Pozn.: Poslední aktualizace článku proběhla 15. 08. 2022
Rok 2020 byl na IPO více než štědrý a letos by tomu nemělo být jinak. Celkem se v minulém roce vydalo na burzu 216 společností, kterým se podařilo nastřádat 78,1 miliardy dolarů. Mezi největší IPO patřilo například dlouho očekávané IPO Airbnb (ABNB), Doordash (DASH), Snowflake (SNOW) či Royalty Pharma (RPRX).
Podle některých analytiků by však rok 2021 mohl být ještě lepší a nabídnout investorům širokou škálu investičních příležitostí.
Poznámka
TIP: Než se dáte do procházení letošních prvotních úpisů akcií, přečtěte si také náš článek o tom, co je IPO anebo také článek o nejnebezpečnějších nástrahách IPO, kterých byste si měli být vědomi.
Roblox (RBLX) byl založen již v roce 2004 Davidem Baszuckim a Erikem Casselem, přičemž mezi jedny z nejpopulárnějších gamingových společností se zařadil teprve nedávno. Tajemstvím úspěchu celé společnosti je její nabídka nástrojů pro snadný vývoj a tvorbu videoher.
Nejpočetnější skupinu uživatelů Robloxu tvoří děti pod 13 let. Samotná společnost informovovala o tom, že v minulém roce zaznamenala poměrně prudký růst uživatelů mezi 17 a 24 lety, na což mohla mít vliv i pandemie koronaviru. Denně její služby využívá 31,1 milionů aktivních uživatelů, jejichž počet vzrostl oproti minulému roku o celých 82 %.
Jelikož je hraní her na platformě ve většině případů bez poplatků, generuje společnost zisky především z prodeje nástrojů a různých vylepšení, které je možné pořídit za její vlastní gamingovou měnu Robux. Za posledních devět měsíců společnost utržila více než 589 milionů dolarů. Bohužel stejný trend následovaly i její ztráty, které z loňských 46 milionů dolarů vzrostly na 203 milionů dolarů.
I když se většina investorů domnívala, že Roblox přistoupí ke svému IPO již v prosinci minulého roku nebylo tomu tak. Důvodem měly být debuty velkých společností jako Doordash a Airbnb, které společnosti poněkud znesnadnily ocenění jejích akcií. Na konec bychom se měli dočkat tohoto titulu hned začátkem roku, čímž by společnost měla dosáhnout na ocenění až 29,5 miliardy dolarů.
Poznámka
Ticker: RBLX
Burza: New York Stock Exchange
IPO proběhlo: 10. března 2021
Ocenění: 29,5 miliard dolarů
2. Bumble (BMBL) – IPO proběhlo: 11. února 2021
Seznamovací aplikace Bumble (BMBL) zaznamenává úspěchy již od svého založení v roce 2014. Od té doby si získala více než 100 milionů uživatelů, jejichž počet každým dnem roste. Společnost navíc vlastní i známou aplikace Badoo, která rozšiřuje spolu s dalšími aplikacemi její základnu o dalších 500 milionů uživatelů.
Od ledna do září minulého roku činily tržby společnosti 362,6 milionů dolarů, na které měla velký vliv i pandemie koronaviru. IPO by se případní investoři měli podle posledních informací dočkat již v únoru tohoto roku, přičemž by hodnota společnosti měla vzrůst na 6 až 8 miliard dolarů. Společnost chce tímto krokem především zvýšit svojí konkurenceschopnost oproti ostatním aplikacím jako je například Tinder.
Poznámka
Ticker: BMBL
Burza: Nasdaq
IPO proběhlo: 11. února 2021
Ocenění: 6 až 8 miliard dolarů
3. UiPath (PATH) – IPO proběhlo: 21. dubna 2021
Společnost UiPath založená v roce 2005 se zaměřuje na vývoj a robotizaci výrobních procesů, načež se během několika let stala jedničkou v tomto odvětví.
V současnosti konkuruje například společnosti Automation Anywhere, přičemž se spekuluje, že by o její koupi mohl mít zájem i cloudový gigant Microsoft, ve kterém dříve pracoval i její spoluzakladatel Daniel Dines. UiPath chce pomocí IPO vybrat alespoň 15 miliard dolarů.
