Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Investoři do Etherea zažili další špatný týden. Jejich kryptoměna se opět propadla, zatímco Bitcoin i Solana rostly.
Kdo si myslel, že konec pádu Etherea (ETH) přijde na hodnotě 0,0385 BTC za 1 ether, kterou se největšímu smartchainu podařilo několik týdnů držet, byl na omylu.
V pátek ráno se totiž cena propadla až na 0,0365 BTC za ether a stanovila tak nejnižší hodnotu od dubna 2021. Zatímco Bitcoinu (BTC) chybí k dosažení letošního maxima cca 8 % a na tom z roku 2021 prakticky je, Ethereum letos své maximum nepřekonalo a k 4 800 USD z roku 2021 potřebuje povyrůst o téměř 90 %.
Níže cenový vývoj od vrcholu grafu ETH/BTC:
O tragické cenové výkonnosti Etherea se ví již dlouho, přesto se nenacházejí obchodníci, kteří by levné ethery měli zájem akumulovat.
A to ani přesto, že do etherů mohou investovat i skrze cenné papíry – skrze nedávno spuštěné burzovně obchodované fondy (ETFs) kótované na amerických burzách.
Například předvčírem (23. října) byl příliv do BTC ETFs 192 milionů USD, zatímco do ETH ETFs jen 1 milion USD (zdroj: theblock.co).
Nezájem o etherová ETFs si někteří vysvětlují například tím, že pro akciové investory jsou kryptoměnová ETFka něčím novým a pakliže toto vezmeme v potaz, logicky vyvodíme, že první kapitál míří jako kdysi na začátcích každého kryptoměnového cyklu do Bitcoinu a pak až dále.
Další příčinou úpadku Etherea je Solana (SOL), s kterou Ethereum nezvládá udržovat krok. Solana je na rozdíl od něj rychlá, levná a on-barding nových uživatelů na ni probíhá jednodušeji. Lidé už zkrátka Ethereu nechtějí platit desítky dolarů za jeden swap, když se zde objevila dobře dostupná alternativa s přívětivou infrastrukturou.
Pro porovnání, z 15 největších memetokenů se nyní 6 nachází na Ethereu, 7 na Solaně a 2 na ostatních sítích.
Celou situaci ještě umocňuje fakt, že tokenomika Etherea je na vysokém provozu závislá. Aby byly ETH deflační a více mincí bylo při zpracování transakcí páleno než emitováno, musí být transakční poplatek (gas) vyšší než 16 gwei. To se však neděje a v posledním roce je tak Ethereum opět inflační.
Pokud byste si přečetli komentáře naštvaných investorů na sociálních sítích, řekli byste si, že asi ne. Mějte však na paměti, že takovéto komentáře obvykle historicky značí blížící se obrat trendu a sentimentu.
Ethereum is a scam
— RunnerXBT (@RunnerXBT) October 25, 2024
The only way to resolve this Ethereum debate is to have a fork. Those who want to remain with L2 scaling stay but we also get ETH that focuses on L1 scaling..
— CoinMamba (@coinmamba) October 25, 2024
Obrat ale nepřijde jen tak sám od sebe. Něco jej musí nastartovat. V případě Etherea by to mělo být např. snížení již zmíněných transakčních poplatků (gas), čehož se dosáhne jedině zvýšením propustnosti sítě. To však není pro smartchain vůbec lehký úkol, proto se s ním také potýká tak dlouho.
V dohledné době by tak cenovou výkonnost ETH mohlo jako téměř vždy zlepšit alespoň očekávání nějaké významné aktualizace – hard forku. Poslední velké updaty sítě proběhly v dubnu 2023 (Shapella) a v březnu 2024 (Dencun).
Další aktualizace se dočkáme už na začátku roku 2025. Bude se jmenovat Pectra a měla by odstranit například otravné dožadování protokolů jako Uniswap o povolení na směnu vašich aktiv. Po novém updatu by přístup k aktivům + samotný swap měl být spojen v jedné transakci.
Na závěr si řekněme, že pokud držíte nějaké ethery, určitě jsme vás tímto článkem nechtěli vystrašit. Ačkoli Ethereum Foundation udělala v poslední době několik přešlapů a nevysvětlitelných kroků, které by vydaly na další článek, stále se jedná o kvalitní a mezi odborníky dobře hodnocený kryptoměnový projekt.
Je třeba si uvědomit, že to, že právě Ethereu byly po Bitcoinu schváleny druhé spotové kryptoměnové ETFs, není náhoda.
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.