Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kam investují čeští milionáři? Průzkum odhaluje překvapivý posun v jejich preferencích

Publikováno
Kam investují čeští milionáři? Průzkum odhaluje překvapivý posun v jejich preferencích
Zdroj: Depositphotos.com

V létě letošního roku proběhl již potřinácté průzkum Wealth Report J&T Banky mapující chování dolarových milionářů z České a Slovenské republiky. Průzkum zjišťuje postoje bohatých k jednotlivým aktivům a odhaluje jakou strukturu mají jejich portfolia. Zapojilo se do něj přes 300 respondentů, kteří disponují majetkem v hodnotě vyšší, než milion amerických dolarů.

Z výsledků letos poprvé vyplynulo, že investice jsou hlavním zdrojem příjmů dolarových milionářů. Podnikání je hlavním zdrojem už jen pro 49 % z nich. Investicím věří více než dříve a jsou ochotni i více riskovat. Z tohoto výsledku i dalších odpovědí v průzkumu je cítit optimismus k nadcházejícímu roku. Určité zlepšení přitom vnímají oproti loňskému roku již letos.

Jakým aktivům bohatí věří?

Přes 20 % investičního majetku mají v akciích, které tak vůbec poprvé představují největší složku portfolií dotazovaných. Nejlepší zhodnocení očekávají od zahraničních akcií a často vybírají akcie firem z odvětví, kterým rozumí nebo v nich sami podnikají. Jen o něco méně důvěřují korporátním dluhopisům, ve kterých spočívá 18 % jmění dolarových milionářů. Dalších 13 % portfolií potom tvoří fondy.

Vzhledem k vývoji na finančních trzích, kdy se akciové indexy v Evropě dostaly na patnáctiletá maxima a jeden z nejúspěšnějších roků v historii zaznamenaly také americké technologické akcie, není překvapivé, že nejzajímavější zhodnocení očekávají dolaroví milionáři u akcií zahraničních firem, komentuje výsledky Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Která aktiva na atraktivitě ztrácí?

Po loňském je i v letošním ročníků zřejmý pokles zájmu o investiční nemovitosti. Výnosy z nich se již nedají očekávat tak vysoké, jako tomu bylo dříve vzhledem k vyšším úrokovým sazbám, přísnějším úvěrovým podmínkám a také klesající poptávce lidí po vlastním bydlení. Neznamená to, že by snad respondenti od investic do nemovitostí úplně upouštěli, nebo se jich dokonce zbavovali, ale jejich zastoupení ve svém portfoliu rozhodně nezvyšují.

Třetina dotazovaných vyjádřila svou nedůvěru v kryptoměny. Kromě tradičně skeptických starších investorů se letos s pesimismem na toto aktivum dívá i řada těch mladých. Ti sice stále důvěřují technologii, která za kryptoměnami stojí, ale neočekávají zvýšení jejich hodnoty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

 

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