Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jste úplný nováček a chcete začít investovat do akcií? Pro začátek zkuste tyto 3 společnosti

Jste úplný nováček a chcete začít investovat do akcií? Pro začátek zkuste tyto 3 společnosti

Jste úplný nováček a chcete začít investovat do akcií? Pro začátek zkuste tyto 3 společnosti
Zdroj: depositphotos.com

Nákup a držení akcií skvělých společností po mnoho let je ověřený způsob, jak rozšířit své bohatství. Mnozí lidé přehlížejí sílu složeného úročení a to, jak pravidelná investice několika stovek korun měsíčně do nejlepších světových firem může proměnit malý počáteční vklad v obrovské částky v pokročilém období života.

Pro představu se podívejme, proč by Alphabet, mateřská společnost Google, Apple a Netflix mohly být třemi skvělými akciemi, které může koupit i nováček na akciovém trhu.

1. Alphabet

Vývoj ceny akcií Google (Alphabet) za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Google je jednou z nejhodnotnějších značek na světě. Na Gmail, Google kalendář, Google disk a další aplikace pro zvýšení produktivity se v roce 2020 i 2021 spoléhaly více než 2 miliardy uživatelů. Vyhledávač Google je jako zpoplatněný most na internet, až na to, že účet platí inzerenti, nikoli uživatelé. Alphabet generuje 81 % svých celkových příjmů z reklamy, což mu umožňuje poskytovat spotřebitelům obrovskou hodnotu zdarma.

Prodej digitální reklamy je velmi výnosný byznys poskytující společnosti dostatek prostředků na investice do zajímavých růstových příležitostí, které Google nazývá „Other Bets“. Jednou z nich je projekt autonomních vozidel Waymo. Google je také jedním z předních poskytovatelů cloudových služeb pro podniky. Ačkoli služba Google Cloud zatím není zisková, je třetí v podílu na trhu za společnostmi Amazon a Microsoft a dává Alphabetu předpoklady k velkému dlouhodobému růstu na rozvíjejícím se trhu cloudových služeb.

Jednou z charakteristik, kterou je důležité hledat u dobré investice, je schopnost společnosti produkovat stabilní růst volného peněžního toku, což umožňuje podniku neustále reinvestovat peníze do nových příležitostí. Společnost vygenerovala za poslední rok při tržbách 239 miliard dolarů neuvěřitelných 65 miliard dolarů volného peněžního toku. To je více než dvojnásobek volného peněžního toku, který vygenerovala před pěti lety. To svědčí o potenciálu akcií Alphabet i nadále přinášet investorům dlouhodobě skvělé výnosy.

2. Apple

Vývoj ceny akcií Apple za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Operační systém Android společnosti Google ovládá majoritní podíl na trhu s chytrými telefony, ale žádný výrobce telefonů se netěší větší loajalitě zákazníků než Apple. Historie této ikonické značky by mohla být dokonalou případovou studií toho, jak může společnost vzít komoditní výrobek a díky pozornosti věnované designu, balení výrobku a marketingu vytvořit velmi silnou spotřebitelskou značku, která osloví jako investora i Warrena Buffetta.

Kromě toho, že Apple umí navrhovat elegantní hardware, si uživatele také získává řadou služeb, díky nimž iPhony, Macy a iPady dokonale spolupracují a tvoří dohromady komplexní ekosystém. Zatímco iPhone je největším zdrojem příjmů společnosti, prodej digitálních služeb (např. Apple Music, App Store, Apple TV+) představuje jednu z nejrychleji rostoucích kategorií, která pravděpodobně převezme do budoucna roli hlavního katalyzátoru růstu akcií Apple.

Špičková značka pomáhá Applu prodávat produkty za prémiové ceny, což se projevuje ve výsledcích hospodaření technologického giganta. Ve fiskálním roce 2021 (končícím 25. 9. 2021) vygeneroval 92 miliard dolarů volného peněžního toku při tržbách 365 miliard dolarů.

Zájem o upgrade na iPhony podporující 5G sítě by měl v příštím roce vyvolat silnou poptávku, která už se začíná projevovat. Vedení společnosti při příležitosti oznamování hospodářských výsledků za čtvrté fiskální čtvrtletí oznámilo, že zaznamenalo nadšenou odezvu na novou řadu iPhonů 13. Tržby z prodeje iPhonů vzrostly ve čtvrtletí končícím v září, které zahrnovalo první prodeje iPhonů 13, meziročně o 46 %.

Silná značka a rostoucí základna 1,65 miliardy aktivních zařízení činí ze společnosti Apple skvělou investici pro každého investora, včetně nováčka na akciovém trhu (pokud zapadá do investiční strategie).

3. Netflix

Vývoj ceny akcií Netflix za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Netflix vytvořil nejširší nabídku originálních filmů ze všech streamovacích služeb, což se odráží v jeho rostoucí základně 213 milionů předplatitelů. Investoři, kteří akcie Netflix nakoupili před 10 lety, si mohou gratulovat, ale vzhledem k tomu, že celkový počet předplatitelů online video služeb dosáhl v roce 2020 1,1 miliardy, může Netflix růst ještě dlouho.

Společnost i nadále prokazuje schopnost zvyšovat počet předplatitelů díky novým hitům. V září byl uveden nový korejský seriál Squid Game, který se stal nejúspěšnějším seriálem Netflixu vůbec – za první měsíc jej sledovalo 142 milionů domácností. A co je nejdůležitější, seriál pomohl Netflixu ve čtvrtletí přidat 4,4 milionu nových předplatitelů.

Největší streamovací platforma má předpoklady k tomu, aby nabídla v roce 2022 hitparádu nového atraktivního obsahu, včetně velmi očekávané čtvrté série seriálu Stranger Things, jejíž vydání je naplánováno na léto příštího roku. Vzhledem k tomu, že vedení společnosti očekává, že od příštího roku bude mít společnost kladné volné peněžní toky, je skvělá doba na zvážení investice do této špičkové akcie z oblasti streamingu.

Naše tipy výše berte jako inspiraci. Pokud byste koupi zvažovali, nezapomeňte tyto akcie podrobit vlastní kritice a zhodnotit, zda jsou v souladu s vaší individuální strategií.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo