Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaký vývoj čeká index S&P 500, když 87,6 % výsledků společností překonává odhady – Přijde korekce, nebo růst?

Jaký vývoj čeká index S&P 500, když 87,6 % výsledků společností překonává odhady – Přijde korekce, nebo růst?
Zdroj: usnews.com

Americký akciový trh je v pokračujícím 16měsíčním býčím trhu stále racionálnější a potenciál růstu pasivních investic, které svým složením kopírují index S&P 500, se zmenšuje s každým dalším procentem, o který benchmark amerického akciového trhu vyroste. Začínáme se tak pravděpodobně dostávat do fáze, kdy budou mít navrch spíše aktivní investoři. Kvalitní akcie v dobře umístěných sektorech budou mít po zbytek roku 2021 mnohem vyšší potenciál růstu než většina ETF sledujících indexy.

Index S&P 500 letos zatím nezaznamenal pokles o více než 5 % a skutečnou korekci (pokles o 10 % a více) neprodělal od loňského září, kdy po 10% propadu došlo k poměrně rychlému odrazu směrem vzhůru. Přestože tento benchmark jako celek nevykazuje žádný podstatný výprodej, více než 90 % z jeho 505 složek už zažilo v roce 2021 10% a větší korekci.

V průběhu letošního roku dochází k rotaci v oblibě růstových a hodnotových akcií

Investoři udržovali býčí růst akciového trhu při životě tím, že od začátku roku střídali růstové a hodnotové sektory. Od poloviny února se zaměřili na hodnotové akcie, které byly v oblibě díky otevírání americké ekonomiky. Následně se však vrátili k růstovým akciím a v polovině května začaly výnosy hodnotových akcií slábnout.

Tato divergence ve výkonnosti hodnotových a růstových akcií je jasně znázorněna na grafu níže, kde modrá křivka znázorňuje výkonnost růstových a červená křivka hodnotových amerických akcií od začátku roku.

Zdroj: finance.yahoo.com
Porovnání výkonnosti růstového (modrá) a hodnotového (červená) ETF společnosti Vanguard od začátku roku.
Porovnání výkonnosti růstového (modrá) a hodnotového (červená) ETF společnosti Vanguard od začátku roku

Rozdíl ve výkonnosti těchto dvou skupin akcií od počátku roku ukazuje, že investoři a obchodníci neinvestují slepě. Do každého investičního rozhodnutí vstupuje vlastní úsudek, což způsobuje, že trh jako celek opouští nadměrně ohodnocené oblasti a realokuje investice do relativně levnějších prostor.

Výnosy amerického akciového trhu v novém tisíciletí překonávají historický průměr

Index S&P 500 se již více než 16 měsíců drží nad mimořádnou trendovou linií 75% ročního výnosu. Každému, kdo investuje alespoň pár měsíců je asi jasné, že podobná míra návratnosti trhu jako celku není ani zdaleka dlouhodobě udržitelná.

V posledních třech desetiletích dosahoval index S&P 500 v průměru 12% ročního růstu. Za posledních deset let však činí průměrný roční výnos indexu S&P 500 téměř 15 %, a pokud zkrátíme časový horizont pouze na posledních 5 let, tyto roční zisky se vyšplhají na více než 16 %.

Americký akciový trh zvyšuje své průměrné roční zisky pravděpodobně díky exponenciálnímu růstu nových technologií, které neustále urychlují růstové vyhlídky společností a ekonomiky. Optimistický investor tak může očekávat, že v příštím desetiletí bude pokračovat zrychlování ročních výnosů, protože technologické akcie tvoří stále větší část akciového trhu. 75% roční výnos indexu S&P 500 ale samozřejmě není reálný.

Nyní vstupujeme do klíčového bodu tohoto dozrávajícího tržního cyklu. Výsledková sezóna za 2. čtvrtletí je zatím famózní: průměrný zisk společností v indexu S&P 500 vzrostl meziročně o 105 % při tržbách o více než 22 % vyšších než před rokem. Odhady zisku na akcii překonalo 91 % oznámených společností a více než 86 % překonalo odhady objemu tržeb.

Vysoce oceňovaný technologický sektor předvedl ve 2. čtvrtletí úchvatné výsledky, když 100 % akcií překonalo odhady zisku na akcii a přes 96 % překonalo odhady tržeb.

Přísné srovnání s loňským rokem a obavy z nových variant koronaviru mohou být brzdou dalšího růstu

Analytici však předpovídají, že jsme s končící výsledkovou sezónou za 2. čtvrtletí na vrcholu růstu ziskovosti, a při současných násobcích ocenění může dojít u technologických akcií k jeho snížení. I přes tyto výjimečné čtvrtletní zprávy a rostoucí celoroční odhady jsme byli svědky nepřiměřené míry vybírání zisků (výrazně klesly například akcie Amazon) a defenzivního nastavení trhu. Na býčí nálady doléhají obnovující se obavy z koronaviru a očekávané budoucí změny měnové politiky – redukce objemu kvantitativního uvolňování.

V současné době však mají investoři stále obrovské množství hotovosti a každý marginální pokles je hned vykoupen zpět. Například míra úspor spotřebitelů v USA se nachází výrazně nad průměrem posledního desetiletí.

Američané nejen rekordně investují na akciovém trhu, ale mají také dostatek likvidity, aby mohli nadále nakupovat své oblíbené akcie.

Akcie zůstávají nejatraktivnější třídou aktiv, a to vzhledem k záporným reálným úrokovým sazbám na dluhopisovém trhu, nebývale vysokým cenám komodit i vysoce volatilním cenám kryptoměn. Projevy zvýšené inflace – růst cen vstupů – navíc většina veřejně obchodovaných společností dokázala snadno přenést na své koncové zákazníky, což ilustruje výše marží za druhé čtvrtletí.

Namísto více než 10% korekce, jejíž úder naznačují někteří analytici, může dojít spíše ke klouzavé korekci, která se projeví konsolidací akciového trhu a pohybem do strany. Pohyb indexu do strany po určitou dobu (měsíc nebo dva) může mít stejný efekt snížení ocenění jako celoplošná korekce, protože zisky společností budou pravděpodobně růst, což při utlumeném růstu cen akcií povede k snižování P/E poměru amerického akciového trhu.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.