Poznámka
Ticker: PATH
Burza: New York Stock Exchange
IPO proběhlo: 21. dubna 2021
Ocenění: 15 miliard dolarů a více
4. Coinbase (COIN) – IPO proběhlo: 14. dubna 2021
Největší kryptoměnová směnárna v USA Coinbase má za sebou poměrně bouřlivý rok, a to nejen kvůli četným kontroverzím okolo její zaměstnanecké politiky, ale i stoupající ceně Bitcoinu. Společnost navíc expandovala i na pole institucionálních investic, čímž získala brokerskou platformu Tagomi.
Ze svého IPO chce Coinbase vytěžit více než 8 miliard dolarů, což však mohou podle samotného CEO společnosti Briana Armstronga ohrozit případné regulace ze strany amerických úřadů. Coinbase si ke vstupu na burzu vybrala přímý úpis akcií.
Poznámka
Ticker: COIN
Burza: Nasdaq
IPO proběhlo: 14. dubna 2021
Ocenění: 8 miliard a více
5. Southeastern Grocers (SEGR) – Pozastaveno
Southeastern Grocers (SEGR) je jednou z dalších společností, která se na akciový trh nepodívá poprvé. Své akcie nabídla investorům již v roce 2015, tedy konkrétně dva roky poté, co vznikla jako dceřiná společnost LSF5 BI-LO Holdings.
V roce 2018 společnost přišla o schopnost splácet své dluhy a přistoupila k bankrotu. O dva roky později se jí podařilo většinu dluhů splatit a rozšířit svoji síť supermarketů o úctyhodných 420 kamenných obchodů Bi-Lo, Winn-Dixie, Harvways a Fresco y Más v sedmi státech USA. Společnost navíc očekává, že by vydáním svého IPO měla získat až 500 milionů dolarů.
Poznámka
Ticker: SEGR
Burza: NYSE
Datum IPO: Vydání je prozatím pozastaveno
Ocenění: 500 milionů dolarů
6. DataBricks
DataBricks byla založena v roce 2013 zakladateli jiné cloudcomputingové platformy s názvem Apache Spark. Hlavním cílem společnosti je nabídnout svým zákazníkům snadnou analýzu dat a vytváření predikcí a modelů pomocí AI nástrojů. To se jí bezpochyby úspěšně daří, což potvrzuje i její podpora ze strany technologického gigantu Microsoftu.
V roce 2019 se společnosti podařilo vygenerovat čistý zisk ve výši 900 milionů dolarů, což zvýšilo i její tržní ohodnocení, které se v současnosti pohybuje okolo 6,2 miliard dolarů. Pokud doopravdy dojde k vydání IPO mohlo by se její ocenění několikanásobně zvýšit. Samotná společnost očekává velký zájem ze strany investorů, kteří v minulém roce investovali například i do jednoho z nejočekávanějších IPO akcií Snowflake. Podle posledních informací je možné, že se společnost rozhodne přistoupit k přímému úpisu akcií.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: první polovina roku 2022
Ocenění: 38 miliard dolarů
7. Atotech (ATC) – IPO proběhlo: 4. února 2021
Německá společnost Atotech (ATC), která spadá do vlastnictví Carlyle Group, chtěla zpočátku vydat své IPO už v první polovině roku 2020. Následně změnila názor kvůli šířící se pandemii koronaviru a přesunula jej na tento rok, kdy by pomocí něj měla získat přibližně 1 miliardu dolarů.
Od roku 1993 se společnost zaměřuje na výrobu chemikálií a vybavení pro technologické, automobilové, ale i stavební společnosti. V současnosti je její výroba rozložená hned do několika továren ve více než 40 zemích včetně Číny, Španělska, Slovenska a České republiky. V roce 2019 společnost vykázala tržby ve výši 877 milionů dolarů a čisté příjmy v hodnotě 12 milionů dolarů. Ze svého IPO by mohla vytěžit 1 miliardu dolarů.
Poznámka
Ticker: ATC
Burza: NYSE
IPO proběhlo: 4. února 2021
Ocenění: 498 milionů dolarů
8. Robinhood (HOOD) – IPO proběhlo: 29. července 2021
Robinhood se v posledních letech stal nepochybně jednou z nejoblíbenějších, ale zároveň i nejkontroverznějších společností na poli investování. Pokud by vás zajímala více, přečtěte si také náš detailní pohled na platformu Robinhood.
