Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Microsoft je obrovský. Překvapí vás, co všechno vlastní!

Obrovské akvizice Microsoftu z posledních let zahrnují řadu jmen, která dobře znáte, a možná jste vůbec netušili, že nyní patří pod křídla největší firmy světa.

Microsoft je obrovský. Překvapí vás, co všechno vlastní!
Zdroj: Depositphotos.com

Asi nikoho nepřekvapí, že celosvětově největší veřejně obchodovatelná společnost podle tržní kapitalizace, tedy Microsoft, vlastní obrovský majetek. Možná jste ale netušili, co všechno do tohoto majetku spadá.

Až na výjimky, nebo spíše jednu výjimku, Apple, se žádná jiná firma nepodílela na formování moderní éry počítačů od prvních osobních počítačů až po umělou inteligenci (AI) tak jako Microsoft.

Starý známý Microsoft

Technologický gigant zanechal stopu snad ve všech změnách ve světě IT.

Od raných časů osobních počítačů běžících pod taktovkou operačního systému MS DOS, přes celosvětovou dominanci pokročilejšího OS Windows, kancelářského balíků MS Office, investice do herního průmyslu prostřednictví konzole Xbox až po cloudovou platformu Azure, jsou její počiny často celosvětově úspěšné a známé.

Microsoft byl taky obrovsky ziskový po celou svou historii a byl jednou z nejhodnotnějších společností na světě po celou jednu generaci.

To z něj také dělá skvělou akcii pro investory držící na dlouhodobé investice.

Aktuální vývoj akcie Microsoft

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tyto zisky umožnily společnosti provádět širokou škálu akvizic, rozšiřujících její podnikatelskou říši. I když se ne všechny tyto akvizice vyplatily, mnohé přinesly Microsoftu další solidní výnosy a tvoří základ firmy, která je v čele dnešního boomu umělé inteligence.

Nejznámější akvizice Microsoftu

Během své historie Microsoft provedl několik obrovských akvizic, aby doplnil své portfolio a rozšířil pole působnosti do nových oblastí.

Activision Blizzard

Akvizice společnosti Activision Blizzard, vydavatele známých videoher včetně Call of Duty, Microsoftu trvala téměř dva roky, než prošla regulací, ale obchod byl nakonec uzavřen v říjnu 2023 za zhruba 69 miliard USD.

Očekává se, že akvizice posílí herní operace Microsoftu přidáním nových titulů do Xboxu, dá mu větší podíl na mobilních hrách a přivede předplatitele do jeho programu předplatného Game Pass.

Příjmy z Xboxu v posledním čtvrtletí vzrostly o 61 %, přičemž 55 % tohoto růstu pocházelo z Activision Blizzard.

LinkedIn

26miliardová akvizice populární profesní sociální sítě z roku 2016 přivedla Microsoft do prostředí sociálních médií, ovládaného digitálními reklamními titány Metou a Alphabetem.

Microsoft především viděl hodnotu v masivním datovém souboru LinkedInu o korporátním Americe. V posledním čtvrtletí vzrostly příjmy z LinkedInu o 9 %.

Skype

V roce 2011 koupil Microsoft Skype za 8,5 miliardy USD. Skype byl tehdy lídrem v internetových videohovorech s více než 100 miliony uživatelů měsíčně a videohovory získávaly popularitu v rámci rozšíření a zrychlení mobilního internetu.

Avšak Microsoft nikdy úspěšně nespojil Skype se svým širším souborem softwarových produktů, jako to později udělal s Teams. Microsoft také bojoval s adekvátní monetizací Skype, který hospodařil v podstatě s nulovým ziskem.

Nakonec Microsoft ztratil trh s videohovory ve prospěch Zoom Video Communications.

Aktuální vývoj akcií Zoom

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ZM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

GitHub

Akvizice GitHubu byla kromě LinkedInu jedním z nejvíce transformačních kroků generálního ředitele Satyi Nadelly. GitHub je poskytovatel webového hostingu pro vývoj softwaru, správu verzí zdrojového kódu a distribuované verzování.

Jeho nákup za 7,5 miliardy v roce 2018 přeorientoval Microsoft na otevřenější platformu.

GitHub také přispěl k vzestupu Azure, což byl pravděpodobně největší úspěch Microsoftu pod Nadellou, během jehož vedení akcie Microsoftu zaznamenala největší zisky.

GitHub také sehrál významnou roli ve vzestupu Microsoftu na poli umělé inteligence. Byl jedním z prvních podniků, pro který Microsoft představil svůj na AI založený Copilot, jenž pomáhá psát a editovat kód na GitHubu.

OpenAI

Nemůžeme opomenout několikamiliardovou investici Microsoftu do autora všeobecně známého model generativní AI, firmu OpenAI.

Není úplně jasné, jakou částku Microsoft investoval a co přesně nakoupil, jelikož OpenAI byla založena jako neziskovka.

Microsoft uvedl, že detaily jejich dohody jsou důvěrné, ale nevlastní žádnou část OpenAI. Má pouze nárok na podíl na ziscích.

Obě společnosti však mají blízké strategické partnerství a technologie OpenAI a rozpoznání jejího potenciálu je hlavním důvodem, proč akcie Microsoftu nedávno prudce vzrostly. I proto je nyní opět nejhodnotnější společností na světě.

Dá se očekávat, že se jejich vztah bude dále vyvíjet a že Microsoft bude využívat generativní AI technologie OpenAI k posílení svého vlastního podnikání a posílení své konkurenční výhody.

Přemýšlíte o investování do akcií Microsoft? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.