Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple dostal další tvrdou ránu. Letos ztratil na hodnotě už 3,5 bilionu korun!

V pořadí již druhé snížení ratingu akcií Apple od začátku roku je pro firmu tvrdé. Její hodnota za první týden roku klesla o astronomickou hodnotu. Co čeká technologický kolos dál?

Publikováno
Apple dostal další tvrdou ránu. Letos ztratil na hodnotě už 3,5 bilionu korun!
Zdroj: Depositphotos.com

Se začátkem roku 2024 prožívá společnost Apple náročné období. Její akcie klesly o téměř 6 %. Tento pokles následoval po dvou sníženích ratingu akcií ze strany významných finančních institucí, vyvolané obavami z oslabující poptávky po iPhonech.

První snížení iniciovali analytici Barclays, kteří shodili rating společnosti Apple na “Underweight a snížili cílovou cenu na 160 USD, což by znamenalo zhruba 17% pokles ceny akcií technologického giganta oproti předchozímu roku. V něm přitom jejich ceny rostly o bezmála 54 %.

Růst ceny akcií Apple za rok 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Důvodem snížení ratingu byly obavy o udržitelnost poptávky po iPhonech v prostředí rostoucí konkurence v segmentu prémiových chytrých telefonů.

Druhá rána přišla od společnosti Piper Sandler, kde analytici změnili své hodnocení akcií společnosti Apple z “Overweight” na “Neutral” a snížili cílovou cenu o 15 USD na 205 USD. V době psaní článku se akcie společnosti Apple obchodovaly za přibližně 182 USD.

Snížení ratingu společnosti Piper Sandler bylo součástí širšího sdělení klientům, které předjímalo nadcházející rok pro technologické společnosti, zejména v odvětví polovodičových čipů.

Analytici rovněž vyjádřili obavy o růst prodeje iPhonů, který tvoří asi 52 % celkových tržeb společnosti Apple, a poukázali na slabou poptávku na klíčovém čínském trhu, jakož i na poměr ceny k zisku, který je ve srovnání s historickými úrovněmi společnosti zvýšený (P/E se pohybuje kolem 30).

Segment služeb a předplatných

Navzdory snížení hodnocení vykazuje segment služeb společnosti Apple silný růst. Ze 78 miliard USD v roce 2022 vzrostly tržby tohoto businessu na 85 miliard USD v roce 2023, přičemž v posledním čtvrtletí byl meziroční růst téměř 20 %.

Růst tohoto segmentu je středem zájmu býčích analytiků, kteří považují sílu služeb Apple za klíčový prvek budoucího úspěchu společnosti. Analytici společnosti Wedbush například odhadli hodnotu podnikání společnosti Apple v oblasti služeb na působivých 1,6 bilionu USD.

S tímto segmentem jsou však spojena i rizika, vzhledem k tomu, že se v letošním roce očekávají významná antimonopolní rozhodnutí v technologickém průmyslu.

Mnohamiliardová dohoda společnosti Apple se společností Alphabet o užívání Google jako hlavního vyhledávače v prohlížeči Safari by navíc mohla být ohrožena antimonopolním řízením amerického ministerstva spravedlnosti proti Googlu, jehož závěrečné řeči jsou naplánovány na jaro.

Poklesy cen akcií Apple v prvním týdnu roku 2024

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tržní kapitalizace společnosti Apple se v roce 2024 zatím snížila o 162 miliard USD (3,5 bilionu korun). Navzdory tomu zůstává Apple s hodnotou 2,8 bilionu USD nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností na světě.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.