Od roku 2013, kdy byl založen, získal více než 10 milionů uživatelů především z řad začínajících investorů, přičemž v minulém roce jich jen během prvního čtvrtletí přibyli další 3 miliony.
S růstem popularity rostla i tržní hodnota společnosti, která se v současnosti pohybuje okolo 7,5 miliardy dolarů. Robinhood si jako svého hlavního upisovatele vybral Goldman Sachs, díky čemuž by z IPO měl vytěžit až 20 miliard dolarů.
Společnost 23. března již podala předběžnou žádost o IPO. Podrobnější informace včetně data, kdy by měla vstoupit na burzu, nejsou však známé.
Poznámka
Ticker: HOOD
Burza: Nasdaq
IPO proběhlo: 29. července 2021
Ocenění: 32 miliard dolarů
9. Instacart (ICART)
Instacart (ICART) si značně polepšil v minulém roce díky pandemii koronaviru, která mu přinesla velký zájem ze strany spotřebitelů. Ti chtěli využít jeho služeb dodávek potravin a spotřebního zboží přímo k nim domů. Společnosti nahrává i fakt, že více než 85 % domácností v USA má přístup k jejím službám.
V současnosti je její tržní hodnota na 13,7 miliardách dolarů. Právě kvůli růstu tržeb se společnost rozhodla přistoupit k IPO o hodnotě 30 miliard dolarů. Kromě úspěchů však čelí i soudnímu sporu ohledně poplatků za služby, který by mohl mít vliv na výsledek celého IPO.
Poznámka
Ticker: ICART
Burza: N/A
Datum IPO: koncem roku 2022
Ocenění: 30 miliard dolarů
10. Oscar Health (OSCR) – IPO proběhlo: 3. března 2021
Společnost Oscar Health vznikla v roce 2012 jako pouhý nápad tří spolužáků z Harvardu, kteří se rozhodli vytvořit úplně nový druh zdravotního pojištění založeném na špičkových technologiích.
Za svoji dobu působení získala společnost více než 1,5 miliardy dolarů a v současnosti se může těšit z 420 000 spokojených členů. K ještě větším výkonům by jí mohlo pomoci i partnerství se společností Cigna, která poskytuje pojištění malým podnikům.
Poznámka
Ticker: OSCR
Burza: NYSE
IPO proběhlo: 3. března 2021
Ocenění: 1,4 miliardy
11. Flipkart
Flipkart, vlastněný americkým gigantem Walmart, je indickým maloobchodním prodejcem, který si vysloužil během pandemie značnou pozornost. Ve své rodné zemi se navíc těší i značné oblibě, přičemž ovládá přibližně 66 % celého místního trhu.
K úpisu svého IPO si společnost vybrala Goldman Sachs, skrze níž by mohla získat až 10 miliard dolarů, čímž by ocenění společnosti vzrostlo na 40 miliard dolarů. Na rozdíl od Amazonu se Flipkart daří generovat poměrně vysoké tržby z prodeje oblečení poté, co spojil síly v roce 2014 se společností Myntra. I přesto čelí vyšetřování protimonopolních regulačních orgánů. Podle posledních informací zvažuje společnost vstup na burzu prostřednictvím SPAC.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: prosinec 2022
Ocenění: 10 miliard dolarů
12. Nextdoor (KIND) – IPO proběhlo: 8. listopadu 2021
Nextdoor byl založen v roce 2008 jako aplikace zajišťující neustálé propojení mezi sousedy. Skrze ni mohou vzájemně komunikovat prakticky o čemkoli včetně svolávání akcí, hledání ztracených mazlíčků, sdílet o nečekaných událostech či prodeji různého zboží. V současnosti jsou služby společnosti dostupné v 11 zemích pro 268 000 čtvrtí, včetně čtvrtiny domácností v USA. Pomocí IPO by společnost měla získat 4 až 5 miliard dolarů.
Poznámka
Ticker: KIND
Burza: NYSE
IPO proběhlo: 8. listopadu 2021
Ocenění: 4,3 miliardy dolarů
13. Stripe
Fintechová společnost Stripe založená v roce 2010 nabízí jednoduché a rychlé zpracování online plateb prostřednictvím svého softwaru Stripe Payments pro e-commerce společnosti a mobilní aplikace.
