Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jsou české akcie lepší investicí než index S&P 500? | Burza s odstupem

Index S&P 500 začátkem roku padá, co je důvodem? Jak se budou americké akcie vyvíjet v letošním roce? Do jakých titulů se vyplatí letos investovat?

Publikováno
Jsou české akcie lepší investicí než index S&P 500? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou první týden letošního roku a opět to nebyla nuda. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč se propadaly americké i evropské akcie, které akcie by letos měly zářit a co bude hýbat trhem s kryptoměnami v následujícím týdnu.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie začaly rok 2024 poklesem

Americké akcie odevzdaly část solidních zisků z posledních několika týdnů. Zdálo se, že se investoři přesunuli do sektorů, které v roce 2023 zaostávaly, včetně veřejných služeb, energetiky, spotřebního zboží a zdravotní péče.

Pokles akcií společnosti Apple po snížení hodnocení analytiků pak zatížil index Nasdaq 100 s velkým podílem technologických akcií. Indexy akcií se střední a malou tržní kapitalizací pak také klesly více než široký trh. Na rozdíl od indexu Dow Jones, který se propadl minimálně.

Zdálo se, že se na začátku obchodování v roce 2024 na náladě podepsaly geopolitické obavy. Před nadcházejícími volbami na Tchaj-wanu čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že sjednocení vlasti je historickou nevyhnutelností. Investoři se také zřejmě obávali další eskalace napětí v Rudém moři, kam Írán vyslal válečnou loď a USA potopily útočící lodě vyzbrojené húthijskými povstalci z Jemenu.

Ekonomický kalendář týdne nabídl smíšené důkazy o dynamice americké ekonomiky na vstupu do nového roku. V úterý agentura S&P Global snížila svůj ukazatel prosincové výrobní aktivity, který naznačil nejrychlejší tempo poklesu od srpna. Na druhé straně obdobný ukazatel Institutu pro řízení dodávek (ISM), zveřejněný ve středu, ukázal, že aktivita továren v tomto měsíci vzrostla více, než se očekávalo. Průzkumy obou firem naznačily pokračující expanzi v sektoru služeb, i když v případě ISM podstatně pomalejším tempem, než se očekávalo.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v roce 2024

Co se obvykle děje s indexem S&P 500 po úspěšném roce?

V roce 2023 vzrostl index S&P 500 o 24 % poté, co rok předtím klesl o 19 %. Nyní je otázkou, co bude následovat?

Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management analyzoval výnosy indexu S&P 500 a našel 16 případů během 40 let, kdy index S&P 500 zaznamenal po sobě jdoucí dvouciferný růst. To je 40 % případů.

A v šesti z těchto případů zaznamenal S&P 500 dvouciferný růst ve třech nebo čtyřech po sobě jdoucích letech, což znamená, že rok 2024 by se mohl stát dalším velkým rokem pro S&P 500. Nebo se může také ukázat jako propadák…

Co tedy mohou investoři v roce 2024 očekávat?

Pokud to bude propadák, pravděpodobně to nebude kvůli něčemu, co očekáváte. Bylo téměř nemožné předpovědět boom umělé inteligence v roce 2023, a málokdo předvídal bezprecedentní rally amerických akciových trhů na konci roku 2023 (zejména ne Wall Street).

Existuje milion věcí, které se mohou pokazit, ale také miliony věcí, které se mohou podařit. Svět je ze své podstaty nepředvídatelný. Jak tedy ze situace vybruslit? Investujte pravidelně s dlouhým investičním horizontem a nenechte se zlákat potenciálními výnosy obchodů s finanční pákou.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 v loňském roce

Rok 2023 byl pro společnost Meta nejlepším rokem v historii, ale rok 2024 by mohl být podobný

Rok 2022 měl být pro Facebook rokem nové invence. Místo toho nový název společnosti a drahý experiment s metaversem v hodnotě 25 miliard dolarů poslal jeho akcie o 64 % dolů, což byl nejhorší rok v historii společnosti.

To se však v roce 2023 rychle obrátilo, protože společnost Meta po propuštění více než 20 tisíc zaměstnanců vylétla o 184 % a dosáhla svého nejlepšího roku.

