akvizitorem než někteří jeho velcí technologičtí kolegové.

Vyhýbá se velkým akcím, jako byla koupě LinkedIn společností Microsoft za 26 miliard dolarů nebo transakce ActivisionBlizzard za 75 miliard dolarů.

Akvizice společnosti Wiz by dvojnásobně překonala dosud největší obchod Googlu – nákupu společnosti Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů, který byl uzavřen v roce 2012.

Google také utratil 2,1 miliardy dolarů za Fitbit v roce 2021 – obchod, který narazil na regulační překážky po svém oznámení – a 3,2 miliardy dolarů za Nest Labs v roce 2014. Mezi další akvizice v průběhu let patřily YouTube, DoubleClick, Looker a Waze.

TIP

Historie akvizic společnosti Google ukazuje, že se soustředí na rozšíření svých klíčových obchodních oblastí.

Google se snaží posílit své podnikání v oblasti kybernetické bezpečnosti, zaměřené na cloud

Jeho největší akvizicí v poslední době – a druhou největší vůbec – je nákup jiné bezpečnostní společnosti Mandiant před dvěma lety za téměř 5,4 miliardy dolarů.

Google v současné době čeká na verdikt v antimonopolní žalobě amerického ministerstva spravedlnosti kvůli tvrzení, že používal nezákonné prostředky k posílení své dominantní pozice v internetovém vyhledávání.

Agentura loni podala také druhou antimonopolní žalobu, která ještě neprošla soudem a která tvrdí, že Google používá nekalé praktiky v oblasti reklamních technologií.

Google však není na trhu cloud computingu zdaleka tak silný jako v oblasti vyhledávání a internetové reklamy. Společnost je po Amazonu a Microsoftu až na třetím místě, ale do tohoto odvětví, které rychle roste, investuje velké prostředky.

V loňském roce vzrostly tržby v oblasti cloud computingu společnosti o 26 % a tato jednotka poprvé vykázala provozní zisk.

Pokud by se obchod s Wiz uskutečnil, jednalo by se o jednu z největších technologických transakcí poslední doby, protože antimonopolní kontroly a vysoké úrokové sazby drží potenciální kupce v nečinnosti.

Když už však k transakcím došlo, byla v centru pozornosti kybernetická bezpečnost. Například Cisco na začátku tohoto roku dokončila převzetí společnosti Splunk, která se zabývá kybernetickou bezpečností a analýzou, za 28 miliard dolarů.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.