Stripe byl v minulém roce i jednou ze společností, která profitovala na probíhající pandemii koronaviru, načež zaznamenala i 80% nárůst online plateb během prvního čtvrtletí minulého roku. Ze svého IPO chce společnost vytěžit 70 až 100 miliard dolarů, čímž by se mohlo jednat i o jeden z největších primárních úpisů akcií v tomto roce.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: konec roku 2022
Ocenění: 70 až 100 miliard dolarů
14. DarkTrace (DARK) – IPO proběhlo: 30. dubna 2021
Britská společnost DarkTrace založená v roce 2013 se do povědomí dostala především kvůli své specializaci na kybernetickou bezpečnost. Dobrou zprávou pro společnost jsou minulé debuty podobných společností jako například Crowdstrike, po jejíchž akciích se hned první den zaprášilo.
Černým Petrem je pro DarkTrace její největší investor Mike Lynch, který byl v minulém roce obviněn z podvodů s cennými papíry. Jejího IPO bychom se mohli dočkat již v prvním čtvrtletí tohoto roku, kdy chce jejím prostřednictvím získat až 5 miliard dolarů.
Poznámka
Ticker: DARK
Burza: London Stock Exchange
IPO proběhlo: 30. dubna 2021
Ocenění: 5 miliard dolarů
15. ThoughtSpot
ThoughtSpot byl založen v roce 2012 jako jedna z AI platforem nabízející společnostem analýzu velkého objemu dat během několika vteřin. Společnost se stala jednou z vedoucích platforem v tomto odvětví, k čemuž jí pomohl i jeden ze spoluzakladatelů Amit Prakash, který v minulosti pracoval například i na projektu AdSense od Googlu či Microsoft Bing.
Celé odvětví navíc zaznamenává velký zájem z řad technologických gigantů, což potvrzuje například i nedávná akvizice Albhabetu se společností Looker za 2,6 miliard dolarů. Společnost chce na akciovém trhu těžit i z loňského zájmu o IPO Snowflake, které se jí v mnoha ohledech podobá. V současnosti se tržní hodnota ThoughtSpot pohybuje okolo 2 miliard dolarů.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: podzim 2022
Ocenění: N/A
16. Ascensus
Americká společnost Ascensus působí na trhu již od roku 1980, kdy pod názvem The Barclay Group rozjela své podnikání v 401 (k) důchodovém pojištění, které je z části sponzorováno i zaměstnavateli. Společnost díky četným fúzím působí také jako provozovatel 529 vysokoškolských fondů. Podle jejich slov spravuje aktiva v hodnotě více než 374 miliard dolarů. Prostřednictvím IPO by chtěla získat alespoň 3 miliardy dolarů.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: 2022
Ocenění: 3 miliardy dolarů
17. ThredUp (TDUP) – IPO proběhlo: 30. března 2021
ThredUp je společností zabývající se prodejem zboží z druhé ruky, která se s velkou pravděpodobností vydá na akciové trhy. Na rozdíl od svého největšího konkurenta Poshmark, který propojuje prodejce se zákazníky, funguje ThredUp jako běžný bazar nabízející použité zboží (především oblečení). Současné ohodnocení společnosti se pohybuje okolo 670 milionů dolarů.
Poznámka
Ticker: TDUP
Burza: Nasdaq
IPO proběhlo: 30. března 2021
Ocenění: 1,3 miliardy
18. AppLovin (APP) – IPO proběhlo: 15. dubna 2021
AppLovin se řadí mezi jedny z mála společností, které jsou ziskové, přičemž je nutné uznat, že konkrétně této společnosti se daří tvořit zisky již od jejího založení v roce 2012. AppLovin se od té doby podařilo vybudovat rozsáhlou platformu k vytváření, správě a zpeněžení her.
Její součástí je navíc i herní studio s názvem Lion Studios. V současnosti společnost denně disponuje více než 750 miliony aktivních uživatelů. Do karet jí hraje i loňský úspěch IPO gamingové společnosti Unity a stále se zvyšující zájem investorů o celý gamingový průmysl.
Poznámka
Ticker: APP
Burza: NASDAQ
IPO proběhlo: 15. dubna 2021
Ocenění: 1 miliarda dolarů
19. Chime
Fintechová společnost Chime nabízející své služby prostřednictvím mobilní aplikace má v současnosti na kontě více než 8 milionů zákazníků. Společnost vytváří zisky především na mezibankovních poplatcích. V současnosti je tržní hodnota Chime na 14,5 miliardách dolarů, což ji řadí mezi jedny z nejcennějších fintech společností na trhu.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: 2022 – 2023
Ocenění: 10 až 15 miliard dolarů
20. Lucid Motors (LCID)– IPO proběhlo: 26. července 2021
Americká společnost Lucid Motors se řadí mezi jedny z dalších nadějných jmen na trhu s elektromobily. Od svého založení v roce 2007 si prošla dlouhou přeměnou ze společnosti pro vývoj elektrobaterií na výrobce luxusních elektromobilů.
Ty mají navíc disponovat i technologií, která jejím uživatelům zaručuje mnohem delší dojezd než konkurence. Společnost již oznámila, že na burzu vstoupí pomocí SPAC neboli speciální akvizice se společností Churchill Capital.
Poznámka
Ticker: LCID
Burza: NASDAQ
IPO proběhlo: 26. července 2021
Ocenění: 4,6 miliardy dolarů
21. Epic Games
Gamingová společnost Epic Games je známá především jako tvůrce populární hry Fornite, která má v současnosti více než 350 milionů registrovaných uživatelů. Jelikož je možné hrát hru zadarmo, generuje společnost zisky především za nákupy vylepšení a dalších nástrojů.
Od svého založení v roce 1991 vytvořila společnost více než 50 her, čímž si vybudovala i poměrně širokou základnu uživatelů. Epic Game je v současnosti z přibližně 40 % vlastněná největší gamingovou společností Tencent Holdings, přičemž její tržní ohodnocení dosahuje 17,3 miliard dolarů.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: 2022
Ocenění: 28 miliard dolarů
22. SpaceX (Starlink)
SpaceX založená v roce 2002 Elonem Muskem chystá podle posledních informací IPO pro svůj projekt Starlink, který má za úkol vytvořit pomocí více něž 12 000 družic širokopásmové internetové připojení. Společnost má ve vesmíru umístěno již 240 z nich, přičemž úplné dokončení celého projektu je očekáváno až v roce 2027.
Ocenění celého projektu se navíc pohybuje okolo 33 miliard dolarů. Samotný Elon Musk chce k IPO přistoupit poté, co se Starlink podaří vytvořit stabilní cash flow. Prozatím není jasné, zda se akcií Starlinku dočkáme již v tomto roce, nebo později, ale i tak zůstává rok 2021 stále ve hře.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: rok 2022 nebo 2023
Ocenění: N/A
23. Rivian (RIVN) – IPO proběhlo: 9. listopadu 2021
Rivian Automotive je kalifornský výrobce elektromobilů, který začal psát svoji historii teprve v roce 2009. Ve svém portfoliu má podobně jako jeho konkurence sportovní vozy a pickupy, jejichž cena se v průměru pohybuje okolo 70 000 dolarů a dokážou ujet na jedno nabití cca 480 km.
Největším vzorem společnosti je samotná Tesla (NASDAQ: TSLA), od které se inspiruje hned v několika krocích včetně přímého prodeje automobilů svým zákazníkům. Mezi investory společnosti se řadí například T. Rowe Price (NASDAQ: TROW) nebo Amazon (NASDAQ: AMZN), díky kterým vybrala již 2,5 miliardy dolarů. Více se o plánovaném IPO Rivian Automotive můžete dočíst v našem článku.
Poznámka
Ticker: RIVN
Burza: NASDAQ
IPO proběhlo: 9. listopadu 2021
Ocenění: 127,3 miliard dolarů
24. Freetrade
Britský startup Freetrade se snaží svými službami vyrovnat podobným platformám jako Robinhood či TD Ameritrade. Od roku 2015 nabízí svým více než 600 000 uživatelům možnost obchodovat s americkými a britskými akciemi a ETF. Ty mohou nakupovat nejen za nulové poplatky, ale i v podobě takzvaných frakčních akcií, čímž získají možnost investovat i do drahých titulů, mezi které se řadí například Apple či Amazon.
