Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hodnota Applu během jediného dne spadla o více než 2 biliony korun. Co bylo důvodem?

Technologický gigant Apple zažívá v novém roce finanční turbulence. Banka Barclays mírně snížila rating akcií, budou ji následovat i další analytici?

Publikováno
Hodnota Applu během jediného dne spadla o více než 2 biliony korun. Co bylo důvodem?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Apple zaznamenala tento týden výrazný pokles hodnoty svých akcií, což mezi investory vyvolalo obavy o její budoucí výkonnost. Banka Barclays snížila Applu rating a mírně upravila cílovou cenu ze 161 na 160 USD. Akcie Apple poté klesly téměř o 4 %.

Snížení ratingu a následný pokles akcií souvisí s obavami ohledně poptávky po vlajkových produktech společnosti, včetně iPhonu a Macu. Analytici Barclays předpokládají v roce 2024 oslabení poptávky po těchto produktech. Pokles ostře kontrastuje s výjimečným výkonem společnosti Apple v roce 2023. Během loňského roku její akcie vzrostly o téměř 50 % a v polovině prosince dosáhly rekordní hodnoty.

Analytici v průměru hodnotí akcie výrobce iPhonů jako “koupit” se středním cenovým cílem 200 USD. Společnost se obchoduje za přibližně 28,7násobek svých 12měsíčních odhadů budoucích zisků.

Klesající prodeje i regulace služeb

Analytik společnosti Barclays Tim Long vyjádřil obavy z nedostatečného prodeje iPhonu 15, zejména v Číně. Long předpovídá pokračování tohoto trendu i u iPhonu 16. Svá tvrzení opírá o klesající trend prodeje, který trvá už od října 2023.

Také je tu rostoucí konkurence ze strany Huawei. K obavám o Apple přispívají i nepotvrzené zprávy o vládních doporučeních nepoužívat iPhony, které ale čínská vláda popírá.

Long také předpovídá zpomalení růstu lukrativního podnikání společnosti Apple v oblasti služeb, částečně v důsledku zvýšené kontroly ze strany regulačních orgánů. Tento segment nyní tvoří téměř čtvrtinu celkových příjmů společnosti. Zvýšená pozornost regulačních orgánů, zejména ve Spojených státech, která se týká obchodu s aplikacemi, by mohla ohrozit jeho ziskovost.

Tržní kapitalizace společnosti se vlivem propadu akcií o 4 % snížila o 100 miliard USD (2,26 bilionu korun).

Vývoj ceny akcií Apple v prvním týdnu roku 2024

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

 

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