Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Máme za sebou jeden z nejlepších startů S&P 500 do roku od světové války. Kdy přijde korekce?

Historie ukazuje, že když akciový trh v prvním čtvrtletí rychle roste, udrží si momentum i do dalšího kvartálu. Co ale bude dál?

Máme za sebou jeden z nejlepších startů S&P 500 do roku od světové války. Kdy přijde korekce?
Zdroj: depositphotos.com

První čtvrtletí roku 2024 znamenalo pro akciový index S&P 500 období pozoruhodného růstu, který přilákal pozornost investorů i analytiků.

Od konce října 2023 se hodnota indexu zvýšila o 30 % a od začátku letošního roku zaznamenal nárůst o téměř 10 %. Tento dynamický nárůst vyvolává otázku, zda není trh již příliš optimistický a zda nečelíme riziku příliš vysokých cen akcií.

Skvělé starty roku pohledem Jefferies

Analytici z Jefferies se vrhli na analýzu historických dat a vyhodnotili, že takovýto silný růst v prvním čtvrtletí byl zaznamenán pouze v devíti případech od roku 1970.

Analýza dál ukazuje, že takovýto dynamický začátek roku obvykle naznačuje další růst, alespoň v blízké budoucnosti.

Od začátku roku 2024 vzrostl index S&P 500 o 9,9 %, Dow Jones Industrial Average o 4,5 % a Nasdaq-100 o 9,2 %.

Vývoj velkých indexů od začátku roku

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Na základě historických dat zjistili analytici Jefferies, že pokud index S&P 500 v prvním čtvrtletí překoná hranici 2,5% růstu, existuje 69% pravděpodobnost, že druhé čtvrtletí bude ziskové, a jeho průměrný zisk bývá o 0,6 procentního bodu vyšší než obvyklých 2,6 %.

Ještě lepší výsledky lze očekávat, pokud index S&P 500 překoná v prvním čtvrtletí 10% hranici. V takovém případě je ve druhém kvartále se 78% pravděpodobností ziskový a jeho průměrný zisk dosahuje 3,3 %.

Je tu ale háček

Nicméně existuje i stinná stránka této situace. Ačkoliv silný start roku obvykle předznamenává růst i ve druhém kvartále, druhá polovina roku bývá často slabší.

Zatímco čtvrté čtvrtletí bývá mírně nadprůměrné, třetí čtvrtletí bývá průměrně klesající o 1 %.

Analytici Jefferies proto shrnují, že ačkoliv taková masivní rally na začátku roku může vyvolat riziko přílišného optimismu v cenách akcií, případná korekce by se mohla projevit až v pozdější fázi roku.

Podobná data analyzoval i Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA, nicméně až do roku 1945 a zjistil, že letošní první čtvrtletí je na cestě stát se dvanáctým nejlepším od konce druhé světové války.

To by mohlo samo o sobě znít jako dobrá zpráva. Sovallův výzkum však poukázal i na další průvodní jev, kterým je vysoká volatilita.

Volatilita trhů s nadprůměrným prvním kvartálem

Z 15 nejlepších prvních čtvrtletí posléze přišel propad ve 13 případech o 5 %, nebo více, přičemž průměrná korekce činila 11,1 %.

Zdroj: cfraresearch.com
Nejlepší první čtvrtletí S&P 500 za posledních 50 let
Nejlepší první čtvrtletí S&P 500 za posledních 50 let

V osmi případech přitom k výrazným propadům došlo hned ve druhém čtvrtletí a jeho průměrná hloubka dosáhla 12,6 %.

Z hlediska volatility zaznamenaly roky s nejlepšími prvními čtvrtletími průměrně 43 dnů s pohyby cen o 1 % nebo více, což je zhruba na úrovni průměru od druhé světové války.

Prvních deset let s nejlepšími starty roku však zaznamenalo průměrně 53 takových dnů, a prvních pět let průměrně 70 dnů.

Jak tedy k letošnímu roku přistoupit?

Stovall uvádí, že 14 z 15 let s nejlepšími prvními čtvrtletími nakonec skončilo s dvouciferným celoročním ziskem, jehož průměr se blížil 23 %. Pouze v roce 1987 byl zaznamenán celoroční nárůst v nízkých jednotkách procent.

Historická data potvrzují trend, že silné první čtvrtletí často vede k vysokým celoročním ziskům. Stovall však upozorňuje, že tato cesta nemusí být zcela hladká.

Vzhledem k volatilitě, kterou silným růstem započaté roky přináší, se pro něj jako ideální strategie jeví pravidelné investování.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.