Na rozdíl od Robinhoodu (který jsme uvedli na 8. místě tohoto kalendáře) nevydělává společnost na přeprodeji informací velkým společnostem na Wall Street, ale naopak většina jejího zisku závisí na předplatném Freetrade Plus. Ohodnocení společnosti se v současnosti pohybuje okolo 366 milionů dolarů. Ve druhém kole financování se Freetrade podařilo vybrat 69 milionů dolarů.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: 2022 – 2023
Ocenění: N/A
25. Equinox (EQX) – IPO proběhlo: 8. září 2021
Americká společnost Equinox zaměřující se na fitness a zdravotní životní styl byla založena již v roce 1991. Od té doby se rozrostla v jednoho z lídrů ve svém odvětví, kdy provozuje více než desítku lifestylových značek a operuje ve 300 městech v USA, Kanadě a Velké Británii. V posledním roce se společnost zaměřila především na rozšíření své nabídky digitálních služeb a produktů pro domácí posilovny.
Klíčová je pro společnost síť posiloven a klubů, které byly po dobu pandemie koronaviru uzavřeny. S rostoucí proočkovaností americké populace je však očekáváná velká poptávka po jejích službách, což zákonitě povede i k růstu tržeb. Podle posledních informací se společnost rozhodne vstoupit na burzu skrze SPAC, přičemž bude cílit na ohodnocení ve výši 9 miliard dolarů.
Poznámka
Ticker: EQX
Burza: NYSE
IPO proběhlo: 8. září 2021
Ocenění: 9 miliard dolarů
26. Sofi (SOFI) – IPO proběhlo: 1. června 2021
Social Finance neboli Sofi je, jak už název napovídá, finanční společnost založená v roce 2011, kdy jejím cílem bylo především refinancování studentských půjček. Od té doby svoji nabídku služeb rozšířila i o obchodování s akciemi a kryptoměnami či poskytování půjček a hypotečních úvěrů.
Společnost v tomto roce bude nově nabízet svým uživatelům možnost nákupu akcií při IPO. Sofi si pro vstup na burzu vybrala SPAC, kterou by měla být společnost Social Capital Hedosophia Corp V. Po dokončení akvizice by společnost mohla dosáhnout na ohodnocení ve výši 8,65 miliard dolarů.
Poznámka
Ticker: SOFI
Burza: NASDAQ
IPO proběhlo: 1. června 2021
Ocenění: více než 3 miliardy dolarů
27. Fresh Market
Fresh Market je americký provozovatel sítě supermarketů s čerstvými potravinami, který byl založen v roce 1982. Poprvé k IPO přistoupil již v roce 2010, prostřednictvím kterého získal 290 milionů dolarů. O šest let později podepsal dohodu se společností Apollo Global Management (NYSE: APO), která ho koupila za 1,36 miliardy dolarů.
Po celou dobu měl však velké problémy s konkurenceschopností a jen těžko se dokázal vyrovnat společnostem jako Kroger (NYSE:KR) a Whole Foods. Právě proto se rozhodl snížit počet obchodů ze 186 na 159 a raději se zaměřil na rozšíření online služeb o rozvoz přímo do domu a možnost vyzvednutí objednávky na prodejně. V návaznosti na to jeho tržby v minulém roce vzrostly o 20 %. Společnost aktuálně vlastní 187 milionů dolarů v hotovosti a předpokládá se, že i tento rok vygeneruje pozitivní cashflow.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: konec roku 2022
Ocenění: N/A
28. NerdWallet (NRDS) – IPO proběhlo: 4. listopadu 2021
NerdWallet provozuje web a aplikaci nabízející služby spojené s finančním poradenstvím, které využívá více než 100 milionů klientů. Oba projekty jí podle jejích slov vydělávají v průměru 150 milionů dolarů ročně.
Společnost staví své podnikání na četných fúzích a akvizicích. Jednou z nich byla i loňská akvizice s newyorskou společností Fundera, která pomáhá malým podnikům najít dostupné půjčky pro financování jejich podnikání.
