Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jednoduchý návod, který odhalí příští tržní vítěze

Evropské společnosti konečně odkupují své akcie, čímž se jim otevírají příležitosti. Pandemie totiž ukončila dividendový fetiš v evropských správních radách

Publikováno
Jednoduchý návod, který odhalí příští tržní vítěze
Zdroj: depositphotos.com

Evropské akcie se zdají být atraktivně oceněny, nicméně mnoho investorů se musí ptát: “Když jsou tyto akcie tak levné, proč evropské společnosti neodkupují své akcie?”

Z historického hlediska hrály v Evropě mnohem větší roli dividendy než v USA, zatímco se evropské společnosti zdráhaly vracet kapitál akcionářům formou zpětného odkupu.

Zpětné odkupy jsou pro firmy daňově výhodnější

To je těžko pochopitelné. Ve většině zemí v Evropě, stejně jako v USA, jsou daně z kapitálových výnosů nižší než daně z dividendového příjmu, takže vracení kapitálu prostřednictvím dividend vede k vyššímu daňovému zatížení soukromých investorů.

Proč to evropské společnosti svým investorům dobrovolně dělaly? Odpověď se hledá těžko.

Ať už je to jakkoli, zdá se, že pandemie tento dividendový fetiš v evropských správních radách ukončila.

Když udeřila v roce 2020 pandemie, většina společností pozastavila vyplácení dividend, aby si uchovala hotovost na dobu, která v ten moment vypadala jako blížící se zkáza.

Svět však neskončil a společnosti začaly své dividendy opět obnovovat, i když zpravidla na nižší úrovni než dříve.

Vyplácení nižších dividend však má pro podniky dvě výhody:

  • Za prvé, snáze pokryjí dividendy svými zisky, takže mají větší bezpečnostní rezervu proti budoucímu snížení dividend.
  • Za druhé, používání zpětných odkupů místo dividend dává podnikům větší flexibilitu při vracení kapitálu akcionářům. To je to, co americké podniky dělají již desítky let.

Výsledkem je, že dnes je dividendový výnos indexu Stoxx Europe 600 – benchmark evropského akciového trhu – 3,4 % oproti v minulosti typičtějším 3,7 %, ale výnos z odkupu akcií je 1,8 %.

V Evropě tak nyní inkasují investoři stejný výnos z odkupu akcií jako u indexu S&P 500 a mezitím v Evropě stále získáváte dodatečná 2 % na dividendách oproti S&P 500.

Zdroj: bloomberg.com
Výnos ze zpětných odkupů je v Evropě stejný jako v USA (modrá), zatímco dividendový výnos je více než dvojnásobný (fialová)
Výnos ze zpětných odkupů je v Evropě stejný jako v USA (modrá), zatímco dividendový výnos je více než dvojnásobný (fialová)

Značné objemy zpětných odkupů akcií jsou dobrou zprávou pro investory

Evropské společnosti stále častěji odkupují vlastní akcie a některé společnosti tak činí agresivně. Nejlepších 20 % společností podle výnosnosti zpětného odkupu nakupuje své akcie tempem 4,6 % ročně.

A nejedná se jen o pochybné banky a pomalu rostoucí komoditní akcie. Mezi lídry v oblasti zpětného odkupu patří společnost ABB zabývající se průmyslovou automatizací a robotikou (výnos ze zpětného odkupu 4,2 %), dánský módní klenotník Pandora (6,8 %) a britský levný hotelový řetězec Whitbread (8,3 %).

Evropští lídři v oblasti zpětného odkupu překonali index Stoxx Europe 600 za posledních deset let kumulativně o 43 %. Tři čtvrtiny této lepší výkonnosti však přišly v posledních čtyřech letech od pandemie.

Před rokem 2020 byla výkonnost spíše srovnatelná. Teprve se změnou přístupu evropských manažerů začaly odkupy zvyšovat výkonnost akcií.

I v USA najdete své vítěze

Mezitím americké společnosti pokračovaly ve zpětném odkupu svých akcií stejným tempem jako v minulosti.

I zde však existují králové zpětného odkupu, kteří odkoupili mnohem více než průměrná společnost. V čele žebříčku je General Motors (výnos z odkupu 17,3 %), zatímco hotelové řetězce Marriott (6,7 %) a Hilton (5,5 %) se zřejmě předhánějí, kdo odkoupí více akcií. A mezi velkolepou sedmičkou vyniká Alphabet (5,3 %).

Vývoj ceny akcií General Motors za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

To otevírá obrovskou příležitost pro investory. Stačí, aby identifikovali společnosti, které agresivně a důsledně odkupují své akcie, jako jsou ty, které jsme zmínili výše.

Pak tyto akcie nakoupí a nebudou dělat nic. Jen budou sedět a sledovat, jak společnost odkupuje další a další akcie od ostatních investorů. Počet akcií v oběhu klesá a zisk na akcii roste.

Jedná se o superrychlý růst zisků založený na jednoduché matematice. I když dost lidí nemá ráda matematiku, výše jsme alespoň popsali způsob, jak přimět matematiku, aby pracovala ve váš prospěch, a jediné, co musíte udělat, je koupit nějaké akcie a čekat.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