  • Hlavní činnost společnosti, digitální reklama, zaznamenala v roce 2023 nejrychlejší růst od doby, co je společnost veřejně obchodovaná – v poslední zprávě o výsledcích vzrostla meziročně o více než 23 %.
  • Meta v roce 2023 také využila boomu umělé inteligence a zavázala se, že z ní v roce 2024 udělá největší oblast investic. Zároveň spustila funkce generativní umělé inteligence na Instagramu, WhatsAppu a Facebooku.

Výhled do budoucna: Generální ředitel Mark Zuckerberg za poslední dva měsíce prodal akcie Meta v hodnotě 428 milionů dolarů. Řada investorů, včetně hedgeového fondu Satori, který se zaměřuje na technologie, jsou však nadále nakloněni této společnosti – označili ji za druhou nejlepší volbu pro rok 2024. To je druhý rok po sobě, kdy se společnost Meta dostala na jejich seznam.

Vývoj ceny akcií Meta v loňském roce

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Evropské akcie v první týdnu roku většinově ztrácely

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil úvodní týden roku o 0,69 % níže a přerušil sérii sedmi týdenních zisků v řadě, protože se vytratil optimismus ohledně brzkého snížení úrokových sazeb.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž převážně klesaly s výjimkou italského FTSE MIB. Francouzský index CAC 40 klesl o více než 2 %, zatímco německý DAX ztratil přes procento. Britský FTSE 100 pak odepsal přibližně půl procenta.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v roce 2024

Tesla zvyšuje náskok v prodejích v Norsku, elektromobily zde mají 82% podíl na trhu

Tesla se v roce 2023 potřetí v řadě dostala na první místo v prodejích automobilů v Norsku a zvýšila svůj náskok před konkurencí navzdory probíhajícímu konfliktu mezi americkým výrobcem elektromobilů a mocnými odbory v severském regionu.

Téměř pět ze šesti nových automobilů prodaných v Norsku v loňském roce bylo poháněno pouze bateriemi, přičemž podíl společnosti na celkovém trhu vzrostl z 12,2 % na 20,0 %, jak ukázaly úterní registrační údaje.

V roce 2023 tvořily elektromobily 82,4 % prodaných norských vozidel, zatímco v roce 2022 to bylo 79,3 %. To je způsobeno mimo jiné tím, že Norsko usiluje o to, aby se stalo první zemí, která do roku 2025 ukončí prodej benzinových a naftových automobilů. Osvobozuje tak plně elektrická vozidla od mnoha daní uvalených na konkurenty se spalovacími motory.

Tesla čelí odporu odborů a penzijních fondů v severském regionu, protože odmítá přijmout požadavek švédských mechaniků na kolektivní vyjednávání zahrnující vyšší mzdové požadavky a lepší pracovní podmínky.

Vývoj ceny akcií TESLA v loňském roce

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Inflace v eurozóně v prosinci vzrostla

Prosincové opětovné zrychlení inflace v eurozóně zřejmě snižuje pravděpodobnost brzkého snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou.

Podle předběžného odhadu se meziroční růst spotřebitelských cen zvýšil na 2,9 % z listopadového dvouletého minima 2,4 %, což odráží snížení vládních dotací na elektřinu, plyn a potraviny. Ukazatel jádrové inflace, který nezahrnuje volatilnější náklady na potraviny a energie, však zmírnil na 3,4 % z 3,6 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Pražská burza zahájila rok 2024 velmi pozitivně

Na rozdíl od globálních akciových trhů se v první týdnu roku tomu tuzemskému dařilo, když si index PX připsal 1,65 % a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 438 bodů.

Největší emise pražské burzy rovněž posilovaly. Akcie ČEZ vzrostly téměř o 2 %, akcie Komerční banky a Monety přibližně o procento a půl a necelé procento si připsaly i akcie Philip Morris. Vůbec nejlépe se pak z velkých titulů pražské burzy dařilo akciím Erste Group, které si připsaly 2,2 %.