Poznámka
Ticker: NRDS
Burza: NASDAQ
IPO proběhlo: 4. listopadu 2021
Ocenění: 1,2 miliardy dolarů
29. Discord
Discord je platforma umožňující svým uživatelům komunikovat skrze hlasové zprávy, videohovory či textové zprávy, a to jak v soukromých chatech, tak i malých komunitách nazývaných “servers”.
Během roku 2020 se zvýšil jeho počet uživatelů na 140 milionů a výnosy raketově vzrostly z 5 milionů dolarů na 130 milionů dolarů. O jeho potenciálu vypovídá i nedávná nabídka Microsoftu (NASDAQ: MSFT), který chtěl společnost odkoupit za 10 miliard dolarů, Discord ji však odmítl.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: Konec roku 2022
Ocenění: 15 miliard dolarů
30. Authentic Brands
Authentic Brands je americká společnost založená v roce 2010, která se věnuje správě širokého portfolia značek včetně Nautica, Forever 21 či Sports Illustrated. Mimoto vlastní i práva na jméno Elvise Presleyho a Marilyn Monroe.
Jejím cílem je i nadále provádět akvizice se značkami, které disponují vysokým potenciálem. Jednou z nich je i značka Reebok, kterou společnost odkoupila za 2,5 miliardy od Adidas AG (ETR: ADS). Aktuálně tedy vlastní více než 30 značek a spolupracuje se 700 partnery po celém světě. Nově nabyté finance chce využít převážně na podporu svého podnikání a splacení části dluhu.
Poznámka
Ticker: AUTH
Burza: NYSE
Datum IPO: 2022 až 2024
Ocenění: 100 milionů dolarů
31. Impossible Foods
Impossible Foods je společnost založená v roce 2011, která se zabývá výrobou náhražek masa. Své produkty dodává do předních fastfoodových řetězců včetně Burger King či Starbucks.
V roce 2020 dosáhla tržeb okolo 7 miliard dolarů. S vysokou pravděpodobností bude následovat trend ostatních společností a vstoupí na burzu prostřednictvím SPAC. Mezi její investory se řadí známé tváře jako Bill Gates, Serena Williams, Katy Perry či Jay-Z.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: Konec roku 2022
Ocenění: 7 miliard dolarů
32. Toast (TOST) – IPO proběhlo: 11. listopadu 2021
Toast je mladá softwarová společnost, která se snaží restauracím nabídnout nové a inovativní způsoby placení a obsluhování. Toho dociluje pomocí svého softwaru, který je velmi jednoduchý, ale zároveň nabízí možnost objednání jídla nejen osobně, ale i online či přes telefon.
Kromě toho je software navržen tak, aby podporoval i klientské slevy či různé marketingové programy. V návaznosti na to se velká část restaurací začala odklánět od konkurence a raději přešla k Toastu, jehož tržby rostou raketovou rychlostí.
Poznámka
Ticker: TOST
Burza: NYSE
IPO proběhlo: 11. listopadu 2021
Ocenění: 20 miliard dolarů
33. Stronghold Digital Mining (SDIG) – IPO proběhlo: 19. října 2021
Stronghold Digital Mining je kryptoměnová těžařská společnost, která k těžení využívá zásadně alternativní zdroje energií. V tomto případě využívá odpad produkovaný při těžbě uhlí. Společnost aktuálně disponuje okolo 1 800 počítači určených pro těžbu kryptoměn, jejichž výkon se pohybuje okolo 85 petahash za sekundu (PH/s). Ty chce však v blízké budoucnosti nahradit dalšími 27 300 počítači s vyšší výkonností.
Poznámka
Ticker: SDIG
Burza: NASDAQ
IPO proběhlo: 19. října 2021
Ocenění: 127 milionů dolarů
34. Republic Airways
Je americká letecká společnost, která spolupracuje s aerolinkami American Airlines, Delta Airlines (NYSE: DAL) či United Airlines (NASDAQ: UAL). Aktuálně disponuje flotilou o 220 letadlech, a to i přesto, že se ji teprve v roce 2017 podařilo dostat z bankrotu. Pomocí nabytých financí chce zvýšit především svoji konkurenci schopnost oproti ostatním aerolinkám jako je SkyWest Airlines (NASDAQ: SKYW) a Mesa Air (NASDAQ: MESA).
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: N/A
Ocenění: N/A
35. Warby Parker (WRBY) – IPO proběhlo: 29. září 2021
Warby Parker byl založen v roce 2010 se záměrem vyrábět designové a zároveň dostupné brýle. Podle posledních průzkumů prodeje brýlí meziročně klesají. To se ale netýká Warby Parker jehož výnosy do srpna letošního roku vzrostly o 33 % na 487 milionů dolarů.
Jeho esem v rukávu je především jeho obchodní model, podle kterého prodává brýle převážně online. Své služby navíc rozšířil i o možnost vyzkoušení několika kusů brýlí v pohodlí domova či speciální aplikaci pro jejich virtuální odzkoušení. Společnost se chystá vstoupit na burzu prostřednictvím přímého zalistování.
Poznámka
Ticker: WRBY
Burza: NYSE
IPO probběhlo: 29. září 2021
Ocenění: 4,5 miliard dolarů
36. Allbirds (BIRD) – IPO proběhlo: 3. listopadu 2021
Allbirds je americký výrobce obuvi, který se snaží drtivou většinu svých produktů vyrábět z “eco-friendly” materiálů. Podle samotných slov společnosti je uhlíková stopa vyprodukovaná pří výrobě jednoho páru o 30 % nižší než u klasických bot. Aktuálně své výrobky prodává prostřednictvím svého vlastního e-shopu a 27 obchodů v 8 zemích. V roce 2020 vzrostly jeho výnosy ze 193,7 milionů dolarů na 219,3 milionů dolarů.
Poznámka
Ticker: BIRD
Burza: NASDAQ
IPO proběhlo: 3. listopadu 2021
Ocenění: 100 milionů dolarů
37. Reddit
Reddit je sociální síť založená v roce 2005, kterou denně využívá 52 milionů lidí po celém světě. V roce 2006 byla koupena společností Condé Nast za 10 milionů dolarů a o 5 let později vytvořila z Redditu její mateřská společnost Advance Publications nezávislou společnost.
Aktuálně Reddit disponuje více než 130 000 tisíci fóry a komunitami, díky čemuž je i 19. nejnavštěvovanější stránkou na internetu. V roce 2020 vzrostl počet denních uživatelů o 44 %. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 společnost vygenerovala výnosy ve výši 100 milionů dolarů, což se rovná výnosům za celý rok 2019.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: konec roku 2022
Ocenění: 15 miliard dolarů
38. Better.com
Better.com je online platforma usnadňující uživatelům proces nákupu nemovitostí včetně žádosti o poskytnutí hypotečního úvěru. Společnost byla založena v roce 2014 s vidinou revoluce na trhu s nemovitostmi.
Toho mimo jiného docílila i četnými akvizicemi, které tvoří velkou část její obchodní strategie. Podle posledních informací se společnost chystá vstoupit na burzu prostřednictvím SPAC.
Poznámka
Ticker: N/A
Burza: N/A
Datum IPO: čtvrté čtvrtletí 2022
Ocenění: 8 miliard dolarů
39. Virgin Orbit (VORB) – IPO proběhlo: 30. prosince 2021
Virgin Orbit je dceřiná společnost Virgin Group založená v roce 2017. Jejím úkolem je poskytnout satelitní síť zákazníkům nejen pro komerční, ale i vojenské účely. Mezi její zákazníky se řadí například U.S. Space Force nebo britská Royal Air Force.
Oproti svým konkurentům SpaceX a Blue Origin využívá jiný způsob dopravy satelitů na orbit země. Namísto raketoplánů používá letadla Boeing 747, na jejichž podvozku jsou umístěny rakety. Ty při dosažení správné výšky samy zažehnou motory a dopraví satelit na místo. Podle společnosti je tento způsob mnohem efektivnější a především flexibilnější. Ke vstupu na burzu si vyprala SPAC, a to konkrétně společnost NextGen (NASDAQ: NXGN).
Poznámka
Ticker: VORB
Burza: NASDAQ
IPO proběhlo: 30. prosince 2021
Ocenění: 3,7 miliardy dolarů
Jaký je váš názor na uvedené IPO? Investujete do některého z nich nebo máte nějaký tip na další zajímavé IPO? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem.
Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.
Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.