Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – 30 000 000 BTC adres, Paypal chce prodávat kryptoměny a na trh vstoupil projekt Compound

Kryptoměnové aktuality – 30 000 000 BTC adres, Paypal chce prodávat kryptoměny a na trh vstoupil projekt Compound

Za minulý týden se na kryptoměnových trzích objevila spousta novinek. V dnešním článku se podíváme na několik z nich, které považujeme za důležité.

Počet Bitcoinových adres s nenulovou hodnotou přesáhl 30 000 000. Držitele etherů straší podvodný projekt PlusToken, které znovu přesouvá velké množství ETH. Vyrojily se také spekulace o tom, že internetový platební gigant Paypal se chystá integrovat nákupy kryptoměn a na kryptoměnový trh přišel největší DeFi projekt Compound. Tak čtěte dál!

Už 30 000 000 adres vlastnící BTC

Jednou ze základních metrik ve světě Bitcoinu je počet adres s nenulovou hodnotou počtu BTC. Ta je na konstantním vzestupu, jak ukazují data analytické společnosti Glassnode.

Počet nenulových adres v minulém týdnu přesáhl hodnotu 30 000 000 a dosáhl tak nového dosavadního maxima. Lze předpokládat, že tedy existuje stále více investorů, kteří vlastní BTC. Tato metrika je už od bull runu z roku 2017 na konstantním vzestupu.

Počet adres s více než 0 bitcoiny a cena BTC
Graf: počet adres s více než 0 bitcoiny a cena BTC

Na grafu výše můžeme vidět, jak počet adres překročil předchozí ATH z roku přelomu roku 2017 a 2018.

Rostoucí počet adres s nenulovou hodnotou nadále značí zájem o BTC a kryptoměny obecně.

Jak je vidět na obrázku níže, tak i počet adres s více než 1000 BTC je na dlouhodobém vzestupu, který ale v posledních měsících stagnuje.

To lze přičítat nejistotě spojené s koronavirem a hrozbou globální recese.

Graf: počet adres s více než 1000 bitcoiny a cena BTC
Graf: počet adres s více než 1000 bitcoiny a cena BTC

Z dlouhodobého hlediska nicméně Bitcoin jeví známky zdravého růstu.

Data mimo jiné ukazují, že v dobách překotného růstu prodávají BTC primárně velryby. Významnější pokles v počtu adres nad 1000 BTC můžeme tak teoreticky očekávat až v budoucím manické fázi kryptoměnového cyklu.

Paypal (pravděpodobně) vstupuje do kryptoměn

Internetový platební gigant Paypal se podle ověřených zdrojů chystá na přímý vstup do kryptoměnového prostoru. Tři na sobě nezávislé zdroje potvrdily pro Coindesk, že Paypal připravuje službu, která umožní nákup kryptoměn přímo skrze samotnou platformu.

Podle zatím neověřených informací chystá paypal umožnit svým zákazníkům přímý nákup kryptoměn a zároveň k tomu chce poskytnou i vlastní peněženku.

Velmi pravděpodobná je úzká spolupráce s jednou z největších firem v krypto-odvětví, Coinbase. Ta mimo jiné nabízí již dnes instantní výběr fiat měn skrze Paypal. Paypal ani Coinbase prozatím nepotvrdili ani nevyvrátili dané informace.

Tento krok by nicméně nebyl překvapivý, protože Paypal se dlouhodobě o kryptoměnách vyjadřuje v pozitivním duchu.

CTO (Chief Technology Officer) společnosti PayPal, Sri Shivananda, pro Coindesk řekl, že společnost pevně věří v potenciál blockchainu. Digitalizace peněz je podle jeho slov nevyhnutelná a jediná otázka je, kdy přijde.

Paypal měl v prvním kvartálu roku 2020 více než 325 milionů aktivních uživatelů, což byl 17% nárůst oproti předchozímu roku. Pokud by tak každý uživatel PayPalu chtěl nakoupit byť jen zlomek BTC, tak v průměru může maximálně každý uživatel vlastnit zhruba 0,064 BTC.

Více jich jednoduše neexistuje. Ale to je samozřejmě jen statistika a byli bychom překvapeni, kdyby se k tomuto kroku uchýlilo byť jen 1 % uživatelů PayPalu.

Paypal také na počátku roku 2020 otevřel 8 nových pozic pro blockchain programátory, což nadále podporuje tezi, že se Paypal chystá na intenzivnější propojení své platformy a světa kryptoměn.

Vstup Paypalu by tak vytvořil další silný most mezi světem klasických financí a světem digitálních a decentralizovaných kryptoměn.

Ukradené ETH v pohybu

Kryptoměnový prostor nadále obchází strašák v podobě ponzi schématu PlusToken. PlusToken byl primárně čínský projekt, který svým členům nabízel vysokou návratnost investice (8-15 % měsíčně).

Investoři do projektu vložili na tři miliardy dolarů (v BTC, ETH a EOS), se kterými zakladatelé projektu nakonec utekli. PlusToken byl podvodný pyramidový projekt velmi podobný známému projektu Bitconnect.

Podvodníci, nebo také scammeři, kteří zůstali na svobodě, se nadále snaží zbavit financí, které ukradli důvěřivým uživatelům. Nyní se dalo do pohybu 186 milionů dolarů v ETH, které jsou s tímto podvodným projektem přímo spojeny.

To značí, že se podvodníci snaží prodat ukradené finance. Nárazový prodej přibližně 800 000 ETH by byl problematický pro cenový vývoj Etherea.

Většina důvěryhodných burz již takovéto transakce automaticky blokuje, nicméně stále existuje mnoho menších burz, které vítají i aktivitu spojenou s očividnou kriminalitou.

Institucionální investoři pokračují v nákupech

Jedním z nejdůležitějších trendů ve světě kryptoměn je vstup institucionálních investorů. Ti podle statistik nadále pokračují v akumulaci.

Pravděpodobně největším představitelem této skupiny investorů je společnost Grayscale, která nabízí obchodování kryptoměn na klasických akciových trzích.

A právě Grayscale pro své klienty ve velkém nakupuje kryptoměny. Jmenovitě jde o Bitcoin a Ether. Přehlednou statistiku nákupů Grayscale přinesl kryptoměnový analytik Kevin Rooke.

Minulý týden navýšil Grayscale fond počet BTC o 19 879 mincí, přičemž za stejné období těžaři vytěžili pouze 7 081 BTC. Z toho vyplývá, že samotný fond Grayscale převyšuje poptávkou nabídku nově vytěžených BTC a to dokonce téměř trojnásobně.

Druhou kryptoměnou, kterou Grayscale nabízí, je Ethereum. Grayscale Ethereum Fond (ETHE) vlastní přibližně 400 milionů dolarů v ETH. Jedna akcie ETHE reprezentuje 0,094 ETH.

Zajímavé je, že právě akcie Grayscale Ethereum Fondu se obchodují na podstatně vyšší ceně než na běžných kryptoměnových burzách. Momentálně je cena ETH skrze Grayscale fond 3x vyšší než na kryptoměnových burzách.

20. června dosáhla cena ETH na klasických trzích prémia 1 000 % , když se po přepočtu jedno ETH obchodovalo až za 4 000 dolarů. Na následujícím grafu můžete vidět vývoj ceny ETHE, kdy jednotka reprezentuje 0.094 ETH.

Vývoj ceny akcií fondu Grayscale Ethereum Trust
Vývoj ceny akcií fondu Grayscale Ethereum Trust

Zájem ze strany institucionálních investorů tak není limitován pouze na Bitcoin, ale zasahuje i do prostoru tzv. altcoinů.

Největší Defi služba Compound na trhu

Na trh dne 17. června 2020 vstoupil projekt Compound, který se už minulý týden stal největším projektem v prostoru decentralizovaných financí. Platforma Compound slouží jako decentralizovaná služba na půjčky.

Compound v podstatě umožňuje uživatelům půjčovat kryptoměny a brát si půjčky v kryptoměnách. Projekt figuruje na blockchainu ETH a je momentálně nejvytíženější službou v rámci sektoru decentralizovaných financí.

Velikost jednotlivých DeFi projektů dle zamčených USD
Velikost jednotlivých DeFi projektů dle zamčených USD

V protokolu Compound je momentálně zamknuto přibližně 626 milionů dolarů v rámci různých druhů tokenů na síti Ethereum.

Vývoj ceny kryptoměny $COMP
Vývoj ceny kryptoměny $COMP

Cena tokenu Comp se momentálně pohybuje mezi 200 a 300 dolary. Celková tržní kapitalizace Comp je v době psaní článku téměř 700 milionů dolarů.

Celý sektor decentralizovaných financí je nyní velmi žádaný, protože v rámci trhu je o tyto služby poměrně vysoký zájem.

Shrnutí

Trh kryptoměn nadále pokračuje ve velmi rychlém rozvoji. Obzvláště decentralizované finance pokračují mílovými kroky.

Institucionální investice i přes obavy z nemoci Covid neutichají. Je ovšem vidět, že trh prozatím není rozhodnut pro radikálnější růst a je spíše vidět opatrnost.

Z dlouhodobého hlediska jsou trhy na správné cestě a vývoj pokračuje na všech frontách.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.