Za zmínku rovněž stojí nebývalá výkonnost indexu PX v loňském roce. V součtu s dividendovým výnosem překonal v loňském roce všechny velké evropské akciové indexy s výjimkou toho italského, se kterým měl srovnatelnou výkonnost. Také pak překonal benchmark amerického akciového trhu – index S&P 500.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v roce 2024

Kryptoměny: Bitcoin rostl, ostatní hlavní kryptoměny se propadaly

Nejvýznamnější kryptoměny dosáhly svého týdenního maxima v úterý, kdy se Bitcoin podíval těsně k úrovni 46 tisíc dolarů, Ethereum překonalo 2 400 dolarů a Solana pokořila úroveň 116 dolarů.

V druhé polovině týdne se však kryptoměnový trh propadal, což mělo za následek i ztrátu většiny hlavních kryptoměn v tomto týdnu. V kladných číslech skončil pouze Bitcoin, který si připsal téměř 4 % a během nedělní 13. hodiny se obchoduje pod úrovní 44 tisíc dolarů za minci.

Ethereum zaznamenalo ztrátu přibližně 2,5 % a výrazně pod 100 dolarů za minci se propadla i Solana, což má za následek týdenní ztrátu okolo 7,5 %. Jako poraženého týdne můžeme nazvat Cardano, které během týdne odepsalo více než 13 % hodnoty.

Nejvíce očekávanou zprávou následujícího týdne, která pravděpodobně bude hybnou silou trhu, je očekávané schválení ETF na spotový Bitcoin.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní

Komodity: Mírný růst ropy, a naopak propad drahých kovů

Cenu ropy opět ovlivňovalo rostoucí napětí v Rudém moři. Nakonec jsme tak byli svědky růstu, ovšem nikterak výrazného. Americká ropa WTI si v týdnu připsala něco přes 2,5 % a zakončila týdenní obchodování těsně pod cenou 74 dolarů za barel.

Globální ropný benchmark – ropa Brent – pak vzrostl jen nepatrně a týdenní obchodování zakončil pod cenou 79 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

O přibližně procento se pak propadla cena zlata. Spotové zlato, které je některými obchodníky sledováno pozorněji než futures se propadlo na cenu 2 043 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný futures kontrakt – únorový – na newyorského burze Comex se pak obchoduje o 10 dolarů výše.

Menší sourozence zlata – stříbro – pak v týdnu odepsal téměř 3 % hodnoty. Spotové stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 23,15 dolaru za unci, zatímco nejaktivněji obchodovaný březnový futures kontrakt stříbra se drží o 14 centů výše. Vyšší ceny futures oproti spotové ceně naznačují, že investoři očekávají mírný růst drahých kovů v následujících týdnech.

Co mě tento týden zaujalo:

Investoři do čínských akcií si zažili v posledních dvou letech mnoho trápení, když se index MSCI China od svého vrcholu v roce 2021 propadl o téměř 60 %, i proto volíme jako číslo týdne 60.

Číslo týdne

Čínský akciový trh nyní klesl tak nízko, že se jeho poměr ceny k zisku nachází pod hodnotou 10, což je téměř polovina celosvětového průměru. To přimělo mnoho investorů přehodnotit svá investiční rozhodnutí – téměř třetina respondentů průzkumu agentury Bloomberg plánuje v roce 2024 navýšit své investice do čínských akcií (oproti 19 % v srpnu).

Podle 50 % dotázaných je největším problémem Číny pro rok 2024 trh s nemovitostmi, který dříve tvořil 30 % jejího HDP a nadále brzdí její ekonomiku. Prodej nemovitostí v Číně klesá již dva roky po sobě – a očekává se, že letos opět poklesne na polovinu svého maxima z roku 2021.

Kde problémy naopak nejsou? V roce 2023 se rozjel čínský průmysl s elektrickými vozidly na plné obrátky a čínská automobilka BYD předstihla ve 4. kvartále Teslu v objemu prodejů.

Společnost ByteDance pak využívá prudké popularity TikToku k expanzi do oblasti e-commerce a vyzve na souboj Amazon. Výrobce chytrých telefonů Huawei mezitím šokoval svět vydáním nového 5G telefonu, který ukusuje z tržního podílu společnosti Apple – což nevypadá moc dobře poté, co tento týden americká firma obdržela od analytiků Barclays a Piper Sandler snížení ratingu.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