Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Letecký průmysl kvůli koronaviru balancuje nad propastí

Letecký průmysl kvůli koronaviru balancuje nad propastí

Současná koronavirová krize a s ní spojené uzavírání hranic působí problémy celé ekonomice. Nejvíce pak těm sektorům, které jsou na přeshraničním pohybu osob bytostně závislé, tedy leteckému průmyslu a samotným výrobcům letadel.

Například akcie americké společnosti Boeing od začátku roku ztratily polovinu své hodnoty. A to i přes silný růst v minulém týdnu, kdy od svého dna 20. 3. do čtvrtku 26. 3. posílily o 90 %.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Boeing! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mnoho společností blízko bankrotu

Motorem růstu byl především schvalovaný balíček ekonomických opatření, který v pátek 27.3 podepsal prezident Donald Trump. Nemalá část je přitom směřována právě do leteckého průmyslu.

Po takovéto pomoci volají i další producenti letadel a letecké společnosti. A je jí opravdu potřeba. Zpravodajský server Bloomberg vytvořil a publikoval tzv. Altmanovu analýzu leteckých společností.

Tato analýza se obecně používá pro stanovení míry rizika bankrotu na základě různých proměnných. Ty byly v případě hodnocených leteckých společností stanoveny takto: likvidita, solventnost, ziskovost a výsledky hospodaření.

Následující tabulka pak shrnuje společnosti nejvíce ohrožené bankrotem. Nebere přitom v potaz možné vládní finanční injekce.

Altmanova analýza světových leteckých společností. Zdroj: Bloomberg
Altmanova analýza světových leteckých společností. Zdroj: Bloomberg

Jak je vidět, nejvíce ohroženým druhem jsou asijské společnosti. Ohrožení bankrotem totiž nastává při skóre pod 1,8. Tam by v tuto chvíli spadaly i Air France-KLM a nebo American Airlines.

Silní hráči vs ti druzí

Naproti tomu třeba gigant Qatar Airways se může opřít o silnou likviditu. Delta Airlines je na tom také relativně dobře, navíc zhruba 11% podíl v ní má společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffeta.

Ne všichni ale budou mít to štěstí. Ředitel Qatar Airways k tomu uvedl, že:

V této těžké době přežijí jen ti nejsilnější.

Mezi prvními odpadlíky je například britská nízkonákladová společnost FlyBe, která na začátku března ohlásila bankrot. Australská konzultační společnost CAPA pak varovala, že v případě nečinnosti vlád by většina leteckých dopravců do konce května zbankrotovala.

Celková částka na záchranu leteckých společností z celého světa byla vyčíslena 250 miliard dolarů. Její konečná výše bude samozřejmě záviset zejména na tom, jak rychle se podaří vrátit běžné ekonomické aktivity a cestování k normálu.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.